Instagram nudi dvije važne opcije privatnosti za kontrolu neželjenih interakcija – blokiranje i ograničavanje. Kako znati koju značajku koristiti i koja je razlika među njima, otkriva tportal.hr
Ograničavanje naspram blokiranja
Kada blokirate nekoga na Instagramu, vaš profil je potpuno skriven od njih. Ako ste prije pratili jedno drugo, prestajete pratiti jedno drugo. Ako ste ranije imali komentare, lajkove, oznake i spominjanja na njihovim objavama, sve će biti skriveno.
Na primjer, možete pronaći deset lajkova na njihovoj objavi, ali vidjet ćete samo devet računa koji su lajkali objavu – vaš će račun biti skriven. To znači da ne bi imali pristup vašim objavama, pričama i informacijama o profilu, osim ako ne pristupe vašem profilu putem drugog profila koji niste blokirali.
Što se vas tiče, i dalje ćete moći vidjeti blokirani profil, iako će izgledati prazan. Nećete moći vidjeti podatke i sadržaj njihovog profila. Ako ste zabrinuti da nečije Instagram objave krše smjernice zajednice, možete prijaviti njihov profil na Instagramu prije nego što ga blokirate.
Kada koristiite funkciju ograničavanja na nečijem profilu, nema mnogo promjena s njihove strane jer mogu nastaviti gledati vaš profil i objave. Oni i dalje mogu vidjeti vaše priče i feed, a vi možete vidjeti njihove. Iako postoje načini da saznate jeste li blokirani na Instagramu, puno je teže otkriti jeste li bili ograničeni.
Ograničavanje nekoga razlikuje se od blokiranja (ili isključivanja) te osobe na Instagramu. Na vašem će profilu biti skriveni samo njihovi komentari i poruke. To je kao da ograničenog korisnika držite iza prozora za privatnost gdje vas može vidjeti, ali ne može komunicirati s vama i to ne mogu shvatiti. Ograničavanje je nešto poput ‘mekanog’ blokiranja.
Uglavnom, blokiranje nekoga na Instagramu u potpunosti skriva vaš profil od njih. Neće moći pronaći vaš profil, objave ili priče. Međutim, ako nekoga ograničite, oni će i dalje moći vidjeti vaš profil i objave. Blokiranje nekoga sprječava da komentira vaše postove. Ali kada ih ograničite, oboje možete međusobno komentirati postove. Razlika je u tome što će komentari s ograničenog profila biti vidljivi samo komentatoru i nikome drugom.
Drugim riječima, neće znati da je njihova aktivnost ograničena.
Komentari s ograničenog računa i dalje se pojavljuju na vašoj objavi, ali ispod zaštićene poruke. Nećete primiti obavijest kada budu postavljeni, ali ćete saznati za komentare ako otvorite post i prođete kroz odjeljak za komentare.
Iako možete zanemariti komentar, možete dodirnuti ‘Vidi komentar’ ako želite vidjeti komentar. Zatim možete odabrati da ga odobrite ili izbrišete. Ako ga odobrite, bit će vidljiv svima, kao i ostali komentari. Ako ga izbrišete, nećete ga moći vidjeti ni vi ni ograničena osoba.
U svakom slučaju, ograničeni račun neće biti obaviješten o bilo kakvoj radnji koju poduzmete.
Blokiranje naspram ograničenja: kako to utječe na poruke?
Kada nekoga blokirate na Instagramu, ne možete slati poruke jedni drugima. Međutim, stvari se mijenjaju kada ograničite račun.
Ograničena osoba može vam slati poruke. Međutim, njihove poruke stižu u mapu Zahtjevi. Nećete primati obavijesti kada vam pošalju poruku. Moći ćete vidjeti njihove poruke samo ako ručno pregledate svoje zahtjeve za poruke. Ako pogledate njihovu poruku, neće biti obaviješteni tekstom ‘viđeno’ u chatu. To znači da neće znati kada ste pročitali poruku. Ako se nađete u grupnom chatu s nekim koga ste ograničili, Instagram će vas upozoriti da ćete vidjeti poruke ograničenog računa. Zatim možete odlučiti napustiti grupu ili ostati, piše Makeuseof.
Za odgovor na poruku osobe koju ste ograničili na Instagramu, dodirnite Unrestrict na dnu zaslona. Također možete odabrati brisanje poruke da biste se riješili poruke. Ako ne želite više komunicirati s tom osobom, dodirnite Blokiraj.
Druge razlike između blokiranja i ograničavanja nekoga na Instagramu
Postoje neke druge razlike između blokiranja i ograničavanja na Instagramu. Ovo se odnosi na pregled statusa aktivnosti, oznaka, spominjanja i obavijesti. Baš kao i kod opcije blokiranja, kada nekoga ograničite, više ne možete vidjeti aktivni status drugoga, pa nećete znati kada je zadnji put bio online i obrnuto.
Osoba koju ste blokirali ne može vas spomenuti ili označiti. Međutim, osoba koju ste ograničili može vas označiti – iako o tome nećete biti obaviješteni. Jedina iznimka je kada ste postavili ograničenja na to tko vas može označiti u postavkama Instagrama. Tagging možete dopustiti samo osobama koje pratite ili – nikome.
U tim slučajevima, račun koji ste ograničili neće vas moći označiti. Međutim, bit ćete obaviješteni kada vas spomenu.
Ne postoji izravan način da saznate je li vas netko blokirao. Međutim, postoje načini na koje možete saznati, poput traženja njihovog profila. Ako ga ne možete pronaći na Instagramu, iako znate da je njihov profil aktivan, znat ćete da su vas blokirali. To možete potvrditi traženjem njihovog profila pomoću drugog Instagram računa.
Međutim, to nije slučaj sa značajkom ograničenja. Ograničena osoba nikada neće znati je li bila ograničena. Na njihovoj strani sve se čini normalno jer i dalje mogu komentirati vaše postove, slati vam poruke i pregledavati vaš profil kao drugi korisnici. Razlika je samo na vašoj strani.
Ako imate posla s bullyingom, njihovo ograničavanje nije najbolja mjera protiv njih jer oni i dalje mogu doći do vas. Umjesto toga, možete sakriti svoje profile na društvenim mrežama od internetskih nasilnika kako biste izbjegli da vas kontaktiraju. Ili još bolje, možete ih potpuno blokirati.
(tportal.hr)