Doček nove 2023. godine više je podsjećao na Uskrs nego Novu godinu budući da smo u ponoć mjerili proljetnih 13 °C, pa je tako već početak 2023. godine nagovijestio iznadprosječno toplu godinu.
1. siječnja u najtoplijem dijelu dana na području Bilogore mjerili smo 17 °C, Virovitice 18,3 °C i Slatine 18,6 °C. Početak siječnja više je izgledao kao da se nalazimo u sredini proljeća nego sredini zimske sezone. Sredinom siječnja zbog iznadprosječno toplog vremena imali smo već visoke koncentracije alergena u zraku, osobito lijeske. Peludni alergičari već su muku mučili s alergijama.
Vremenski uvjeti u trećoj dekadi mjeseca napokon poprimaju zimska vremenska obilježja. 21. siječnja smo imali prvi snježni pokrivač u 2023. godini. U 7 sati skromnih 3 centimetara i 0 °C, dok je na Papuku palo oko 16 centimetara snijega. Dašak zimske idile potrajao je kratko. Iznadprosječno visoke temperature zraka tijekom siječnja svrstale su mjesec u kategoriju vrlo toplo, odnosno “za dlaku” ekstremno toplo. Po pitanju oborina vrlo kišno na istoku, a na zapadu ekstremno kišno.
Veljača prevrtača, početkom mjeseca nas je “otpuhala”. 4. veljače imali smo olujne udare sjevernog vjetra, od 90 km/h na području grada Virovitice i 100 km/h na području obronaka Bilogore uz brojne izvale drveća, ali i štete na krovovima kuća.
Na Papuku smo 26. veljače mjerili i pola metra snijega, a u većem dijelu nizina na području Virovitičko-podravske županije između 5 do 15 centimetara. Ipak nije se snježna bajka dugo zadržala. Po pitanju odstupanja temperature zraka, ali i oborina, veljača nam je bila prosječna bez nekih odstupanja u odnosu na višegodišnji prosjek (1991.- 2020. godine).
Ožujak “luđak” obilježio je dašak proljeća, koje se polako šuljalo. 24. ožujka smo na području Virovitice mjerili 24,1 °C, Bilogore 24,5 °C, Slatine i Orahovica 25 °C. Vegetacija je sve više napredovala, a mraz prijetio. Ožujak smo okarakterizirali kao topao, a po pitanju oborina prosječan na istoku ili kišan na zapadu županije.
Travanj smo okarakterizirali kao hladniji i prosječno kišan mjesec. Odstupanja temperature zraka u odnosu na višegodišnji prosjek (1991.- 2020. godine) su bile između -1,5°C i -1,8°C. Travanj je bio najhladniji mjesec gledajući odstupanje temperature zraka u 2023. godini. Mraz tijekom travnja uzrokovao je velike štete po pitanju voćarstva, ali i vinogradarstva.
Svibanj su obilježile i prve izraženije oluje ili vertikalno – tornjasti atmosferski razvoji. Tako je 13. svibnja pala obilnija kiša na području Virovitičko-podravske županije. Ponegdje do 40 mm. Na području Čačinaca imali smo i urbane bujične poplave. Izmjena oblaka, sunca, pljuskova, ali i iznadprosječne topline obilježila je svibanj. Svibanj smo okarakterizirali temperaturno prosječan, a po pitanju oborina kišan.
Prvi toplinski val, ali i vrući dan ili 30 °C u hladu, mjerili smo 19. lipnja na području Virovitice, dok je dan kasnije 20. lipnja bilo 32,5 °C. Prijetile su nam i prve izražene ljetne tučonosno – gradonosne oluje. Lipanj smo okarakterizirali temperaturno prosječan, po pitanju oborina prosječan, a na području Bilogore kišan.
Tijekom srpnja smo imali i prve neugodno tople ili tropske noći. 5. srpnja na području Bilogore temperatura zraka se tijekom noći nije spuštala ispod 21,1 °C. Sredinom mjeseca drugi toplinski val, koji je ponegdje temperature zraka dizao do 36 °C, prekida izražena promjena vremena. Olujna superćelija 13. srpnja zahvatila je šire područje Virovitice, ali i okolice uz tuču promjera zrna od 4 centimetara, obilne kiše, ali i jakog vjetra koji je učinio uz tuču i velike materijalne štete. Srpanj su obilježile česte grmljavinske oluje koje su nažalost iza sebe ostavljale i materijalne štete. Vrlo topao srpanj je iza nas, gotovo ekstremno topao, a po pitanju oborina imali smo prosječnu količinu oborine.
