PU virovitičko-podravska prošle je godine na prometnicama evidentirala oko 16.200 prometnih prekršaja. Od toga gotovo 10 tisuća otpada na tzv. četiri ubojice u prometu: preveliku brzinu, nekorištenje pojasa, alkohol i korištenje mobitela u vožnji.

– Od ukupnog broja prekršaja izdali smo građanima oko 5000 upozorenja. Nismo, dakle, išli na represiju i kazne, pogotovo kod onih vozača koji su savjesni i kojima se prekršaj dogodio prvi put. Nije nam cilj kazna, već sigurnost: ako su vozači oprezni, ako gledaju na cestu, a ne na mobitel, ako nisu pili alkohol prije nego su sjeli za volan, ako paze na papučicu gasa i vezali su se, tada su s njima sigurni ne samo suvozač i putnici, već i svi pješaci, biciklisti, motoristi i drugi vozači na cesti. Takav stav želimo stvoriti kod vozača. Ne da se boje visokih novčanih kazni, policije ni kamera koje prate promet, već činjenice da svojim nesavjesnim ponašanjem mogu ugroziti i sebe i druge. Svaka prometna nesreća koja se dogodi treba nam svima poslužiti kao upozorenje – kaže načelnik Knežević.

Uz one kojima se prekršaj „dogodio“, statistiku čine i oni koji policiji, sudovima i svim drugim vozačima i sudionicima u prometu namjerno stvaraju glavobolje. Oni koji ne posjeduju vozačku ili im je zbog alkohola i brzine oduzeta ili poništena, oni koji i nakon brojnih kazni opet pijani sjedaju za volan automobila, traktora, kombija i riskantno se ponašaju na cesti.

– Takve pojedince, nažalost, zaustavljamo na redovnoj bazi, neke i jednom mjesečno. Zaustavimo ih, uhitimo, odlaze na triježnjenje, sud im pravomoćno odredi kaznu, no ako ne odu u zatvor, vrlo brzo su opet na cesti. I sve ispočetka – razočarano kaže načelnik, te ističe kako se nada da će taj „policijski Sizifov posao“ možda rješenje naći u nekom novom zakonskom obliku.

promet 2

PREVENTIVA I SURADNJA S GRAĐANIMA

Govoreći o drugim rezultatima rada za prošlu godinu, načelnik kaže kako je na razini Uprave razriješeno 1045 kaznenih djela, od toga 509 slučajeva otpada na opći kriminalitet, 132 na gospodarski kriminalitet, a 248 na slučajeve vezane uz kazneno-pravnu zaštitu djece i maloljetnika. Iako je broj javnih okupljanja povećan za čak 66 posto u odnosu na godinu dana ranije, situacija je mirna – smanjio se ukupan broj prijavljenih slučajeva vezanih uz remećenje javnog reda i mira.

Povećan je pak broj slučajeva vezan uz zloupotrebu droga, kojih je prošle godine bilo 46. Povećan je i broj slučajeva vezanih uz računala, odnosno kibernetički kriminalitet koji je skočio za 300 posto. Nažalost, policija je zabilježila i 40 pokušaja samoubojstava, što je porast od 48 posto u odnosu na samo godinu dana ranije. Među populacijom se nalaze sve mlađi ljudi, upozorava načelnik Knežević.

– Ta tri problema u posebnom su nam fokusu za ovu godinu. Osim policijskim radom planiramo ih obuhvatiti i preventivnim programima, kao i nastavkom suradnje s drugim ustanovama; zdravstvenima, školama, udrugama, odnosno svim građanima u kojima vidimo i partnera i pomoć, osobito u onim slučajevima u kojima je riječ o zaštiti djece, žena ili bilo koje žrtve – smatra načelnik Knežević.

(www.icv.hr, mlo, foto: arhiv, I. Barčan)