Oni nešto stariji čitatelji vjerojatno se sjećaju da je mjesec studeni svake godine bio u znaku stare domaće tradicije – svinjokolje. Uvjet da to bude baš krajem studenog i u prosincu bio je sukladan činjenici da se tada uglavnom spremala hrana za zimsko razdoblje, a i hladnije vrijeme u tim mjesecima bilo je pogodnije za obavljanje svinjokolje ili kako kod nas vele – kolinja. No ta tradicija je svake godine sve manje zastupljena, a na to ukazuje i podatak da se unatrag 10 godina broj vlasnika svinja koji ih drže za osobnu potrošnju, odnosno vlastitu proizvodnju mesa, na području VPŽ smanjio za oko 90 posto. Taj podatak se lako može naći u našim veterinarskim ambulantama koje imaju točnu evidenciju onih koji nose uzorak mesa na analizu, što je i Zakonska obveza svih uzgajivača svinja.

Kakva je situacija na našem terenu ovih dana, odlučili smo otkriti posjetom Veterinarskoj ambulanti u Virovitici koja posao analize obavlja na području Virovitičko-podravske i dijela Bjelovarsko-bilogorske županije, što nam je potvrdio i direktor Veterinarske ambulante u Virovitici Danijel Pocrnić.

– Najviše uzoraka mesa odnosi se na analizu zbog trihinele, a to se uglavnom odnosi na domaće i divlje svinje, no analiziramo i meso biljojeda na druge bolesti. Iako, jednom smo analizirali i meso konjetine zaraženo trihinelom, tako da ništa nije nemoguće. Većina analiza se odnosila na meso divlje svinje za koju smo ove godine analizirali oko 300 uzoraka. Što se domaće svinje tiče, do sada je prikupljeno oko 100 uzoraka, a taj broj će se povećati tijekom prosinca kada će biti i najviše svinjokolje – rekao nam je direktor Pocrnić koji se pri tom i osvrnuo na nešto veću cijenu plaćanja usluge analize mesa.

– Od ove godine ta cijena se kreće oko 10 eura po uzorku, što je povećanje za oko 3,5 eura u odnosu na prošlu godinu, no svake godine imamo sve manje uzoraka za analizu jer se drastično smanjuje i broj ljudi koji uzgajaju domaće svinje. Nije teško proniknuti razloge za to, sela su prazna, a svinja je sve manje, s druge strane trgovački centri dovoljno su opskrbljeni jeftinim mesom, a ljudi, posebice oni mlađi, imaju druge prehrambene navike, pa tradicija svinjokolje jedva da za njih i postoji – rekao nam je direktor Veterinarske ambulante u Virovitici Danijel Pocrnić.

To nam je potvrdila i predsjednica Udruge uzgajivača svinja VPŽ Mirjana Bilović, potkrijepivši činjenicu podatkom da je nekadašnja tradicija s dvije ili tri svinje u svinjcu, odavno prošla.

– Tako mali broj svinja ne isplati se držati jer je hrana za prehranu tih životinja suviše skupa, a tu su i drugi troškovi. Nažalost nije blistavo ni onima koji imaju veći broj svinja, ulazni troškovi su preveliki, a skoro da je i nemoguće naći uslugu klanja jer rijetko tko to danas radi. Što se krajnjeg potrošača tiče, isplativije im je kupiti već očišćenu polovicu ili jednostavno kupiti meso u nekom od trgovačkih centara što se najčešće i čini, neovisno radi li se o obiteljima ili restoranima – rekla nam je Mirjana Bilović, istaknuvši da se sve to odrazilo i na broj članova Udruge uzgajivača svinja VPŽ kojih je svake godine sve manje.

– Razlozi za to su potpuno jasni jer se radi o nimalo laganom, a sada i krajnje neizvjesnom poslu kojeg ostaju raditi samo oni najuporniji. Još ako to potkrijepimo i činjenicom da nam je trenutačna komunikacija s nadležnim ustanovama i Ministarstvom vezana za naše probleme vrlo slaba, ne ostaje nam puno prostora za nadu u bolje sutra – zaključila je Mirjana Bilović, koja sa svojom mnogobrojnom obitelji još uvijek uživa u tradiciji kolinja i degustaciji pravih domaćih delicija, jer kao što je i sama rekla, na to je navikla još od djetinjstva i nastoji taj običaj prenijeti i na mlađu populaciju u obitelji. 

(icv.hr, bs)