Zajednički provedeni razvojni programi imaju ključnu ulogu u jačanju gospodarskog potencijala županija s obje strane mađarsko-hrvatske granice. Time što je Hrvatska 1. siječnja 2023. godine postala članica schengenskog prostora, otvoren je još jedan put za gospodarsko jačanje regije. U našem je zajedničkom interesu da možemo iskoristiti taj potencijal, budući da je teritorijalna izolacija regije desetljećima kočila gospodarski razvoj cjelokupne pogranične regije. Potkraj travnja će biti izrađen nov prekogranični program za sljedeći proračunski ciklus EU, što će otvoriti brojne mogućnosti za poduzeća, općine i nevladine organizacije. László Őri, predsjednik Europske grupacije za teritorijalnu suradnju Pannon (ETT), koja je izradila planove uz uključivanje lokalnih dionika, detaljno je govorio o programu koji je na pragu provedbe.

Pannon ETT radi na planiranju hrvatsko-mađarskog pograničnog programa. Koju zadaću obavlja ova organizacija?

Europska grupacija za teritorijalnu suradnju Pannon trenutno broji 50 članica: 6 županija (3 mađarske, 3 hrvatske), 42 lokalne samouprave i 2 organizacije regionalnog značaja, Sveučilište u Pečuhu i Nacionalni park Dunav-Drava. Organizacija sa svojim članicama pokriva geografsko područje mađarsko-hrvatskog graničnog programa. U 2018. preuzeli smo inicijativu da nam dopusti provedbu terenskog rada za sljedeći ciklus planiranja i stvaranje mađarsko-hrvatskog programa prekogranične suradnje 2021.-27. uz uključivanje lokalnih dionika. Taj smo zadatak dobili 2019. godine, kao dio prioritetnog projekta.

Na kakva sredstva mogu računati zainteresirani?

U Mađarsko-hrvatskom pograničnom programu između 2021.–2027. dostupna su gotovo ista sredstva kao u prethodnom ciklusu 2014.–2020. Ovih gotovo 60 milijuna eura 80% je iz Europske unije, tzv. potporni dio Europskog fonda za regionalni razvoj, kojem se pridodaje domaće sufinanciranje mađarske države, koje se ovisno o predmetu prijave može nadopuniti do 100%. Tako se u okviru programa očekuje ukupno realizacija projekata vrijednih oko 70-75 milijuna eura.

Kada će se objaviti natječaji?

Upravo su u tijeku pregovori između naše zemlje i Hrvatske. Cilj mađarske vlade je postići dogovor od kojeg će svi imati koristi. Najvažnije je stvoriti program koji zapravo služi gospodarskom jačanju južnog prekodunavskog pograničnog područja. Nakon toga slijedi odobrenje Europske komisije, nakon čega bi se mogli pojaviti prvi pozivi na natječaje. Pannon ETT završava programiranje krajem travnja, tako da mi smo spremni za početak programa.

Tko i kakvim idejama se može prijaviti na program?

Uglavnom, definirali smo pet različitih tematskih područja na temelju kojih će se moći aplicirati za teme gospodarskog razvoja, energetike, zaštite prirode, turizma, obrazovanja i suradnje.

Prema našim planovima, nastavit će se program B Light koji je bio uspješan u prethodnom ciklusu, a koji je namijenjen zajedničkom razvoju mađarskih i hrvatskih poduzeća. Promicanje gospodarstva regije nezamislivo je bez razvoja malog i srednjeg poduzetništva. Zbog vrtoglavih cijena energenata jednako važnima smatramo natječaje usmjerene na energetsku modernizaciju i formiranje stava. Danas, zbog rusko-ukrajinskog rata i uvedenih sankcija, cijela Europa plaća ekstra cijene za energiju. Nastala situacija je svima nama predstavljala izazove bez presedana.

