Program nabavke strojnih berača duhana izaziva sve više interesa, kako poljoprivrednih proizvođača, tako i predstavnika lokalne zajednice, ali i čelnih ljudi unutar British American Tobaccoa zaduženih za razvoj proizvodnje duhana
Program nabavke strojnih berača za proizvođače duhana u virovitičko-podravskom kraju, koji su pokrenuli Hrvatski duhani, privlači sve veću pozornost poljoprivrednih proizvođača ali i ostalih dionika, pa je prezentacija mogućnosti berača kod proizvođača duhana Đorđa Dmitrovića održanoj u utorak, 12. ožujka, privukla i čelne ljude Virovitičko-podravske županije, Igora Androvića, župana Virovitičko-podravske županije i Marija Klementa, zamjenika župana Virovitičko-podravske županije.
Projekt kapitalnog ulaganja u proizvodnju duhana u Hrvatskoj dolaskom na prezentaciju podržao je i Helio Moura, menadžer za poslovni razvoj duhanskog dijela poslovanja BAT-a iz Southamptona.
Od pokretanja programa u listopadu, do sada je ugovorena nabavka 21 mehaničkog berača sa 26 kooperanta, čime su Hrvatski duhani ove godine u novu organizaciju berbe investirali gotovo 6,5 milijuna kuna. Za ukupan program nabavke mehaničkih berača u HD-u su za ovu godinu osigurali kreditnu liniju u visini 12 milijuna kuna pa se planira ugovaranje dodatnih berača do kraja godine.
-Proizvodnja duhana temelj je BAT-ovog poslovanja i ponosni smo na rezultate koje postižemo u Hrvatskoj. Hrvatska ima potencijal širenja proizvodnje duhana koja je jedna od ratarskih proizvodnji s najvišom dodanom vrijednošću. Investicija u strojnu berbu omogućit će proizvođačima rast produktivnosti i smanjenje troškova, što sve jača održivost proizvodnje duhana u Hrvatskoj – izjavio je Flavio Oliveira, direktor Hrvatskih duhana.
Mehanički berači prepoznati su kao ključno rješenje problema nedostatka radne snage koji je postao glavni ograničavajući faktor širenju proizvodnje duhana u Hrvatskoj. Da nova tehnologija na hrvatskim poljima otvara potencijal širenja proizvodnje najbolje su ilustrirali kooperanti koji su se odlučili za nabavku strojeva, a kod kojih je ugovorena površina za ovu godinu povećana za preko 100 hektara u odnosu na prošlu godinu, odnosno za 35 posto. Dodatno je dogovoreno uslužno branje za još 19 kooperanta.
Vrijednost ukupne proizvodnje duhana u Hrvatskoj prošle je godine iznosila gotovo 100 milijuna kuna. Uspoređujemo li vrijednost proizvodnje duhana u odnosu na druge kulture, prema posljednjim dostupnim podacima o vrijednosti poljoprivredne proizvodnje iz 2017., vrijednost proizvodnje duhana iznosi preko 60 posto ukupne vrijednosti proizvodnje krumpira, preko 60 posto vrijednosti proizvodnje voća i gotovo polovica vrijednosti proizvodnje maslinovog ulja u Hrvatskoj.
Hrvatski duhani žele povećavati proizvodnju duhana u Hrvatskoj zbog čega osiguravaju stabilno okruženje za proizvodnju i planiranje proizvodnje. Globalni sustav BAT-a omogućava otkup svog proizvedenog duhana. Uz to, Hrvatski duhani provode različite programe financiranja svojih kooperanata. Kratkoročna financiranja proizvodnje po sezoni iznose otprilike 60 milijuna kuna, a odobreni dugoročni krediti za nabavu opreme i razna ulaganja u 2019. iznose ukupno 12 milijuna kuna.
(www.icv.hr)