U Centru za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju u Virovitici u utorak, 7. srpnja održana je početna konferencija projekta “2M2C – Glazba nas pokreće, kultura nas spaja”.
Početna konferencija navedenog projekta održana je u okviru Interreg V-A programa suradnje Mađarska-Hrvatska 2014. – 2020.
Program prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska 2014.-2020. jedan je od programa Europske teritorijalne suradnje, koji zauzimaju važno mjesto kao jedan od instrumenata i ciljeva Kohezijske politike Europske unije. Programi u okviru Europske teritorijalne suradnje – u novoj financijskoj perspektivi objedinjeni pod brendom INTERREG – doprinose jačanju ekonomske, socijalne i teritorijalne kohezije Europske unije baveći se problemima koji nadilaze granice između različitih zemalja ili regija. Ciljevi Europske teritorijalne suradnje između ostalog su stvaranje zajedničkog identiteta, integriranog fizičkog prostora, uravnoteženog razvoja i poboljšanje politika i bolje funkcioniranje upravljačkih struktura. Kako bi postigli ove ciljeve, programi prekogranične suradnje prepoznaju zajedničke probleme u pograničnim regijama, te određuju mjere za suočavanje s njima.
Nositelj ovog projekta vrijednog 179.149,06 eura, od čega bespovratna sredstva EU iznose 152.276,70 eura je Centar za odgoj, obrazovanje i rehabilitaciju u Virovitici, dok su partneri na projektu mađarski Centar Szigetvári Tankerületi i Razvojna agencija VTA. Rok za provedbu projekta je 20 mjeseci (15. lipanj 2020. – 14. veljače 2022.)
Osnovni ciljevi projekta su:
1. Uspostavljanje prekogranične suradnje ustanova u kojima se školuju učenici s teškoćama u razvoju, kroz aktivnosti omogućiti povezivanje dvije nacije, brisanje granica, prevladavanje različitosti te stvaranje zajedništva.
2. Omogućiti učenicima iz dvije države sudjelovanje u aktivnostima vezanim za stvaralaštvo brojalice kao izuzetno pogodne muzičke forme, kao i u izradi multisenzornih instrumenata koji će se kasnije koristiti u muzičkim aktivnostima.
Sudionici projektnih aktivnosti su učenici dviju škola prekograničnog područja, njihovi učitelji, stručni radnici i administrativno osoblje dviju školu prekograničnog područja, kao i predstavnici projektnog partnera, Razvojne agencije VTA.
Lokacija provedbe projekta obuhvaća gradove Viroviticu i Szigetvar te naselje Otrovanec (općina Pitomača), na čijem će se području održati ukupno 15 aktivnosti/radionica.
Aktivnosti:
Početna konferencija: Predstavljanje projekta.
Radionica za učitelje: “Uloga brojalice u usvajanju razvoja govora.”
– Ovim predavanjem i radionicom učiteljima će se prikazati kako kroz tradicijsku brojalicu povezati dvije nacije, koja je uloga brojalice, kako brojalica potiče razvoj i govor učenika s teškoćama u razvoju.
Dva seta edukacije za učitelje: Primjena muzikoterapije kod osoba s razvojnim teškoćama.
– Kroz predavanje i radionice učitelji će steći znanja o tome kako ritam i kretanje te rana ritmička stimulacija utječe na razvoj i stimulaciju jezika i govora djece s teškoćama u razvoju:
- Razlika između muzičke edukacije i muzikoterapije
- Što je muzikoterapija
- Orff pristup i Orff muzikoterapija
- Važnost odabira instrumenata u muzikoterapiji
- Zvučne geste – ritamska igra
- Postupci u muzikoterapiji
- Primjeri iz kliničke prakse
- Tenike stvaranja pjesme
- Upotreba snimljene muzike u muzikoterapiji
- Uloga terapeuta u muzikoterapiji
Svi sudionici dobit će potvrde o završenoj edukaciji.
Četiri kreativne radionice izrade instrumenata od prirodnih i neoblikovanih materijala za učenike: Kroz provedbu radionice učenici s teškoćama i njihovi učitelji izrađivat će instrumente od prirodnih i neoblikovanih materijala (drvo, papir, glina, sušene tikvice i slično.)
- Opremanje likovnog kabineta
- Rezultat aktivnosti: Izrada slikovnice na temu “Brojalice”
Logopedska radionica: Učenici obje škole zajedno će se igrati koristeći logopedske igračke i alate.
Studijsko putovanje u Otrovanec: Organiziranim posjetom poljoprivrednom obiteljskom gospodarstvu sudionici će se upoznati sa starim zanatima.
- Organizacija terapijskog jahanja
Završna konferencija: Predstavljanje tijeka provedbe projekta i ostvarenih rezultata.
- Završna priredba
- Izložba radova
Početnoj konferenciji nazočili su: zamjenica gradonačelnika Virovitice Vlasta Honjek-Golinac, ravnateljica Razvojne agencije VTA Tihana Harmund, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Virovitica Marija Bajan-Prokl, ravnatelj Glazbene škole “Jan Vlašimsky” Virovitica Damir Mihaljević, ravnatelj Onovne škole “IBM” Virovitica Ivica Tomljanović i mnogi drugi.
-Ovaj projekt započet ćemo edukacijom koja će se održati u našoj školi, a provodit će ju naša djelatnica, logopedinja Mišela Bačić-Baronica. Riječ je o radionici “Uloga brojalice u usvajanju razvoja govora”. Brojalica je jednostavna muzička forma koja je prisutna u svim kulturama i narodima, kako u prošlosti, tako i u sadašnjosti, dio je života svakog djeteta i dobro utječe na sva područja razvoja. Svakako treba naglasiti da ćemo kroz projekt opremiti glazbeni i likovni kabinet te kao rezultat projekta izdati brošure i slikovnicu brojalice – rekla je ravnateljica virovitičkog COOR-a Margarita Kovačević.
(www.icv.hr, ts, foto: T. Szabo)
[g-gallery gid=”596824″]