Vukovar se danas prisjeća najtežeg dana u novijoj povijesti. Dana prije 33 godine kada je, nakon 87 dana herojskog otpora, slomljena obrana grada. Tog 18. studenog 1991. Vukovar su okupirali JNA i srpske paravojne postrojbe počinivši brojne zločine nad civilima i braniteljima u razrušenom gradu.
Tijekom gotovo tromjesečne agresije bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi na Vukovar 1991. godine ubijeno je i poginulo najmanje 2717 hrvatskih branitelja i civila, oko 22.000 Vukovaraca je završilo u višegodišnjem progonstvu, a nekoliko tisuća branitelja i civila prošlo je kroz srpske koncentracijske logore, iz kojih se njih više od 300 nije nikada vratilo.
Središnji program obilježavanja 33. obljetnice stradanja Vukovara u Domovinskom ratu, pod nazivom Vukovar – mjesto posebnog domovinskog pijeteta, počeo je u dvorištu Nacionalne memorijalne bolnice Dr. Juraj Njavro.
Tisuće građana pristiglo je u Vukovar kako bi sudjelovalo u obilježavanju 33. obljetnice stradavanja ovog grada heroja Domovinskog rata. Stigao je i državni vrh predvođen premijerom Andrejem Plenkovićem i predsjednikom Hrvatskog sabora Gordanom Jandrokovićem.
– 33 godine nakon velike tragedije za Vukovar, Vukovarce, hrvatske branitelje, za cijelu Hrvatsku, ponovno smo zajedno ovdje kako bismo obilježili najveći trenutak u Domovinskom ratu, simbol obrane slobode, obrane Hrvatske – rekao je Plenković u Vukovaru.
Stigli su i brojni ministri i saborski zastupnici među kojima Josip Đakić.
– Još jedna tužna obljetnica hrvatskog stradanja u kojoj sudjelujemo svake godine i pritom se prisjećamo tih dana kada je Vukovar teško stradao. Prisjećamo se ogromne žrtve svih onih koji su svoj život utkali u slobodu hrvatske domovine. Sve te žrtve su ogroman zalog cijelom hrvatskom narodu, jer da nije njih ne bi bilo ni slobode. Teško je analizirati događaje i shvatiti kako su ti hrabri mladići s toliko malo oružja odolijevali trećoj svjetskoj sili Jugoslavenske narodne armije. Njihova hrabrost prema domu i domovini je bila jača od svega. Tako da je naš hod u Koloni sjećanja samo dio zavjeta za njih koji su položili svoje živote za slobodu Hrvatske – rekao je Đakić.
Tamo su i predstavnici Virovitičko-podravske županije, predvođeni županom Igorom Androvićem, predsjednikom Županijske skupštine Dinkom Begovićem i zamjenikom župana Marijom Klementom.
– I ove smo godine ovdje da odamo počast svim žrtvama Vukovara, civilima kao i hrvatskim braniteljima koji su utkali svoje živote u temelje hrvatske države. Drago mi je da je u Vukovaru velik broj stanovnika Virovitičko-podravske županije kao i branitelja koji su također dali svoj obol u Domovinskom ratu. Kako bi odali počast trkači su jučer krenuli iz Virovitice i danas će stići u Vukovar i svi zajedno ćemo odati počast zaslužnima za slobodnu Hrvatsku – rekao je Andrović.
U 10.30 sati krenula je Kolona sjećanja ulicama Vukovara koju predvode vukovarski branitelji s članovima obitelji poginulih, nestalih, ubijenih, nasilno odvedenih i umrlih branitelja na čelu s pripadnicima hrvatske policije koji su branili Vukovar.
Dolazak Kolone sjećanja na Memorijalno groblje očekuje se u 12:30 gdje će biti odana počast žrtvama polaganjem vijenaca i paljenjem svijeća državnih i drugih izaslanstva. Molitvu za vukovarske žrtve Domovinskog rata predvodit će đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić.
U 13 sati na groblju će biti služena misa za žrtve iz Domovinskog rata koju će predvoditi zagrebački nadbiskup Dražen Kutleša.
Za 17 sati planirana je svjetlosna rijeka sjećanja, odnosno puštanje lampiona Dunavom u spomen na ubijene i nestale branitelje. Franjevački samostan u Vukovaru i ove je godine pozvao na obilježavanje 18. studenoga inicijativom nazvanom Zvon za Vukovar u kojoj se poziva na zvonjavu zvona sa svih hrvatskih crkava u 18:11 sati.
(Uskoro opširnije…)