Vijeće za demografsku revitalizaciju, kojim je predsjedao premijer Andrej Plenković, predstavilo je paket novih demografskih mjera. Za iduću godinu osigurano je 685 milijuna eura, što za sektor demografije predstavlja porast veći od 200 posto u odnosu na ovu godinu, prenosi HRT.

-Mi smo svjesni da je obitelj nukleus hrvatskog društva i želimo nizom mjera koje predlažemo i poduzimamo poboljšati položaj majki i očeva. Također želimo postići što širi društveni konsenzus o ovoj temi kako bismo kreirali pozitivno ozračje u društvu u kojem će biti poticajno ostati i graditi obitelj. Za to je potrebna i određen pomak u mentalitetu, u optimističnijem gledanju na društvo i naše zajedničke odgovornosti, te našu budućnost. Primjer pozitivnog ozračja bio je kratkotrajni baby boom 1996. i 1997. godine. U našem pogledu smo realni, trebamo vidjeti na koji način ovaj format može doprinijeti djelovanju svih resora da još angažiranije sudjeluju u oblikovanju demografske politike – rekao je Plenković.

Istaknuo je kako se broj ljudi na Zemlji od početka prošloga stoljeća upeterostručio. Europska unija u odnosu na druge krajeve svijeta gubi stanovništvo što će imati utjecaja i na njen globalni položaj.

Prema zadnjem popisu stanovništva u Hrvatskoj je 3,9 milijuna stanovnika. Plenković je kazao kako je još 3 do 4 milijuna Hrvata raseljeno diljem svijeta.

Izuzev razdoblja COVID-19, broj umrlih u Hrvatskoj u posljednjih 40 godina varira oko 55 tisuća na godišnjoj razini, dok je broj rođenih u istom razdoblju pao za oko 30 tisuća. U prošloj godini u Hrvatskoj je rođeno 32,170 djece, dok je umrla 51,275 osoba. Na dan se rodi 88 djece, a umre 140 osoba. U prvih devet mjeseci rođeno je 26,749 djece, a umrlo je 43,275 osoba.

-Brojke govore da je situacija takva da moramo imati odlučne mjere koje bi trebale biti i poticajne i djelotvorne, koje će poticati natalitet kao jedan oblik povećanja stanovnika, a drugi su mjere za povratak naših iseljenika. Poanta je da ova tema postane od strateškog karaktera. Vlada je predvidjela da će za 2025. izdvajanja za pitanja demografije biti za 200 posto veća nego u ovoj godini. U javnosti je najviše odjeknulo podizanje naknada za rodilje, odnosno roditeljskih naknada. Dosad je naknada za drugih šest mjeseci rodiljnog dopusta bila limitirana na 995 eura, a novim mjerama se limit podiže na 3.000 eura. Da bi se održao broj stanovnika koji imamo trenutačno potrebno je imati 2,1 dijete na jednu ženu. To danas u Europi nema nitko. U ovom trenutku Bugarska je najbolja s 1,76, Rumunjska s 1,71, Francuska je pala na 1,64, najmanju stopu fertiliteta koja je niža i od naše imaju Malta 1,1, Italija i Litva 1,2, Španjolska 1,21, Finska 1,28. Hrvatska je na sredini s 1,47 – rekao je Plenković dodajući kako najbogatije zemlje poput Švicarske, Norveške, Luksemburga imaju niži fertilitet od Hrvatske.

Ustvrdio je da zemlje u kojima se najviše povećao standard često bilježe pad nataliteta. Najveća stopa fertiliteta najveća je u najsiromašnijim zemljama, Nigeru, Čadu, DR Kongu, Somaliji.

-Nastojat ćemo temu demografske politike odraditi iz kuta svih resora. Cijelo društvo i svi akteri moraju dati doprinos. Mi smo u najvećem zamahu investicija u obrazovanju. Država je stavila obrazovanje u prvi plan – rekao je premijer.

Vlada je predvidjela da će za 2025. izdvajanja za pitanja demografije biti za 202 posto veća nego u ovoj godini.

-Za 2026. ćemo proračun s 685 milijuna eura podići na 769 milijuna eura. Udvostručuje se jednokratna naknada za svako rođeno dijete s 309 na 618 eura, udvostručujemo broj dana za plaćeni očinski dopust, mjeru koja se ticala roditeljskog dopusta za drugih šest mjeseci sada dižemo na 3.000 eura. To će pokriti 97-98 posto svih majki koje mogu imati toliku plaću. Tu su i promjene koje dolaze sa zakonom o dječjem doplatku – rekao je premijer.

-Došli smo u situaciju da se broj djece koja su obuhvaćena dječjim doplatkom udvostručio na preko pola milijuna. Cilj je doći do svakog djeteta, no moramo voditi računa da nisu imovinske prilike i prihodi svih obitelji iste. Nastavit ćemo ulagati i stvarati ozračje ključno za rješavanje stambenog pitanja mladih, jačanje njihove kreditne sposobnosti, na mjere koje će utjecati na cijene najma stanova i kupnje prve nekretnine, to je temeljni preduvjet za mlade obitelj – istaknuo je Plenković i dodao da je demografska obnova ključan zadatak svih nas.

Vijeće za demografsku revitalizaciju RH osnovano je u svrhu praćenja, koordiniranja i usmjeravanja provedbe Strategije demografske revitalizacije Hrvatske do 2033. i mjera demografske politike Vlade RH za mandat 2024. – 2028.

(hrt.hr)