Završetkom žetve započinje ključno razdoblje u poljoprivredi, a to je vrijeme za detaljniju analizu tla. Ovaj postupak pruža uvid u stanje hranjivih tvari u tlu, što se može smatrati „krvnom slikom“ oranice, a rezultati analize direktno utječu na prinos, zdravlje i kvalitetu usjeva koji se uzgajaju na toj površini.
–Analiza tla nije samo rutinski postupak; ona je od esencijalne važnosti za poljoprivrednike kako bi razumjeli stvarno stanje hranjiva i kako bi na temelju tih podataka mogli poduzeti mjere revitalizacije tla, te adekvatno pripremiti zemljište za sjetvu nove kulture. Uz analizu tla korisna je i preporuka za gnojidbu, kako bi se poljoprivrednicima pružili najbolji savjeti za postizanje optimalnih rezultata u narednom razdoblju.
Analize tla koje provodimo u ovlaštenom i akreditiranom Laboratoriju Virovitica omogućuju nam da poljoprivrednicima pružimo konkretne smjernice za daljnje aktivnosti – naglašava Nataša Hokal Ivoš, mag.ing., voditeljica laboratorija Labosan d.o.o. u Virovitici.
Unutar tvrtke Labosan djeluju dva privatna akreditirana laboratorija, Laboratorij Virovitica i laboratorij Zagreb, koji provode analize tla, organskih gnojiva, otpadnih voda, biljnog materijala, kemijske i mikrobiološke analize hrane, hrane za životinje, vode za ljudsku potrošnju, kozmetike i predmeta opće uporabe.
S približno 40 zaposlenih, osoblje Labosana ovih dana očekuje porast broja uzoraka, pretežito za analizu tla, za koju su postali prepoznatljivi na domaćem tržištu.
DNEVNO 150 UZORAKA
Kroz godine Labosan d.o.o. se profilirao kao vodeći laboratorij za analizu tla u Hrvatskoj.
-Dnevni kapacitet laboratorija je analiza 150 uzoraka tla na sedam osnovnih parametara za ratarske kulture. Analiza tla je pretežito sezonski posao, a ove godine očekujemo da će Laboratorij Virovitica obraditi oko 20.000 uzoraka.
– Naš rad proteže se od Slavonije do Dalmacije, što nam omogućuje detaljan uvid u stanje tla na tisućama hektara, na kojima se uzgajaju gotovo sve kulture, od pšenice do masline – dodaje Hokal Ivoš.
Uz obiteljska poljoprivredna gospodarstva, surađuju s drugim ovlaštenim laboratorijima i tvrtkama u Hrvatskoj i inozemstvu čija je primarna baza područje pametne poljoprivrede i njezina primjena kroz male, srednje i velike sustave proizvodnje.
Labosan d.o.o. samo na području Virovitičko-podravske županije svojim analizama obuhvatio je 21 545 ha ratarskih površina, a u posljednje četiri godine analizirali su ukupno 3934 uzoraka sa županijskih oranica, voćnjaka i vinograda.
SUVREMENA OPREMA I DIGITALIZIRANO POSLOVANJE
Klijenti imaju povjerenje u stručnost osoblja, koje koristi visoko sofisticiranu opremu, koja za prosječno 150 uzoraka dnevno omogućuje brzo, točno i sigurno dobivanje rezultata.
– Iako analiziramo različite parametre plodnosti tla, najvažniji paketi analiza su osnovna analiza tla za jednogodišnje/ratarske kulture, a koja uključuje pH u vodi i KCL-u, lakopristupačan fosfor i kalij, humus, udio karbonata ili hidrolitičku kiselost. Drugi paket je osnovna analiza tla za višegodišnje/trajne nasade, a koja uključuje pH u vodi i KCL-u, lakopristupačan fosfor i kalij, humus, udio karbonata ili hidrolitičku kiselost, ukupni dušik, aktivno vapno kada je sadržaj karbonata veći ili jednak 10 posto te sadržaj skeleta.
Navedene analize tla su zakonska obveza svakog poljoprivrednika koji obrađuje ARKOD veći od 1 ha, te su naša analitička izvješća važeća kod kontrole poljoprivredne inspekcije – naglašava voditeljica laboratorija.
Labosan d.o.o. ima digitalizirano poslovanje, koje im omogućuje da u kratkom roku ne samo u laboratorijima, već i na terenu imaju detaljan uvid u dokumentaciju, parcelu, stanje analiziranog tla te povezivanje s drugim bazama podataka potrebnima za obavljanje ovog složenog posla.
HUMUSA U TLU SVE MANJE!
