Unatoč velikim izazovima u ratarskoj proizvodnji ove proizvodne godine koju su obilježile ekstremna suša, visoke temperature i nedostatak oborina, proizvodnja duhana je značajno porasla, zahvaljujući kvalitetnom proizvodnom okruženju i podršci Hrvatskih duhana za svojih oko 250 kooperanata. Hrvatski duhani, najveći otkupljivač duhana na području Podravine i Slavonije koji posluje u sklopu BAT grupe, ovih dana završava s otkupom u sklopu ove proizvodne sezone, a otkupit će preko 4.500 tona duhana tipa virginija, što je za 35 posto više nego prošle godine. Vrijednost cjelokupne otkupljene proizvodnje duhana će zbog rasta volumena i kontinuiranog rasta otkupnih cijena narasti preko 50 posto u odnosu na lani.
– Proizvodnja duhana jedna je od najstabilnijih i najodrživijih poljoprivrednih proizvodnji u Hrvatskoj, a to je rezultat proizvodnog okruženja u koje kontinuirano i puno investiramo. Svojim proizvođačima omogućavamo financijsko praćenje kompletne proizvodnje, podršku investicijama u povećanje proizvodnosti i održivosti proizvodnje, s timom agronoma pružamo stručnu podršku tijekom cijele proizvodne sezone, te otkupljujemo kompletnu proizvodnju duhana svih razina kvalitete i godinama kontinuirano povećavamo otkupne cijene. U energetskoj krizi pružili smo dodatnu pomoć proizvođačima i to nam se ove godine vratilo rastom interesa proizvođača za duhan, na što smo iznimno ponosni. Unatoč jako zahtjevnoj proizvodnoj godini, ponovno smo pokazali da zajedno s proizvođačima možemo ostvariti dobar rezultat, značajno povećanje volumena i vrijednosti otkupa, što nas sve obvezuje na još bolji rezultat sljedeće godine – izjavila je Aleksandra Grigić, predsjednica Uprave Hrvatskih duhana.
Zbog sve nepovoljnijeg utjecaja klimatskih promjena i sve ekstremnijih vrućina, u Hrvatskim duhanima dodatno subvencioniraju investicije u navodnjavanje proizvodnje. U proizvodnji duhana se navodnjava čak 28 posto površina pod duhanom, što je deseterostruko više od nacionalnog prosjeka površina pod navodnjavanjem, a ambicija Hrvatskih duhana je dodatno povećavati površine pod navodnjavanjem.
Ove proizvodne sezone ugovoreno je ukupno 2106 hektara, što je 19 posto više hektara na kojima se sadio duhan u odnosu na 2023. godinu, te je potpisano 39 više ugovora za proizvodnju ove ratarske kulture.
Sezonu je pratio i povećan broj upita proizvođača za dugoročnim financiranjem proizvodnje, prvenstveno za mehanizaciju: od topera i sušnica za duhan do mehaničkih berača, kojima je obrano oko 65 posto površina. Zahvaljujući mehaničkim beračima, proizvođačima je značajno smanjen trošak radne snage, porasla im je profitabilnost, a pritom je uklonjena najveća zapreka širenju proizvodnje – nedostatak radne snage.
(icv.hr, HD)