Na jučerašnju (srijeda) konferenciju za medije HSPD-a, u kojoj je gradski vijećnik Siniša Prpić dao podršku obrtniku M. Kolareviću u “borbi za svoja radnička prava” te prozvao tvrtku Flora Vtc za nelojalnu konkurenciju, danas (četvrtak) je reagirao Željko Iharoš, direktor Flore Vtc d.o.o.

Istaknuo je kako mu je žao što se godinama ova tema provlači u javnosti i čini štetu Flori, te napomenuo kako od svih pogrebnih poduzeća i obrta s kojima je Flora dosad surađivala (Oscar iz Suhopolja, Maslačak iz Gradine), jedino s Lirom ima trajno nesređen odnos.

– Cijeli ovaj problem je isforsirao gospodin Kolarević koji tvrtku Flora godinama želi prikazati kao tvrtku koja ima monopol, koja radi protuzakonito i radi što hoće. Odgovorno tvrdim da Flora radi isključivo na temelju pozitivnih zakonskih propisa Republike Hrvatske, a u posljednjih 10 godina i po međunarodnim standardima. Poštujemo sve zakone i propise, tako ćemo i nadalje – ističe Ž. Iharoš. Kaže kako je Flora godinama na meti M. Kolarevića koji ju je i u dva navrata, između ostalog, prijavio Agenciji za zaštitu tržišnog natjecanja. Oba puta bio je odbijen. Posljednji dokument datira iz siječnja ove godine.

U njemu stoji kako je Agencija ispitivala ima li osnove za narušavanje tržišnog natjecanja zlouporabom vladajućeg položaja od strane Flore, a između ostalog, analizirala je i pitanje monopola, detalje poput telefonske prijave ukopa, kao i ovjerenu punomoć naručitelja, odnosno one argumente kojim je M. Kolarević želio ukazati na neravnopravan položaj njegove tvrtke Lira na tržištu u odnosu na Floru.

Agencija je pritom uzela u obzir ne samo sve postojeće zakone i propise koji pokrivaju pogrebničku djelatnost, već i praksu drugih pogrebnika u Hrvatskoj, među kojima su bili i tvrtka Oscar iz Suhopolja, Zagrebački holding-Podružnica Gradska groblja te poduzetnik Ukop d.o.o. iz Osijeka. Ujedno, zatraženo je i mišljenje HGK, Udruženja komunalnog gospodarstva, grupacije održavanja groblja u Zagrebu na tu temu.

Agencija je donijela zaključak kako Flora ne narušava tržišno natjecanje i pritom odbacila inicijativu M. Kolarevića. Detaljno je objasnila kako telefonska organizacija ukopa nije zakonska obveza tvrtke koja se bavi pogrebnom djelatnošću, već uvjete ukopa, kao i ovlaštenu punomoć, može definirati sama tvrtka, sukladno zakonskim propisima.

NARUŠENO POVJERENJE

– Mi tražimo ovlaštenu punomoć od tvrtke Lira, koja zastupa naručitelja, samo zato da zaštitimo našu tvrtku od eventualne štete. Naime, između Flore i tvrtke Lira dugoročno je narušen odnos poslovnog povjerenja i u ovoj suradnji dužni smo zaštititi našu tvrtku. Moram reći kako je licemjerno što nas se proziva zbog ovjerene punomoći, a Lira je taj isti uvjet tražila od drugih. Inače, Lira je u posljednja četiri mjeseca ukope na području Gradine,  Lukača i Špišić Bukovice obavljala nezakonito – upozorava Iharoš.

Na upit kako komentira dokument koji je jučer prezentiran na konferenciji HSPD-a, u kojem je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja odgovorilo kako komunalno poduzeće ne može tražiti ovjerenu punomoć, Ž. Iharoš kaže kako je riječ o ministarstvu koje u ovom slučaju nema nadležnost za to pitanje. Ministarstvo graditeljstva je matično ministarstvo za sve zakone vezane uz komunalno gospodarstvu, a pod kojim je i pogrebnička djelatnost u Hrvatskoj, ističe.  

– Mi smo tom ministarstvu već uputili dopis sa svim važnim pitanjima i čekamo njihov odgovor. Ovim putem moram reći kako nismo isključivi ni kruti po pitanju suradnje, no sada samo štitimo tvrtku – kaže Iharoš. (www.icv.hr, mlo)