“Kako voditi djecu kroz svijet medija” predavanje je koje je sinoć (četvrtak) u Kino Parku u Virovitici održao Virovitičanin, sveučilišni profesor dr. sc. Igor Kanižaj, stručnjak za medijsku pismenost koji godinama radi sa službama koje se brinu za dobrobit djece, predstavnicima sustava, odgojno-prosvjetnim djelatnicima, djecom i mladima.

Predavanje je održano u okviru korizmenog programa Župe sv. Roka i susreta roditelja, pa je uvodnu riječ održao župnik fra Ivica Jagodić. Susret je, nakon molitve, počeo glazbenim nastupom župnog dječjeg zbora Zvončići.

Dr. Kanižaj govorio je o svijetu medija, njegovom utjecaju na svakodnevni život ne samo djece i mladih, već i cijelih obitelji. Upoznao je publiku s aktualnim istraživanjima vezanima uz populacije koje sve više odrastaju uz ekran, poput onog u kojem je otkriveno kako je crtić, video i audio sadržaj u djetetovom životu prisutan već i prije prve godine života.

-Djeca sve ranije počinju koristiti elektroničke uređaje, pa podatci pokazuju kako s prvim rođendanom uz male ekrane vrijeme provodi 40 posto djece, s dvije godine taj broj se penje na 79 posto, a s četiri godine elektroničke uređaje koriste gotovo svi, odnosno, 97 posto djece.

Analizom sadržaja koji djeca prate kroz crtane filmove otkriveno je kako on može imati veći i štetniji utjecaj od onog koji se može vidjeti u akcijskim filmovima.

Danas je, nažalost, dijete postalo tržištem medija, za čiju se naklonost bore i reklame, tvorci igara, društvenih mreža, kreatori sadržaja. Za roditelja najvažnije je znati kako nije sve tako crno kao što izgleda, već je nužno odmalena stvarati granice korištenja elektroničkih uređaja, kao i sadržaja koji se prikazuje u medijima – napomenuo je predavač.

Kao primjer dao je tzv. ugovor o korištenju Interneta (tableta, mobitela, drušvene mreže, op.a.), koji zajedno, kao obitelj, mogu stvoriti i potpisati svi članovi obitelji. Na taj način jasno se definiraju pravila koja je lako pratiti, a znaju se i sankcije u slučaju njihova nepridržavanja.

Predavanje je obuhvatilo i zanimljivu analizu sadržaja na društvenim mrežama, kao i istraživanje medija koje je pokazalo da pojedine društvene mreže, uz osnovne postavke i dozvole koje im damo, “skidaju” i koriste i brojne druge podatke za koje smo mislili da ostaju u domeni privatnih.

ZNATE LI ŠTO SVE ČUVA “NAŠ FACEBOOK”?

-Kolega novinar u jednom dnevnom mediju analizirao je što sve Facebook sprema i koristi od naših podataka. Zanimljivo je bilo otkriti kako, uz poruke, objave, angažman poput “lajkova”, Facebook čuva i sve SMS, MMS poruke, kao i zapise o pozivima koje ste uputili s vašeg mobilnog uređaja, iako nemaju veze s messengerom. Zapravo, ima uvid u veliku mrežu naših aktivnosti koje nemaju veze s internetom.

Govorim o tome kako bi svatko promislio o tome što objavljuje, kada i zašto u virtualnom prostoru i može li promisliti o tome je li taj post u ovom trenu zaista potreban ili se može odgoditi, pa i ne objaviti – rekao je dr. Kanižaj, posebno upozorivši roditelje na sadržaj vezan uz djecu i maloljetnike, a koji objavljuju na svojim profilima.

Facebook u ovom trenu čuva i podatke o prijateljima koje smo odbili ili prekinuli prijateljstvo s njima, svaku IP adresu s koje smo se na FB prijavili, kao i kontakte sa svih uređaja koje smo imali od trena kada smo stupili na Facebook.

Sve objavljeno na internetu ondje i ostaje, osim u slučaju “prava na zaborav”, što će značiti da će, osim budućih poslodavaca te iste djece, sadržaj gledati i možda protuzakonito koristiti i ljudi loših namjera, predatori, osobe koje se lažno predstavljaju i vrbuju djecu i mlade, upozorio je predavač.

Bilo je riječi i o osvetničkim grupama na društvenim platformama te savjeta kako svaku takvu situaciju odmah prijaviti policiji.

-Nažalost, tek svako deseto dijete u dobi od 9 do 11 godina povjerava se bližnjima kada naiđu na uznemirujući sadržaj online. U isto vrijeme, i djeca i mladi, kao i roditelji u jednom su istraživanju izrazili da su im najveći strahovi vezani uz korištenje virtualnog prostora, interneta i mreža upravo uznemirujuć, seksualizirani sadržaj, online zlostavljanje, strah od ovisnosti od ekrana i društvenih mreža – rekao je dr. Kanižaj.

Situacija nije bajna, ali može se popraviti, zaključio je. Na prvom mjestu su roditelji koji i sami moraju imati znanja iz područja medijske pismenosti, koji moraju znati s kim se njihovo dijete druži i dopisuje preko interneta, odnosno, ako ima problema u komunikaciji s vršnjacima.

Za to je važno uspostaviti povjerenje, poručio je, podršku i puno razgovarati. Svijet medija okružio je dijete već od njegova rođenja, od trena kada roditelji “postaju” da je rođen, a dijete će, kako raste, prigrliti sav sadržaj koji mu se nudi. A njega ima.

Zato je važno napraviti ravnotežu između virtualnog i stvarnog.

-Ona je moguća i u njoj su roditelji prvi primjer svojoj djeci. Kažem to konkretno; nemojte odlaziti na počinak i sami gledajući u ekran, već gledajte jedni u druge i izravno komunicirajte.

Zlatno pravilo koje je dobro slijediti jest da nema ekrana ujutro, za vrijeme jela, prije spavanja i u spavaćoj sobi. Razmišljajte o tome koliko ste vremena proveli “skrolajući” po društvenim mrežama i što ste za to vrijeme mogli napraviti za sebe ili kao obitelj. Razmišljajte, kada nemate vremena, koliko vremena provedete na društvenim mrežama -to je vaše slobodno vrijeme koje ste zapravo poklonili internetu.

U svijetu medija koji je sveprisutan, što ranije mi preuzmemo kontrolu nad ekranom i sadržajem, to će ekran i sadržaj imati manju kontrolu nad nama i našim životima. Počnite kao pojedinci, ali i kao obitelj već danas – poručio je dr. Kanižaj.  

Nakon predavanja, odgovarao je na pitanja iz publike, koju je zanimalo više o temi zlostavljanja u online prostoru, kao i zaštite djece od predatora na mrežama. 

(www.icv.hr, mlo)