U srcu svakog seoskog krajolika leži izvanredna priča koja često ostaje neispričana. To je priča o ženama na selu, neumornim kustosicama tradicije, čuvaricama plodova zemlje i pokretačicama promjena u ruralnim zajednicama širom svijeta.
Dok se središnja pozornost često usmjerava na poljoprivredu i tradicionalni način života, često se zaboravlja prepoznati ključnu ulogu žena u oblikovanju i održavanju ruralnih područja. One su osnova zajednice, nositelji tradicije i inovatori koji neumorno rade na stvaranju bolje budućnosti za svoje obitelji i zajednicu.
Ovaj serijal pod nazivom “Ogledalo zajednice: Životne priče žena na selu” posvećen je istraživanju bogatstva, raznolikosti i dubokih korijena ženskog prisustva na selu. Kroz niz priča, portreta i analiza, istražit ćemo živopisne i inspirativne priče te nevjerojatnu snagu koju donose žene na selu.
OD STOČARKE DO VRTLARKE
Serijal o ženama na selu pruža duboki uvid u raznovrsne uloge i doprinose žena u ruralnim područjima, ističući njihove izazove i uspjehe. Svaki članak nudi jedinstvenu perspektivu: od portreta poljoprivrednice koja kroz inovacije i predanost oblikuje svoju farmu, preko stočarke koja brine o životinjama i doprinosi održivosti, do obrtnice čija kreativnost obogaćuje lokalnu kulturnu scenu.
Serijal također istražuje poduzetnički put žena koje osnažuju zajednicu, vrtlarke koja svojim radom unosi svježinu u zajednicu, pčelarke koja s ljubavlju njeguje pčele, volonterke koja svojim angažmanom donosi pozitivne promjene te medicinske djelatnice koja neumorno radi na poboljšanju zdravlja i dobrobiti lokalne zajednice. Na kraju, u refleksiji serijala, ističe se važnost prepoznavanja i podrške ženama na selu te njihova uloga u osiguravanju održivosti i prosperiteta ruralnih zajednica, naglašavajući potrebu za daljnjim osnaživanjem i promicanjem rodne ravnopravnosti.
Žene koje žive u ruralnim područjima Hrvatske često se susreću s brojnim izazovima koji su drugačiji od onih koje imaju žene u gradskim sredinama. Obrazovanje, zaposlenje i pristup zdravstvenoj skrbi često su temeljna pitanja koja se ističu u istraživanju iz 2011. godine, pod nazivom “101 pitanje za ženu iz ruralnih područja”, koje su proveli Sinković i Đugum. Istraživanje je obuhvatilo 1656 ispitanica u dobi od 18 do 81 godine iz 18 županija Republike Hrvatske.
MUŠKI I ŽENSKI POSLOVI
Kada je riječ o obrazovanju, više od polovice ispitanica (56,4%) ima srednjoškolsko obrazovanje, dok je samo manji postotak (6%) visoko obrazovan. Zanimljivo je da unatoč izraženoj želji za usavršavanjem (60% ispitanica), mnoge od njih (60%) navode nedostatak mogućnosti za daljnje obrazovanje.
Jedno od najiznenađujućih rezultata istraživanja je podatak o vozačkim dozvolama, gdje 60% ispitanica posjeduje vozačku dozvolu, ali 57% od njih ne vozi osobni automobil. Ovo sugerira složen odnos između posjedovanja dozvole i stvarne mobilnosti žena u ruralnim područjima.
Pitanje rodne ravnopravnosti također je ključno. Više od dvije trećine ispitanica smatra da postoje jasne podjele na muške i ženske poslove na njihovim gospodarstvima, što utječe na njihovu ekonomsku i društvenu autonomiju.
U narednim člancima ćemo istražiti kako ovi i drugi faktori utječu na svakodnevni život žena u ruralnim područjima Hrvatske te analizirati politike i inicijative usmjerene na poboljšanje njihovog položaja.
Ovo nije samo priča o ženama na selu; ovo je priča o snazi, viziji i naslijeđu koje one nose sa sobom svakog dana. Kroz ovaj serijal, nadamo se stvoriti prostor za razumijevanje, poštovanje i podršku ženskom doprinosu ruralnim zajednicama diljem svijeta, ističući njihovu nezamjenjivu ulogu u stvaranju održivih, prosperitetnih i inkluzivnih zajednica za buduće generacije.
Članak je objavljen uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa poticanja novinarske izvrsnosti.
(icv.hr, Željka Đaković Leš, Foto: Ž. Đaković Leš, Freepik)