Sabor proglasio hrvatski jezik službenim
Ivan Kukuljević Sakcinski na posljednjem staleškom zasjedanju Hrvatskog sabora 23. listopada 1847. godine održao je vatreni govor nakon kojeg je Sabor proglasio hrvatski jezik službenim u javnoj uporabi. Pobjeda hrvatskog jezika u predvečerje revolucionarne 1848. bila je plod diplomatske i političke borbe zastupnika u Hrvatskom saboru i u zajedničkome hrvatsko-ugarskom saboru tijekom pola stoljeća.

Potpisan novi ugovor o Panamskom kanalu
Godine 1977. stanovnici Paname odlučili su prihvatiti novi ugovor oko Panamskog kanala kojeg su ispregovarali američki predsjednik Jimmy Carter i panamski vojni časnik Omar Torrijos. SAD su se prema ugovoru obvezale Panami najkasnije 2000. godine vratiti ovlasti upravljanja kanalom što se i dogodilo neposredno prije početka novog tisućljeća.

Počeo prosvjed protiv staljinizma u Budimpešti
Studenti i radnici izašli su na današnji dan 1956. na ulice Budimpešte prosvjedujući protiv staljinizma i sovjetske vojske. Srušili su Staljinov spomenik u središtu grada i time označili početak mađarske revolucije. Nekoliko dana kasnije Sovjeti su tenkovima ušli u grad, uništili ga, ugušili revoluciju, uhitili mađarsko rukovodstvo i na čelno mjesto postavili Janosa Kadara koji je zemljom upravljao sve do 1988. godine.

Organiziran povijesni marš žena za pravo glasa
Na današnji dan 1915. godine 25.000 žena organiziralo je u New Yorku povijesni marš tražeći pravo glasa na izborima.

Dogodio se atentat na Ivu Pukanića
Na današnji dan prije 7 godina dogodio se atentat na Ivu Pukanića. Njega i Niku Franjića, direktora Nacionalovog marketinga ubila je bomba koja je eksplodirala oko 18 sati i 22 minute na parkiralištu u Palmotićevoj ulici u Zagrebu, nedaleko od sjedišta Nacionala. Bomba je eksplodirala kad su namjeravali ući u automobil marke Lexus.

Prva upotreba aviona u vojne svrhe
Zrakoplovi su prvi put upotrijebljeni u vojne svrhe u Talijansko-turskom ratu 1911. godine, i to za izviđanje neprijateljskih položaja. Upotrijebili su ih Talijani. Koristili su više različitih vrsta zrakoplova, a osim izviđanja postupno su ih počeli koristiti i za bombardiranje, te za fotografiranje neprijateljskih položaja.

Rođen Pelé
1940. godine rođen je Edison Arantes do Nascimento, brazilski nogometaš poznatiji pod nadimkom Pelé. S 11 godina uočio ga je umirovljeni brazilski nogometaš Waldemar de Brito, nazvao upravu kluba Santos (Santos Futebol Clube) iz São Pauloa, koji su tada Peléa angažirali za plaću od 6 cruseira. Sa 16 godina Santosov trener ga ubacuje u prvu momčad i već na prvoj utakmici zabija gol. O nadarenom mladiću glasine su se proširile i brazilski izbornik Silvio Pirila ga je pozvao na utakmicu protiv Argentine u Rio de Janeiru. Pelé je odmah osvojio navijače pogotkom i atraktivnim potezima. Te godine Pelé je za Santos dao 58 pogodaka i dobio poziv za Svjetsko prvenstvo 1958. godine u Švedskoj. Tada je imao 17 godina i tako postao najmlađi svjetski prvak u nogometu. Svojom koordinacijom pokreta i brzinom je odskakao od prosjeka; pretrčao bi 100 metara za 11 sekundi, skakao je 650 cm u dalj i 180 cm u vis. U karijeri je postigao preko 1.200 pogodaka, iako su u tu brojku uračunate i prijateljske utakmice, kao i golovi postignuti na služenju vojnoga roka. U ligaškim natjecanjima postigao je ukupno 589 golova u 605 odigranih utakmica.

Preminuo Christian Dior
1957. godine preminuo je Christian Dior, priznat i utjecajan francuski modni dizajner, poznat po jednoj od najpoznatijih modnih kuća u svijetu, koja nosi njegovo ime.Nakon napuštanja škole dobio je novac od oca, s kojim je 1928. godine otvorio malu umjetničku galeriju u kojoj je prodavao umjetnine za ljubitelje Pabla Picassa. Nakon financijskog sloma njegove obitelji koji je rezultirao bankrotom poduzeća njegovog oca, Christian Dior morao je zatvoriti svoju galeriju. Od 1930-ih do 1940-ih radio je sa Robertom Piguetom, a nakon toga je pozvan u vojnu službu. 1942. godine napušta vojsku i pridružuje se modnoj kući Lucien Lelong, gdje su on i Piere Balmain glavni dizajneri. Za vrijeme II. Svijetskog rata, Christian Dior odjeva žene nacističkih oficira i francuskih vojnika. 16. prosinca 1946. godine Dior je osnovao svoju vlastitu modnu kuću u suradnji sa Marcelom Boussacom (prizvođačem pamučnih tkanina). Njegova prva kolekcija prezentirana je rane 1947. godine, a nazvana je Corolle, ali je u svijetu prihvaćen naziv New Look kojeg je kolekciji nadjenula Carmel Snow, urednica časopisa Harper’s Bazaar. Diorov dizajn bio je poletniji od do tad primjenjenih stilova odjevanja koji su dominirali u razdoblju II. svjetskog rata. Bio je majstor kreiranja oblika i silueta, što je on sam obrazložio rekavši: „Dizajnirao sam ženu cvijet.“ U krojeve je umetao kosti, žice i mnogo slojeva tkanina, bazirao ih je na isticanju struka žene. Haljine koje je radio bile su pripijene u struku,a jako odmaknute od linije tijela u bokovima (čime je postizao izgled cvijeća i okrugli oblik odjeće). Rub suknji bio je naglašen, stvarajući lijepu siluetu. New Look doveo je do revolucije ženske haljine i priznanja Pariza kao centra mode nakon II. svjetskog rata.

(www.icv.hr, Foto: Ilsutracija )