Početkom ove godine stupile su na snagu izmjene i dopune Zakona o hrvatskim braniteljima iz Domovinskog rata i članovima njihovih obitelji kojima se poboljšavaju materijalna i radna prava te skrb za hrvatske branitelje starije dobi.
– Predviđa se osnivanje posebne ustanove za hrvatske branitelje kojima je potrebna institucionalna pomoć u obliku smještaja trajnije naravi, bilo zbog socioekonomskog stanja ili potrebe pomoći oko obavljanja svakodnevnih aktivnosti. Među najvećim izazovima s kojima se susreće Ministarstvo je starenje braniteljske populacije, porast njihovih zdravstvenih problema te samačka domaćinstva u kojima se nema tko brinuti o hrvatskim braniteljima- rekla nam je tim povodom voditeljica Područnog ureda MHB u Virovitici Marina Kraljić, napomenuvši da se u okviru materijalnih prava hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata i članova njihovih obitelji uvodi novi model usklađivanja naknada koje primaju korisnici.
– Iznos osobne invalidnine, posebnog doplatka, doplatka za njegu i pomoć druge osobe, ortopedskog doplatka, obiteljske invalidnine, povećane i uvećane obiteljske invalidnine, novčane naknade u iznosu obiteljske invalidnine, novčane naknade u iznosu povećane i uvećane obiteljske invalidnine, naknade za njegovatelja i naknade za nezaposlene hrvatske branitelje iz Domovinskog rata svake godine će se određivati prema osnovici koju odredi Vlada odlukom. Trenutna osnovica iznosi 500 eura, a osnovica je porasla nakon više od 20 godina- informirala nas je Marina Kraljić izdvojivši još neke projekte Ministarstva hrvatskih branitelja za skrb hrvatskih branitelja.
– Ministarstvo je osnovalo javnu ustanovu Veteranski centar koja ima četiri podružnice: Šibenik, Sinj, Petrinja i Daruvar. Djelokrug rada ustanove je pružanje podrške i usluge braniteljsko-stradalničkoj populaciji kroz program boravka ili smještaja, usluga psihosocijalne pomoći i podrške, usluga savjetovanja i pomaganja, psihološke djelatnosti, radno terapijske usluge, rekreacijske i rehabilitacijske usluge, kineziološki programi i fizikalne rehabilitacije, usluge promicanja zdravlja, promicanje vrijednosti Domovinskog rata i kulture sjećanja, organizacije kulturno-umjetničkih događanja, organizacije edukacija, radionica i tečajeva, usluge sportske rekreacije i poduke, organiziranja sportskih natjecanja, organiziranje mobilnih timova za pružanje podrške i usluga braniteljsko-stradalničkoj populaciji. Veteranski centar pruža mogućnost korištenja usluga kroz program smještaja ili boravka. Program smještaja podrazumijeva korištenje usluga centra 24 sata dnevno u trajanju do 20 dana. Program boravka podrazumijeva korištenje usluga Veteranskog centra za vrijeme cjelodnevnog ili poludnevnog boravka. Poludnevni boravak može trajati do 6 sati dnevno, a cjelodnevni boravak može trajati od šest do 1deset sati dnevno, a programom boravka nije obuhvaćeno noćenje u centru. Sve troškove snosi Ministarstvo, korisnici plaćaju samo troškove puta. Postupak se pokreće po zamolbi korisnika, odnosno njegovog zakonskog zastupnika, opunomoćenika ili skrbnika na propisanom Obrascu koji se može pribaviti u Područnom odjelu u Virovitici. Važno je napomenuti da nakon uspješne uspostave veteranskih centara u Šibeniku, Sinju, Petrinji i Daruvaru, novi veteranski centri gradit će se u Krapini, Osijeku, Senju i Virovitici- rekla je Marina Kraljić izdvojivši još neke važne aktivnosti koje provodi Područni ured MHB:
– Od 8. travnja će se nastaviti sistematski pregledi za hrvatske branitelje u Općoj bolnici Virovitica. Branitelji se mogu prijaviti za sistematski pregled na broj 033/800-867, putem e-maila ili osobno u Područnom odjelu Ministarstva hrvatskih branitelja na adresi Trg kralja Zvonimira 10/2 u Virovitici. Mnogi branitelji su se već prijavili te ih molim za strpljenje dok im se ne javi točan termin pregleda. Osim toga aktualni su i Javni pozivi Ministarstva, među kojima je najviše upita bilo za Javni poziv za samozapošljavanje. Prihvatljivi podnositelji zahtjeva su nezaposleni hrvatski branitelji iz Domovinskog rata, nezaposlena djeca smrtno stradalih ili nestalih hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata, nezaposlena djeca dragovoljaca iz Domovinskog rata i nezaposlena djeca hrvatskih ratnih vojnih invalida iz Domovinskog rata s trajno utvrđenim statusom. Prilikom podnošenja zahtjeva za dodjelu potpore, podnositelj zahtjeva mora imati status nezaposlene osobe i biti prijavljen u evidenciji nezaposlenih osoba Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Razdoblje zaprimanja zahtjeva po ovom pozivu traje od 11. ožujka do 9. travnja 2024. godine, a potpora iznosi do najviše 12 tisuća eura. Tu je i Javni poziv za dodjelu jednokratne novčane potpore udrugama za aktivnosti koje provode kroz 2024. godinu, iznos potpore je do najviše 1000 eura- rekla nam je Marina Kraljić koja je na kraju našeg razgovora istakla zadovoljstvo suradnjom Područnog ureda sa lokalnom upravom, institucijama, udrugama i pojedincima, uglavnom hrvatskim braniteljima:
– Nastojimo sudjelovati na aktivnostima raznih udruga te na taj način pružiti podršku njihovom radu, osobito ako je riječ o humanitarnim aktivnostima. Imamo odličnu suradnju sa Općom bolnicom Virovitica, Zavodima za socijalni rad, MUP-om i Odsjekom za obranu u našoj županiji jer situacije ponekad traže zajedničko djelovanje. Važno je reći da u slučaju nemogućnosti branitelja da posjeti naš Područni ured, po dojavi organiziramo terenski obilazak kako bi im se čim prije pružila adekvatna pomoć- zaključila je voditeljica ureda Marina Kraljić koja je tom prigodom iskoristila prigodu da svim hrvatskim braniteljima i drugim građanima poželi sretan Uskršnji blagdan.
(www.icv.hr, bs)