Ljeto je, temperature su visoke, možemo reći neuobičajeno visoke u odnosu na prosjek prethodnih godina ili je to možda samo naš dojam. Taj dojam povećava izuzetno velika vlaga u zraku udružena s visokim temperaturama. Naravno, svi moramo biti oprezni. Medicinski gledano, uvijek postoje određeni dijelovi populacije koji su u većem riziku – mala djeca, trudnice, starije osobe. Starije osobe su posebno ranjive zbog svoje životne dobi i kroničnih nezaraznih bolesti koje ih prate. Takve osobe moraju više paziti od zdravih osoba.

– Starijim osobama se definitivno ne preporučuje izlazak van na sunce tijekom visokih temperatura, ako je to moguće izbjeći. Okvirno, od 10 do 17 sati trebalo bi izbjegavati izlaganje suncu. Ako je izlazak nužan, treba se zaštititi širokom odjećom, pokrivalom za glavu poput šešira ili kape, te sunčanim naočalama. Sunčane naočale nisu samo modni dodatak; one štite oči od jake svjetlosti – ističe dr. Miroslav Venus.

Važnost hidratacije

Ako se trebaju obavljati neki poslovi, najbolje ih je obaviti prije ili poslije tog perioda. Naravno, treba raditi samo ono što je nužno, kaže Venus te naglašava i važnost nadoknade tekućine.

– Tijekom visokih temperatura pojačano se znojimo, što može dovesti do dehidracije. Boja mokraće može biti indikator – ako je tamnija, znači da trebamo unositi više tekućine. Ne treba čekati osjećaj žeđi jer tada smo već blago dehidrirani. Definitivno ne treba piti alkohol i alkoholna pića te bi trebalo izbjegavati kavu. Znam da smo nacija koja voli piti kavu, ali bi je trebali zamijeniti čajevima ili sokovima. Moja osobna preporuka je obična voda, ne mineralna.

Preporučena prehrana tijekom ljeta

Elektrolite možemo unositi putem određenih namirnica. Lubenica je sezonsko voće koje ima puno benefita i može pomoći u nadoknadi tekućine. Ljetni jelovnik bi trebao biti blag, bez žestokih jela poput kulena. Preporučuje se konzumacija juha, blago zasoljenih, kako bi nadoknadili elektrolite izgubljene znojenjem.

Roštilj nije zabranjen, ali ne bi trebalo pretjerivati s takvom vrstom hrane. Važno je kontrolirati krvni tlak, posebno kod osoba s kroničnim bolestima. U slučaju naglog pada krvnog tlaka može doći do nesvjestice i ozljeda – upozorava Venus.

Prepoznavanje simptoma dehidracije i toplinskog udara

Promjene vremena i visoke temperature mogu izazvati glavobolje, vrtoglavice i mučninu, što može biti znak promjene krvnog tlaka ili toplinskog udara.

– Ako se simptomi pojave prilikom fizičkog rada, treba se smiriti. Ako simptomi potraju, potrebno je kontaktirati zdravstvenu službu – savjetuje Venus.

Za one koji žive sami, preporučuje se da ih rodbina, susjedi ili prijatelji redovito obilaze ili kontaktiraju. Također, savjetuje se da imaju popis lijekova koje koriste, kako bi u slučaju potrebe osobe koje pružaju pomoć imale potrebne informacije.

(icv.hr, žđl, tm)