U subotu, 22. travnja u 16 sati, na šetnici ispred virovitičke Gimnazije dio roditelja okupljenih u Građansku inicijativu „ZA djecu“ održat će miran prosvjed na kojem će naglasiti kako traže izmjene Zakona o dječjem doplatku, kako bi svako dijete u Hrvatskoj imalo pravo na ovu državnu potporu.

Miran prosvjed najavljen je za 20 hrvatskih gradova, nakon što je peticiju potpisalo više od 80 000 građana. Uz Zagreb, Sisak, Osijek, Bjelovar, Slavonski Brod i druge, priključuje im se i Virovitica.

Roditelji i drugi članovi okupljeni u Inicijativu žele mirnim prosvjedom skrenuti pozornost javnosti, a osobito nadležnih, „da je nužno mijenjati postojeći Zakon, koji nije adekvatno mijenjan više od 20 godina i po kojem su danas mnoga djeca zakinuta“.

Jedna od majki koja će biti na mirnom prosvjedu je Marija Tambolaš, majka četvero djece, od kojih su dvije najpoznatije sijamske blizanke u Hrvatskoj, Valentina i Kristina.  

Zamolili smo je za kratak komentar – zašto će sudjelovati u mirnom prosvjedu, ali i kako se u njihovoj obitelji, u kojoj svako od četvero djece ima pravo na dječji doplatak, on iskoristi.

-Svojim sudjelovanjem zapravo želim potaknuti sve roditelje da promisle kako i njihova djeca imaju pravo na dječji doplatak, neovisno o tome koliko zarađuju. Nažalost, zbog cenzusa koji je danas postavljen na dječji doplatak, većina roditelja koji su zaposleni, ne mogu ostvariti ovo pravo.

ZAPOSLENI RODITELJI, DIJETE BEZ DOPLATKA

Mi, roditelji koji ćemo sudjelovati u mirnom prosvjedu, želimo naglasiti kako je za nas svako dijete u Hrvatskoj jednako vrijedno i da mi, koji imamo pravo na dječji doplatak, to pravo želimo svim roditeljima. Želimo da ona postane prava demografska, a ne socijalna mjera, kakvom je danas mnogi doživljavaju.

Ovako, u lošijem su položaju sve žene i svi roditelji koji rade i doprinose društvu, a koji zbog svoje plaće i ukupnog obiteljskog cenzusa ne mogu ostvariti pravo na doplatak za djecu. Tu situaciju želimo promijeniti – ističe M. Tambolaš.

Mirnim prosvjedom sudionici žele utjecati na promijene Zakona, kaže. Predlažu da se dohodovni cenzus, koji ove godine iznosi 309,01 euro (70 posto od proračunske osnovice) ukine te se uvede fiksni dječji doplatak za svako dijete, u iznosu od 100 eura.

Ujedno, traže i povećanje uvećanog dječjeg doplatka za djecu s teškoćama u razvoju za 1. i 2. stupanj oštećenja zdravlja na 150 eura, a za 3. i 4. stupanj oštećenja zdravlja na 200 eura.

Aktualni zakoni svotu doplatka za djecu svrstavaju u nekoliko kategorija:  sukladno cenzusu, odnosno ukupnom dohotku po članu kućanstva, potom je li riječ o djetetu bez jednog ili oba roditelja, za dijete s utvrđenim oštećenjem zdravlja, za korisnike koji pravo ostvaruju prema članku 122. Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji, odnosno za korisnike koji ostvaruju pravo prema članku 22. Zakona o doplatku za djecu (za dijete s težim ili teškim invaliditetom).

Iznos dječjeg doplatka, ovisno o ovim kategorijama, tako iznosi od 26,5 eura po djetetu, do 110,36 eura (za dijete s težim ili teškim invaliditetom).

fotoarhivska fotografija

NIJE NAM DOVOLJNO NI ZA PROSTIRKE, FIZIOLOŠKU I BEZGLUTENSKO BRAŠNO

Marija Tambolaš i njena obitelj primaju četiri dječja doplatka – za blizanke po 110 eura mjesečno (dijete s teškoćama u razvoju) te po 39,68 eura za Ivana i Maju.

Kaže kako onaj tko misli da će se roditelj na dječjem doplatku obogatiti – misli krivo.

-Taj novac je, kako ime i kaže, namijenjen djetetu. U našem slučaju, on nam ode na nove tenisice za školu, pribor, odjeću. Ne odlazi na kave, frizure i skupu odjeću. Iz tog novca nekad eventualno podmirim trošak treninga za dijete. Njega koristimo isključivo za njih i njihove potrebe. Nekad nije dostatan ni za trošak kontrolnog puta u Zagreb – ističe M. Tambolaš.

Podsjećamo, prateći njihovu obiteljsku priču, povijesno razdvajanje Valentine i Kristine, kao i njihov povratak kući te napredak i razvoj, dotaknuli smo se i izazova koje roditelji Petar i Marija prolaze iz godine u godinu, kako djevojčice rastu i sazrijevaju. Svaka godina donosi nešto novo.  

Donedavno, Valentina je nosila stomu, pa majka Tambolaš kaže kako dječji doplatak tih mjeseci nije pokrivao ni trošak rukavica, prostirki, fizioloških otopina, medicinskih šprica… Ujedno, u tom periodu Valentina je bila na bezglutenskoj prehrani, a kako nema službenu dijagnozu celijakije, nisu mogli ostvariti ni pomoć u dijelu troškova za posebne namirnice. Plaćali su ih sami.

-Kilogram bezglutenskog brašna je oko 5 eura, a litra mlijeka bez laktoze gotovo 2 eura.  A riječ je o aktivnom i bistrom djetetu koje je pokretno i koje, srećom, nije trebalo drugi materijal ni opremu u tom periodu.

Govorim vam na što nam odlazi novac za koji se često misli kako će ga roditelji super iskoristiti za neke svoje potrebe. Ni slučajno. Roditelji koji imaju bolesno i nepokretno dijete najbolje znaju koliko toga moraju platiti sami ili se snaći kako znaju. Naše su cure sada dobro, mi se snalazimo, imamo sve.

No ja, koja imam četvero djece i svako ima pravo na doplatak, želim da to pravo ima i svaka mama u Hrvatskoj. Za mene je dijete – dijete i ako već govorimo o tome, onda ono ima pravo na svoju potporu. Zapravo želimo europski standard koji imaju drugi roditelji u Europskoj uniji – ističe M. Tambolaš. (www.icv.hr, mlo, foto: arhiv, Canva)