Polarna svjetlost, ples raznih svjetlosnih efekata koji krase nebo i donose posebnu vizualnu čaroliju, uglavnom se može vidjeti na mjestima koja su dio Arktičkog kruga. Među najpoznatijima je Island, no tu su i Norveška i Finska. No posljednjih godina i mnogi drugi imaju prilike vidjeti taj show, od SAD-a, pa i kod nas relativno nedavno. Ova će godina po tome biti uistinu posebna, prenosi 24sata.

Prošla su tri desetljeća otkako je teksaški fotograf Wesley Luginbyhl ugledao polarna svjetla u svojoj rodnoj državi. Zatim ih je, u proljeće ove godine, snimio čak dva puta. Posebno intenzivna solarna oluja – erupcije koje tjeraju električki nabijene čestice velikim brzinama od sunca – uzrokovala je da se polarna svjetlost vidi na geografskim širinama mnogo južnije nego inače, s viđenjima u Virginiji, Arizoni i južnoj Španjolskoj.

Luginbyhl kaže da nikad nije očekivao da će vidjeti nešto više od slabog crvenog sjaja na horizontu, no dok se proteklog travnja vozio sjeverno od Amarilla do Texahome, ‘cijeli sjeverni horizont je bio obasjan’. Snimio je predivne, čarobne nijanse plave, ružičaste, crvene i zelene – bile su to aurore borealis.

Stručnjaci kažu da bismo 2024. mogli vidjeti još više aurore u regijama koje inače nisu poznate po tim efektima. To je zato što sunce doseže vrhunac, koji se naziva ‘solarni maksimum’, tijekom svog otprilike 11-godišnjeg ciklusa, u kojem će solarna aktivnost biti najveća.

-Ali ovaj maksimum izaziva još više uzbuđenja nego inače jer je posljednji u 2014. bio najslabiji u stoljeću – naglasio je Mark Miesch, istraživač u NOAA-inom Centru za predviđanje svemirskog vremena u Boulderu, Colorado.

Polarna svjetlost pojavljuje se u području oko Zemljinog magnetskog pola, koje se naziva ‘auroral oval’ ili ‘auroralna zona’, objašnjava Don Hampton, znanstveni suradnik profesor na Geofizičkom institutu Sveučilišta Alaska Fairbanks.

No to se područje cijelo vrijeme pomiče i fluktuira, ovisno o snazi ​​solarnog vjetra, struji nabijenih čestica iz sunčeve atmosfere koju mogu pojačati oluje. Tijekom solarnog maksimuma, stručnjaci očekuju da će se epizode kada auroralna zona raste i bude aktivnija događati češće.

Nedavno je polarna svjetlost viđena i kod nas, mnogi su svjedočili neobičnim nijansama večernjeg i noćnog neba.

– Kada ima više energije, auroralna zona postaje deblja i širi se južnije. Ne mislim da je previše ludo predviđanje reći da će ljudi na srednjem zapadu i možda čak nižem srednjem zapadu 40. paralela imati dobru priliku vidjeti polarnu svjetlost jednom ili dvaput tijekom ovog solarnog ciklusa, ali nema garancije – naglasio je Hampton.

U SAD-u 40. paralela prolazi kroz Provo, Utah; Boulder, Colorado; sjeverni Indianapolis; i Columbus, Ohio. Aplikacije za prognoziranje polarne svjetlosti kao što su NOAA-in Space Weather Prediction Center, Aurora Alerts i My Aurora Forecast & Alerts mogu pomoći onima koji se pripremaju za ‘lov’.

U prosjeku, aurore su češće oko ožujskog i listopadskog ekvinocija, kaže Magnus Wik, znanstvenik za svemirsko vrijeme na Švedskom institutu za svemirsku fiziku.

Treba uzeti u obzir još nešto što se tiče vremena i lokacije – oblačno ili svjetlosno nebo otežat će ili onemogućiti uočavanje polarne svjetlosti.

Ipak, u nekim zemljama aurora borealis vidi se konkretnije te su poznate po tome.

Norveška

U ovoj zemlji aurora borealis je konstanta, a među popularnim načinima kako je vidjeti je krstarenje. Uz to, tamošnji vodiči predlažu i aktivnosti poput skijaškog trčanja, vožnje kajakom, biciklizma – sve te aktivnosti idealne su uz kulisu kao što je aurora borealis.

Grenland

Grenland se nalazi unutar Arktičkog kruga, stoga je poznat kao idealno mjesto za vidjeti čari neba.

Norveška

U ovoj zemlji aurora borealis je konstanta, a među popularnim načinima kako je vidjeti je krstarenje. Uz to, tamošnji vodiči predlažu i aktivnosti poput skijaškog trčanja, vožnje kajakom, biciklizma – sve te aktivnosti idealne su uz kulisu kao što je aurora borealis.

Grenland

Grenland se nalazi unutar Arktičkog kruga, stoga je poznat kao idealno mjesto za vidjeti čari neba. Možete planirati obilaske iz Reykjavika ili osmisliti neki drugi plan, tamo je nebo često čarobno. Tamošnje aktivnosti uz koje se gleda nebo su vožnje sanjkama te skijaško trčanje. I krstarenja su popularna, a jedna od hit destinacija je poluotok Hornstrandir, super udaljena islandska regija.

Finska

Tamo se nalazi i Laponija, na samom sjeveru Arktičkog kruga. Fanovi leda i čarobnog neba mogu vidjeti i iglue, staklene i prostrane, iz kojih se gleda nebo konstantno. Od neba su napravili turizam – FInska ima niz vila, koliba i općenito smještaja s mega prozorima za vidjeti nebo.

Škotska

Inverness je jedno od mjesta na sjeveru zemlje gdje će se dobro vidjeti aurora bodealis. To je povijesni grad koji ima dvorce, planine i razne životinje, a tu je i navodno čudovište iz Loch Nessa. Stručnjaci predlažu još lokacija – to su Vanjski Hebridi ili Šetlandski otoci.

Aljaska

Aljaska je slavna po čarobnom nebu tijekom dugih noći. Idealno je putovanje vlakom tijekom kojeg se može vidjeti niz atraktivnih lokacija na terenu, ali i na nebu. Staje na raznim mjestima, a noću se iz vlaka promatra svjetlost.

Nacionalni park Jasper u Kanadi

Park ima specifičan geografski položaj te je super mjesto za auroru borealis tijekom čitave godine. Uglavnom se vide oko ponoći par sati, a to je lokalcima poznato kao ‘magnetska ponoć’.