Hrvatska nogometna reprezentacija na Europskom prvenstvu 2020. godine igrat će u skupini D zajedno s reprezentacijama Engleske i Češke te pobjednika turnira između Škotske, Izraela, Norveške i Srbije – piše vecernji.hr
Hrvatska će prvu utakmicu igrati 14. lipnja protiv Engleske na Wembleyu, u drugom kolu ćemo 19. lipnja igrati protiv Češke u Glasgowu, a u trećem kolu 23. lipnja ponovo u Glasgowu protiv pobjednika play-offa C, jedne od reprezentacije iz kvarteta Srbija, Norveška, Škotska i Izrael.
U polufinalu, koje je na rasporedu 26. ožujka, će igrati Norveška i Srbija te Škotska i Izrael, a finale je 31. ožujka. Bit će to šesto europsko prvenstvo za hrvatsku vrstu, pri čemu peto u nizu. I dok smo na svjetskim prvenstvima dva puta zadivili svijet osvojivši srebro prošle godine u Rusiji, te broncu 1998. u Francuskoj, na europskim prvenstvima Hrvatska nema niti jedan plasman bolji od četvrtfinala. Vatreni su do sada najdalje dogurali na svom prvom EP-u 1996. u Engleskoj, te na EP-u 2008. u Austriji i Švicarskoj izborivši plasman u četvrtfinale. Na posljednjoj europskoj smotri u Francuskoj 2016. ispali smo u osmini finala, a još dva puta su zapeli u skupini (2004. i2012).
Svjetski doprvaci bili su smješteni u drugu jakosnu skupinu, a kako je ždrijeb bio ‘poludirigiran’ znalo se da će “Vatreni” igrati u jednoj od skupina u kojoj su nositelji Italija, Engleska, Njemačka ili Španjolska. Kako se EURO igra u 12 zemalja, reprezentacije koje su izborile plasman na završni turnir, a ujedno su i domaćini, automatski su svrstane u svoje skupine. Tako je i prije početka ždrijeba bilo poznato da će u skupini B igrati Belgija, Rusija i Danska, dok će u skupini C igrati Ukrajina i Nizozemska.
Bilo je još nekoliko restrikcija. Zbog političkih razloga u istoj skupini nisu mogli biti izvučeni BiH i Kosovo, Rusija i Ukrajina, Srbija i Kosovo te Rusija i Kosovo. EURO će se održati od 12. lipnja do 12. srpnja iduće godine, a UEFA je u čast 60. obljetnice održavanja prve europske smotre, odlučila da se ovaj EP igra diljem Starog kontinenta. Domaćini prvenstva bit će London, München, Rim, Baku, St Peterburg, Kopenhagen, Amsterdam, Bukurešt, Glasgow, Dublin, Bilbao i Budimpešta. Na prvenstvu će nastupiti 24 reprezentacije, a posljednja četiri sudionika doznat ćemo nakon dodatnih kvalifikacija koje su na rasporedu u ožujku.
Plasman u osminu finala izborit će prve dvije reprezentacije iz svake skupine plus četiri najbolje trećeplasirane ekipe. UEFA je odredila da će otvaranje biti u Rimu 12. lipnja utakmicom Turska – Italija. Svakako najteža skupina D u kojoj će igrati Njemačka, Portugal, Francuska i pobjednik play-offa A ili D. Na dosadašnjih 15 europskih smotri slavilo je 10 reprezentacija, najviše Njemačka i Španjolska po tri puta. Francuska ima dva naslova, a titulom europskih prvaka okrunili su se i SSSR, Italija, ČSSR, Nizozemska, Danska, Grčka i Portugal. Španjolci su jedini u povijesti koji su uspjeli obraniti naslov (2008, 2012).
Naslov europskog prvaka iduće godine branit će Portugal koji je u finalu nakon produžetaka pobijedio Francusku sa 1-0 golom Edera u 109. minuti. Na putu do europskog trona Cristiano Ronaldo i društvo su u osmini finala izbacili Hrvatsku golom Quaresme u 117. minuti. Popularnom nizozemskom DJ-u Martinu Garrixu pripala je čast da snimi himnu za EURO, a osim službene himne, Nizozemac će raditi i “walkout” izvedbe za svaku utakmicu te glazbu za službene emisije.
-Velika je čast biti izabran kao autor koji će snimiti službenu himnu za EURO. Zaista sam ponosan. Iduće EP će zbližiti obožavatelje nogometa jer se po prvi puta održava u čak 12 gradova i zato se nadam da će moja glazba učiniti da se svi ljudi osjećaju kao dio ove nogometne priče. Pokušat ću uhvatiti emocije navijača – kazao je mladi Nizozemac.
Pjesma će biti objavljena na proljeće iduće godine, a prvi puta će ju Garrix uživo izvesti 12. lipnja tijekom otvaranja Europskog prvenstva na stadionu Olimpico u Rimu.
SKUPINA A (Rim, Baku): 1. Turska, 2. Italija, 3. Wales, 4. Švicarska
SKUPINA B (Kopengahen, St. Peterburg): 1. Danska, 2. Finska, 3. Belgija, 4. Rusija,
SKUPINA C (Amsterdam, Bukurešt): 1. Nizozemska, 2. Ukrajina, 3. Austrija, 4. Pobjednik play-offa A (Island, Rumunjska, Bugarska, Mađarska) ili D (Gruzija, Bjelorusija, Kosovo, S. Makedonija)
SKUPINA D (London, Glasgow): 1. Engleska, 2. HRVATSKA, 3. Pobjednik play-offa (Škotska, Izrael, Norveška ili Srbija), 4. Češka
SKUPINA E (Bilbao, Dublin): 1. Španjolska, 2. Švedska, 3. Poljska, 4. pobjednik play-offa B (BiH, Sjeverna Irska, Republika Irska, Slovačka)
SKUPINA F (Munchen, Budimpešta): 1. Pobjednik play-offa A (Island, Rumunjska, Bugarska, Mađarska) ili D (Gruzija, Bjelorusija, Kosovo, S.Makedonija), 2. Portugal, 3. Francuska, 4. Njemačka
(vecernji.hr, foto: ilustracija, M. Rođak)