Nove tehnologije svugdje su oko nas i iz dana u dan svojim razvojem mijenjaju naše živote. Zašto su one važne, kako nam olakšavaju život i koliko doprinose obrazovanju u novom izdanju emisije Prva klupa otkrili su nam voditelj Centra izvrsnosti novih tehnologija Slatina Vedran Runje i profesor predavač Ranko Čučković.
Naime, Centar izvrsnosti novih tehnologija Virovitičko-podravske županije osnovan je još 2019. godine, no zbog korone bio je pauziran sve do 4. veljače ove godine kada je ponovno počeo s radom, a interes učenika je i više nego zadovoljavajući.
– Centar smo osnovali kao koncept kojim bi učenicima 7. i 8. razreda približili nove tehnologije i usmjerili ih u nova područja robotike, pneumatike, umjetne inteligencije i sličnog. Na početku smo imali oko 40-tak polaznika, radi covida smo napravili pauzu do početka veljače, a od 12. mjeseca pa do danas uspjeli smo dodatno animirati učenike tako da sada imamo 140 polaznika na radionicama. Broj je velik, no zbog pomoći Županije i župana Igora Androvića uspjeli smo sve realizirati budući da je polaznicima osiguran prijevoz, a mi smo se prilagodili na način da radionice odrađujemo svake subote, umjesto do sada svake druge. Ovim radionicama polaznici ujedno postaju konkurentni na tržištu rada, a prema primjeru pojedinih učenika naše škole za njih mjesta u Hrvatskoj ima na visokim pozicijama i s odličnim plaćama – rekao je Ranko Čučković.
Kako je istaknuo voditelj Centra izvrsnosti Vedran Runje, razlika u tehnologiji koje su se koristile nekada i sada je izuzetno velika, a otkrivaju nam i kako su nadomjestili nedostatak sredstava.
– Budući da u početku nismo imali dovoljno opreme, koja je jako skupa, s inicijativom drugih profesora i učenika odlučili smo napraviti nešto svoje. Naše znanje omogućilo nam je prve didaktičke glodalice i lasere, a samim time privukli smo dosta pažnje i sada, kada i trebamo neka sredstva, puno je lakše doći do njih. Gledamo ipak da nabavljene strojeve servisiramo sami bez vanjskih aktera, a u tome nam pomaže i Županija koja nam svake godine u svom proračunu osigurava sredstva za naš daljnji rad – rekao je.
Za praktični dio nastave zadužen je Ranko Čučković koji je ovom prilikom istaknuo da je za prave rezultate potrebna velika količina truda i rada.
– Potrebno je jako puno znanja i truda. Polaznici dolaze i kažu kako bi željeli biti programeri, no to nije jednostavno kao što oni misle. Koristi se jako puno algoritama, mi ih učimo određenim osnovnim naredbama što ide brzo, no to primijeniti i napraviti trodimenzionalni oblik nije niti malo jednostavno. Bitno je istaknuti da postoji jako puno načina za doći do željenog cilja, a upravo iz tog razloga potičemo ih dodatno na razmišljanje kako bi sami uspjeli zaključiti što je potrebno učiniti i koji je algoritam potrebno koristit i- priča R. Čučković i ističe važnost motivacije.
– Kada se izrade neke banalne stvari, privjesci ili personalizirani ukrasi, to je nešto što učenicima daje dodatnu motivaciju. Vidjeti nešto što ste sami napravili je uistinu posebno, a na taj način im dodatno omogućujemo da se zainteresiraju i za druge stvari. Ako radimo s nečime što im neće biti toliko privlačno, čisto da se nešto radi, od toga neće biti nikakve koristi – kažu.
Planovi za budućnost postoje, no o njima treba dobro promisliti prije same realizacije.
– Vizija Centra izvrsnosti je postati inovativan i inkluzivan sustav srednjoškolskog obrazovanja temeljen na radu, koji će osiguravati kvalitetno strukovno obrazovanje na regionalnoj razini, što je već pokazao odlazak pojedinih naših učenika na daljnje školovanje u veće gradove te njihov uspjeh pri zapošljavanju. Naša želja također bi bila proširiti Centar izvrsnosti na niže razrede, no to je nešto o čemu moramo dobro promisliti jer prvenstveno nam problem predstavlja prostor. Vidjet ćemo što je još ispred nas, a za sada smo uistinu zadovoljni onime što radimo. Tako će zasigurno biti i dalje, a vjerujemo kako će se i broj polaznika u nekoj bližoj budućnosti samo dodatno povećavati – zaključili su.
(www.icv.hr, iv, mra)