Osim božićnih filmova, nezaobilaznih božićnih pjesama i kolača, valja se u ovo blagdansko vrijeme prisjetiti i najljepših priča koje uz toplu peć možemo čitati onim najmanjima, ali i starijima.

DJEVOJČICA SA ŠIBICAMA – Hans Christian Andersen

Andersen je bio danski pisac koji je živio u 19. stoljeću i njegove su priče prevedene na više od 150 jezika. Inspiracija je bio za mnoge predstave, filmove, balete i crtiće. “Djevojčica sa šibicama” originalno je priča inspirirana crtežom Johana Thomasa Lundbyea i incidentom koji se desio Andersenovoj majci kada je bila djevojčica. Napisana devet godina nakon što je Charles Dickens napisao Olivera Twista, priča na romantičan način govori o tada možda najugroženijem dijelu stanovništva – siromašnoj i napuštenoj djeci. Iako je tema teška i izaziva teške osjećaje, a nerijetko i “knedlu u grlu”, ovo je priča s poukom, namijenjena baš za božićno doba.

KOSITRENI VOJNIK – Hans Christian Andersen

Kositreni vojnik je blagdanska priča Hansa Christiana Andersena u kojoj se igračka vojnika zaljubi u papirnatu balerinu. Ovo je jedina priča Hansa Christiana Andersena koja nije nastala prema nekoj narodnoj priči i poznatom motivu, već ju je kreirao posve iz svoje mašte. Označila je novo razdoblje njegovog književnog stvaralaštva i oživjela je svijet igračaka, plesnih figura, dvoraca, labudova i svih magičnih likova dječjih igara, a posebno ju je popularno čitati upravo u vrijeme Božića. Ljubavna priča o jednonogom kositrenom vojniku i neobičnoj balerini te peripetijama sudbine neobično je nostalgična i melankolična, a smatra se klasikom među božićnim pričama.

BOŽIĆNA PRIČA – Charles Dickens

Charles Dickens je 1843. objavio svoju legendarnu Božićnu priču koja govori o škrtom direktoru Londonske banke Scroogeu kojeg posjećuje nećak koji ga moli da ga pusti s posla na Božić. On ga pušta, ali uz uvjet da mu taj dan neće biti plaćen. Nakon što Scrooge zatvori ured, dolazi mu duh prijatelja Marleya u okovima i govori mu da će ga posjetiti tri duha: prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Nakon što mu duh budućnosti pokaže njegov grob zameten snijegom i obitelj koja se veseli njegovoj smrti, Scrooge ispravlja svoje krive postupke i odlazi nećaku na proslavu Božića te donosi jelo i piće. Svi sretno i zajedno slave Božić.

ORAŠAR – Ernst Theodor Amadeus Hoffmann

Božić ne bi bio Božić bez “Orašara”. Ovo je priča na temelju koje je i nastao jedan od najslavnijih baleta svih vremena Petera Iliča Čajkovskog. Hoffmann je radnju svoje priče smjestio na Badnjak u dom malenih Clare i Fritza koji s oduševljenjem primaju poklone svog kuma mađioničara i lutkara Drosselmeyera. Iako su im poklonjene i skupocjene lutke koje “same plešu”, Clari pozornost privlači drveni Orašar. Fritz namjerno slomi igračku, no kada svi zaspu Clara se vraća u salon kako bi ga pogledala i tada nastaje čarolija koja do danas oduševljava čitatelje diljem svijeta.

ČUDO U 34. ULICI – Valentine Davies

“Čudo u 34. ulici” koju je autor prvotno napisao kao podlogu za scenarij za film davne 1947. godine, redatelja Georgea Seatona, a tek potom tekst prilagodio i za knjigu kako bi bila objavljena paralelno s dolaskom filma u kina. Film je ovjenčan Oscarom te je do danas doživio nekoliko raznih novih adaptacija. Radnja prati djevojčicu Susan koja ne vjeruje u Djeda Božićnjaka. No, čini se da Djed Božićnjak itekako postoji te je upravo u vrlo zanimljivoj misiji koja bi mogla uvelike utjecati na Susanin život te ju uvjeriti da Djed Mraz ipak nije samo fikcionalni lik. Postoji li ipak čudo, je li moguće ostvariti svoje skrivene želje i kakvu ulogu u svemu tome ima Božić, saznaj u ovom klasiku za sve generacije.

RUDOLPH – Robert L. May

Robert L. May je 1939. napisao priču i pjesmu o Rudolphu, crvenonosom sobu, fiktivnom liku, jednom od sobova pomagačima Djeda Mraza. Priča je po izdanju odmah izašla u 2.4 milijuna primjeraka i odmah je postala jedna od najpopularnijih božićnih priča. Johnny Marks adaptirao ju je i uglazbio, no tek s izvedbom Genea Autryja 1949. pjesma je postigla svjetsku slavu.

(www.icv.hr)