-Analize tla, kako s područja Virovitičko-podravske županije, tako i cijele Hrvatske pokazuju kako se razina humusa u tlu iz godine u godinu smanjuje. Oko 70 posto analiziranih parcela je kiselo, od toga 36 posto jako kiselo s pH vrijednostima ispod 4,5, gdje nema uspješne poljoprivrede bez kalcizacije.
Na većini tala iscrpljene su rezerve lakopristupačnog fosfora i kalija, dok na pojedinim tlima poradi neprilagođene gnojidbe „na pamet“ imamo visoke razine jednog ili oba hranjiva. Većom intervencijom ratara kroz pravilno „čitanje“ rezultata analize spriječit će se daljnja degradacija tla, povećati plodnost tla te dovesti do veće ekonomske dobiti u vidu viših prinosa, bolje kvalitete proizvoda i ekonomičnije potrošnje repromaterijala – naglašava ovlašteni agronom Damir Baotić, mag.ing.
Poljoprivrednike i tvrtke s kojima surađuje laboratorij nastoji redovno obavještavati kada je njihova obveza napraviti analizu tla, budući da su svi oni koji imaju u ARKOD-u parcelu veću od jednog hektara dužni napraviti analizu tla svake četiri godine, a oni koji apliciraju na neku od Eko shema, kao što je Upotreba stajskog gnoja na oraničnim površinama, dužni su analizu tla raditi jednom godišnje.
PREPORUKA GNOJIDBE
-Našim klijentima uz samu analizu možemo napraviti i preporuku gnojidbe, kako bi za određenu parcelu dobili točne količine gnojiva potrebnih za postizanje optimalnih rezultata u proizvodnji žitarica i drugih kultura u novoj sezoni.
Oni koji se pridržavaju naše preporuke gnojidbe imaju povećane prinose i vidljiva poboljšanja, pogotovo oni koji su dodatno uložili u kalcizaciju (povećanje pH vrijednosti tla). Poljoprivredne proizvođače redovno obavještavamo i o svim zakonskim izmjenama, propisima i pravilnicima koji stupaju na snagu, kako bi se lakše snašli i na vrijeme ispunili svoje zakonske obveze ili iskoristili neku od mjera koja im je na raspolaganju – ističe ovlaštena agronomka Nikolina Grabić, mag.ing.
KAKO SE PROVODI ANALIZA TLA?
Kao prvo, potrebno je osigurati uzorak.
Naručitelj se javlja u Labosan putem maila, telefona ili osobno dolazi do laboratorija. Klijent može birati hoće li uzorkovanje provesti sam ili će za taj dio posla angažirati laboratorij.
– Potrebno je napomenuti kako jedan uzorak ne znači doći na oranicu, u maslinik ili voćnjak te uzeti mali komad tla u ruku i ubaciti u vrećicu. Kako bi uzorak bio valjan, na jednoj se parceli uzima 20-25 „uboda“ sondom. Kod oranica, ti se „ubodi“ rade na dubini 0-30 cm, dok je kod trajnih nasada obaveza uzorke uzimati na dubini 0-30 cm i na dubini od 30-60 cm zasebno. Oni klijenti koji to ne mogu odraditi sami, pošto nisu prošli edukaciju savjetodavne službe za uzimanje uzoraka tla, mogu uslugu uzorkovanja tla (akreditiranom metodom) naručiti od nas – kaže voditelj službe uzorkovanja Marko Crljenić.
ANALIZA NAJBOLJA NAKON „SKIDANJA“ KULTURE
Nakon što laboratorij zaprimi uzorak tla za analizu, počinje sama obrada, koja traje od 10 do 15 radnih dana. U iznimnim slučajevima, hitni uzorci mogu se analizirati u periodu od 5 do 7 radnih dana. Riječ je o procesu koji ovisi o nizu parametara, a za njih je potrebno i vrijeme.
-Zato klijentima savjetujemo da te rokove uzmu u obzir kada planiraju raditi analizu tla. Najbolje ju je napraviti nakon ‘skidanja’ kulture sa poljoprivredne površine, kada se vidi konkretno stanje i iscrpljenost tla.
Drago nam je što nam je kroz godine svoje povjerenje u poslovanju poklonilo oko 13.000 klijenata, kod kojih se radujemo svakom uspjehu u proizvodnji, kvalitetnijim prinosima i zdravijim kulturama. Iako poljoprivrednike sama analiza tla ne obvezuje i da moraju primijeniti preporučene savjete za gnojidbu, a koje mogu dobiti kod nas ili u stručnoj, odnosno savjetodavnoj službi, uvijek nam je drago kada savjet prihvate i kada postignu i bolje rezultate.
To nam je pokazatelj da smo svi na dobrom putu i da kvalitetno radimo svoj posao – zaključuje N. Hokal Ivoš.
(PROMO, foto: D. Jagarinec, M. Lovrenc, ustupljene fotografije, video: D. Jagarinec)