Od svog osnivanja na Prvoj zdravstvenoj skupštini 1948. godine, i od stupanja na snagu 1950. godine, Svjetski dan zdravlja, odnosno, proslava 7. travnja ima za cilj stvaranje svijesti o određenoj zdravstvenoj oblasti koja predstavlja prioritet za svaku godinu.

Tokom posljednjih 50 godina, kampanje ovog tipa su skrenule pažnju na važne zdravstvene probleme poput mentalnog zdravlja, brige o majkama i djeci, i klimatskih promjena. Ove godine tema Svjetskog dana zdravlja je “Zdrav početak – budućnost puna nade”, a naglasak je stavljen na očuvanje i unapređenje zdravlja i preživljavanja majki i novorođenčadi.

Shodno tome naglasak na ovu vrlo važnu temu pojasnio nam je specijalist javnozdravstvene medicine u Zavodu za javno zdravstvo “Sveti Rok” VPŽ doktor Miodrag Beneš istaknuvši da u svijetu zbog posljedica trudnoće i poroda umire oko 300 tisuća žena, dok oko 2 milijuna djece godišnje umre nakon 20 tjedna trudnoće i unutar prvog mjeseca nakon rođenja.

-S obzirom na to da je najvažniji pokazatelj razvijenosti zdravstvenog sustava zapravo perinatalni mortalitet važno je naglasiti da se smrt majke i djece povezane s trudnoćom i porodom mogu spriječiti. Shodno tome potrebno je ulagati novac u praćenje i dovršenje trudnoće te u praćenje razvoja djece te kvalitetu života i zdravlja novih majki. Osim toga u svijetu treba ulagati u mnogim zajednicama u veća prava žena i djevojčica, a u zemljama niskih i srednjih prihoda svaki dolar preventivno uložen u majčinsko zdravlje vratio bi 20 dolara – rekao je Beneš.

fotoMarija Lovrenc

Također, doktor Beneš naglasio je da su najisplativija ulaganja upravo u preglede trudnica, kvalitetnu zdravstvenu skrb odmah nakon rođenja djeteta, posebnu skrb za preuranjeno rođenu djecu, ulaganje u babice, liječenje infekcija i bolesti u trudnica (anemija, kih, dijabetes, malarija), ulaganje u planiranje obitelji i kontracepciju.

-Svjetska zdravstvena organizacija shodno tome upozorila je trudnice da trebaju napraviti barem osam pregleda tijekom trudnoće, a kroz njih se prati zdravlje trudnice koje može utjecati na nju, dijete ili oboje. Važno je pratiti, šećer, tlak, ultrazvuk, raditi testove krvi, urina i ultrazvuk djeteta. Također, trudnica ne smiju piti alkohol niti pušiti tijekom trudnoće jer to izravno šteti djetetu i uzrokuje mnogobrojne bolesti koje se mogu očitovati odmah i kasnije nakon rođenja – objasnio je doktor Beneš. 

U prvim danima nakon poroda, pravilna briga o novorođenčetu i podrška majci ključni su za zdrav početak zajedničkog života.

-Majčin kontakt s djetetom „koža na kožu“ ima mnoge dobrobiti s dojenjem i oboje je jako važno za dijete, ali i za majku. Pratite kod djeteta disanje, ima li osipa, kakav mu je apetit, dobiva li na težini, da li povraća ili ima proljev i sve sumnjivo prijavite njegovom pedijatru. Također, predlažem svim trudnicama da se povežu s drugim majkama i razgovaraju o svom majčinskom iskustvu. Također je potrebno i podijeliti sve svoje nedoumice s izabranim doktorom obiteljske medicine, pedijatrom i ginekologom – ističe doktor Miodrag Beneš.

(icv.hr, bs)