Jučer (petak) je u dvorani Hrvatskog doma u Slatini održana tribina o liku i djelu dr. Ante Starčevića (1823. – 1896.) u povodu 200. obljetnice njegovog rođenja.

Tribinu je organizirala Hrvatska stranka prava Virovitičko-podravske županije, a na početku je sve nazočne pozdravio moderator prof. Mihael Puljić, da bi se nazočnima potom obratio predsjednik HSP-a VPŽ Mato Bubaš istaknuvši kako ova tribina nije politički skup već govori o važnoj povijesnoj ličnosti, čovjeku kojega se naziva Ocem domovine.

Na tribini su o samom životopisu i djelovanju istaknutog hrvatskog velikana govorili povjesničari, prof. Dario Kovač i prof. Dino Mataz. Kroz video prezentacije, Kovač se osvrnuo na lik i djelo Ante Starčevića, dok je Mataz pobliže objasnio povijesni opseg obuhvaćen udžbenicima povijesti za osnovnu školu.

Dario Kovač govorio je o ranom životu i školovanju ovog istaknutog Hrvata, njegovoj političkoj djelatnosti, ideologiji, te životnim ostvarenjima i kako je došlo do nadimka Otac domovine. Osvrnuo se i na kasnije razdoblje stvaralaštva Ante Starčevića, o uzrocima njegove smrti 28. veljače 1896. godine, te kako je prema želji sahranjen skromno izvan Zagreba, a spomenik mu se i danas nalazi pred crkvom sv. Marka u Šestinama.

– Riječ je o jednom zaista kompleksnom razdoblju hrvatske povijesti koje je učenicima zaista teško približiti. Od potpisivanja Hrvatsko-ugarske nagodbe 1868. godine pa sve do borbe Ante Starčevića i Eugena Kvaternika za cjelovitost i neovisnost hrvatske države, od nagodbe do bune u Rakovici 1871. godine. Nužno je naglašavati taj dio povijesti jer koncepcija borbe za hrvatsku neovisnost u okviru političkog djelovanja Ante Starčevića definitivno tvori temelj hrvatskom državnom pravu i poimanju neovisnosti hrvatske države – rekao je Mataz.

(www.icv.hr, adf, foto: D. Fišli)