Razvoj turizma uvijek je vrlo popularan, a očekuje se da će tako biti i u budućnosti. Sve te investicije doprinose gospodarskom jačanju regije. Projekti edukacije i suradnje iznimno su važni za obrazovne ustanove, civilne organizacije i razna tijela javne uprave. Uz pomoć natječaja, zainteresirane strane dviju zemalja mogu međusobno razmjenjivati ​​iskustva i razvijati zajedničke obrazovne, stavovne ili proceduralne materijale koji mogu olakšati i učiniti učinkovitijim kako obrazovanje, tako i različite postupke javne uprave.

Virovitica HR

Na temelju procjene utjecaja projekta, na kojim područjima je hrvatsko-mađarska pogranična suradnja do sada postigla najviše rezultata?

Općenito se može izjaviti da je program uspješno odgovorio na širok raspon razvojnih izazova identificiranih u odabranim prioritetnim područjima. U sklopu projekta ispitanici u online anketi izvijestili su nas o pozitivnom učinku u svim specifičnim ciljnim područjima, posebno značajnom u području turizma, dok je manji, ali još uvijek pozitivan učinak postignut u slučaju malih i srednjih poduzeća, odnosno obrazovanja.

Koja će biti najvažnija zemljopisna ciljana područja hrvatsko-mađarskog razvojnog programa u sljedećem proračunskom ciklusu?

Zemljopisno područje se nije mijenjalo, kao i u prethodnom ciklusu na program se mogu prijaviti iste 3 mađarske i 8 hrvatskih županija: Baranjska, Šomođska i Zalska županija, kao i Bjelovasko-bilogorska, Virovitičko-podravska, Požesko-slavonska, Osječko-baranjska, Vukovarsko-srijemska, Međimurska, Varaždinska i Koprivničko-križevačka županija.

Postoji li mogućnost suradnje u predstojećem ciklusu odozdo prema gore i realizacije projektnih ideja između županija ili gradova?

Da, program se upravo temelji na takvim projektima, budući da županije, gradovi i lokalne strukovne organizacije imaju najveći uvid u zadatke koje treba rješavati i područja koja treba razvijati. Snaga ovog programa je upravo u tome što je Pannon ETT, dakle, jedna lokalna organizacija uključena i dobila priliku za izradu programa, pri čemu smo uključili lokalne organizacije, stručnjake i ostale dionike u razvoj okvira.

Koje konkretne projekte predlaže Pannon ETT za sljedeće razdoblje?

Predlažemo realizaciju pet projekata od strateške važnosti, koji su već također izrađeni. Cilj projekta B Light 2 je promicanje prekogranične poslovne suradnje između malih i srednjih poduzeća koja posluju na obje strane mađarsko-hrvatske granice. U okviru projekta Geo Building cilj je poticati energetske obnove na programskom području temeljene na geotermalnoj energiji. Projekt Bioknowledge ima za cilj ublažiti klimatske promjene i očuvati bioraznolikost pograničnog područja kroz prekograničnu razmjenu znanja, stručnu suradnju i razvoj koordiniranih mjera revitalizacije. Cilj Biciklističke staze Europska Amazona Mađarska-Hrvatska je bolja integracija lokalnih turističkih usluga u transnacionalni turistički proizvod „Biciklistička staza Europska Amazona“, u okviru kojega će se provoditi manji turistički razvojni projekti vezani uz biciklističku stazu. U okviru projekta Mosquitolab planiramo uspostaviti prekogranični laboratorij, integrirani protokol i suradnju u borbi protiv najezde komaraca uzrokovane klimatskim promjenama u hrvatsko-mađarskom pograničnom području.

Pannon ETT rezultate projekta i smjernice razvoja za sljedeći ciklus će predstaviti na konferenciji u Pečuhu koja će se održati 26. travnja 2023g. Organizatori manifestacije srdačno očekuju mađarske i hrvatske stručnjake, gospodarske i kulturne aktere te ostale zainteresirane koji žele više doznati o mogućnostima predstojećeg razdoblja. Sudjelovanje je podložno registraciji, prijavite se za događaj na poveznici!

Sadržaj je isključiva odgovornost Europske grupacije za teritorijalnu suradnju Pannon i ni pod kojim uvjetima ne odražava stav Europske unije i/ili Upravljačkog tijela.

 huhr logo HR large INTERREG LOGO HR

huhr slogan hr