Početak kolovoza bio je i dalje nestabilan. Ipak nije imao tako izražene atmosferske razvoje kao srpanj. Iza nas je jedan prosječno kišan i temperaturno gledajući prosječno topao ili neznatno topliji kolovoz. 27. kolovoza smo na području Virovitičko-podravske županije u najtoplijem dijelu dana mjerili i 38°C, to je ujedno bio i najtopliji dan u 2023. godini.
Tijekom rujna smo uživali u stabilnim i iznadprosječno toplim danima. Tek krajem mjeseca obilnija oborinska epizoda s 23. na 24. rujna na području Virovitice donijela je 74.6 mm oborine. I tako smo u manje od 60 sati dobili ukupnu mjesečnu rujansku količinu oborine. Iz nas je ekstremno topao rujan. Odstupanja temperature zraka u odnosu na višegodišnji prosjek (1991.- 2020. godine) su bile između 4 °C i 4,3 °C. Po pitanju oborina prosječno kišan, zahvaljujući nestabilnostima krajem mjeseca.
Listopad, berem u prvoj polovici mjeseca, obilježili su stabilni vremenski uvjeti uz iznadprosječno visoke temperature zraka tzv. “bablje ljeto”. Od sredine mjeseca zakoračili smo u nestabilniji, promjenjiviji i manje topao vremenski period. Krajem listopada imali smo i grmljavinske razvoje i formacije oblaka “Shelf cloud” koji više odgovara za sredinu ljeta nego kasnu jesen. Odstupanja temperature zraka u odnosu na višegodišnji prosjek (1991.- 2020. godine) su bile između 4,1°C i 4,6°C. Na području Bilogore nikad topliji od službenih početaka mjerenja od 1981. godine. Listopad je bio najtopliji mjesec gledajući odstupanje temperature zraka u 2023. godini, a po pitanju oborina prosječan.
Studeni bez studeni, pa smo tako 5. studenog imali smo priliku uživati u polarnoj svjetlosti. Polagani pad temperature zraka i prvi mraz na području grada Virovitice “dobili” smo krajem mjeseca. 23. studenog Virovitica se “hladila” na -1,4 °C, Bilogora -0,6 °C i Slatina na -0,4 °C. Prvi snježni pokrivač tijekom studenog u jugoistočne predjele županije imali smo 25. studenog. U nastavku studenog veliki skokovi temperature zraka, osobito krajem mjeseca. Studeni smo okarakterizirali po pitanju temperatura zraka normalan ili neznatno topliji mjesec, a po pitanju oborina vrlo kišovit.
Prosinac nam je na početku pokazao zimska vremenska obilježja. Pa smo tako 3. prosinca uz velike razlike u temperaturama zraka, ali i dolasku osjetno hladnijeg zraka po visini, imali grmljavinske pljuskove snijega. I prvi dekorativni snježni pokrivač tijekom prosinca na području Virovitice bio je jedan centimetar, a na Bilogori dva centimetra. Sniježi pokrivač tijekom 6. prosinca zabijelio je veći dio Virovitičko-podravske županije.
Porast temperature po visini tijekom 7. prosinca kratkotrajni je obilježila “ledena kiša”, a nastavak mjeseca obilježila je iznadprosječna toplina osobito pred Badnjak i Božić. Tijekom Božića (jutro) područje Virovitičko-podravske županije bilo je najtoplije područje u Hrvatskoj. U 7 sati Orahovica je mjerila 15,5 °C, Slatina 14,8 °C, Virovitica 13 °C i Bilogora 11,5 °C. Danju do 18 °C. Dominacija izraženog jugozapadnog strujanja.
Do kraja prosinca vremenski uvjeti više su imali proljetna nego zimska obilježja. Ispraćaj Stare i ulazak u Novu godinu obilježile su iznadprosječno visoke temperature zraka na koje smo naviknuli ovog prosinca. Tijekom prosinca smo na području Virovitičko-podravske županije “skupili” između 80 i 100 milimetara oborine. Višegodišnji presjek je 69,8 milimetara. Kišovit i iznadprosječno topao prosinac je iz nas. Kako smo zakoračili u 2023. godinu, tako smo je i ispratili.
(www.icv.hr, kp, foto: ilustracija, K. Toplak)