U proteklih nekoliko dana, na području Policijske postaje Pitomača i Policijske postaje Slatina građani su dragovoljno predali policiji razne vrste oružja i eksplozivnih sredstava. Policijski službenik za protueksplozijsku zaštitu je tijekom svih dragovoljnih predaja izašao na mjesto događaja i preuzeo dragovoljno predano oružje.
Građani su dragovoljno predali ručnu bombu M-75, više desetaka komada raznog streljiva, topničko streljivo, kumulativnu tromblonsku minu i trenutačnu tromblonsku minu.
-Nažalost, u našem okruženju još uvijek je puno nezakonitih sredstava na što ukazuju rezultati preventivno-edukativne akcije „Manje oružja, manje tragedija“. Oružje ima važnu ulogu u očuvanju sigurnosti pod uvjetom da se koristi u skladu sa zakonom te ljudskim pravima i međunarodnim zakonima. Niti u jednom trenutku ne smijemo zaboraviti da oružje može uzrokovati smrt i višestruke razarajuće posljedice, kako za pojedinca, tako i za društvo – kažu iz policije.
Protiv građana koji takvo oružje, streljivo i druga ubojita sredstva prijave policiji radi predaje, neće se pokretati prekršajni, niti kazneni postupak.
-Dragi građani, oružje i eksplozivna sredstva nemojte sami donositi u policijske postaje kako ne bi došlo do njihovog aktiviranja i neželjenog ozljeđivanja, već želju za dragovoljnom predajom prijavite na broj 192 ili u najbližoj policijskoj postaji. Na mjesto događaja uputit će se posebno osposobljeni policijski službenici, koji će preuzeti oružje, a Vi ćete ostati anonimni. Dragovoljna predaja oružja vremenski je neograničena, a o svemu se dodatno možete informirati i putem besplatne telefonske linije – poručuju.
Oružje i ubojita sredstva ne odlažite i ne ostavljajte u kontejnerima za smeće ili na drugim otvorenim prostorima u prirodi jer tako ugrožavate živote drugih ljudi.
„Manje oružja, manje tragedija“ – preventivna je kampanja u svrhu sprječavanja zlouporabe oružja, eksplozivnih tvari i drugih ubojitih sredstava, ali i senzibiliziranja javnosti i poticanja građana na dragovoljnu predaju ilegalnog oružja, bez sankcija. Provodi se od 2007. godine, a modernizirana je kroz Fond Europske unije za unutarnju sigurnost u sklopu projekta pod nazivom „Jačanje kapaciteta MUP-a u zaštiti ljudi i kritične infrastrukture od događaja koji mogu ugroziti sigurnost, uključujući djelotvorno upravljanje rizicima i krizama koji mogu ugroziti sigurnost, te borbi protiv terorizma“ kroz niz multimodularni preventivnih alata, kako bi se potaknula svijest građana o važnosti dragovoljne predaje oružja.
Podsjećaju građane da je ovom Akcijom bez ikakvih sankcija, omogućena dragovoljna predaja svih vrsta oružja i ubojitih sredstava, a za više informacija možete nazvati besplatni info telefon 0800 88 92 te se upoznati s preventivnim alatima i uključiti se u Kampanju.
(PU virovitičko-podravska)