Prvi put provedena su arheološka iskopavanja u Starom gradu Voćinu. Iskopavanja je proveo Zavičajni muzej Slatina u suradnji s tvrtkom Votina d.o.o. i JU Park prirode Papuk, a program je financiran sredstvima Ministarstva kulture i medija RH i Općine Voćin.
Stari grad Voćin u povijesnim izvorima datira još u 13. stoljeću. Iako kolokvijalno nosi naziv „Turski grad“ sudeći po vidljivim ostacima i povijesnim dokumentima, utvrđenje je izgrađeno puno prije osmanskog osvajanja 1543. godine. Utvrda Voćin spominje se pod imenom Athyn, Othyn, a kao prvi vlasnici voćinskih posjeda ogranak roda Aba u doba Anžuvinaca. U 16. stoljeću utvrda se napušta gubitkom primarne uloge te se zidovi postupno urušavaju. Za Drugog svjetskog rata bila je izložena bombardiranjima, a 60-ih godina posađena je šuma bora koja dodatno uništava zidne strukture. Zbog povijesnih promjena koje su ju zadesile, utvrda je tek djelomično sačuvana. Ono što je od utvrde vidljivo golim okom su ojačanja zidova (kontrafori) iz kasnije faze gradnje. Zidovi su građeni od lomljenog kamena i povezani vapnenim mortom, dok su ojačanja građena od klesanog vapnenca i vulkanske stijene.
Stari grad u Voćinu upisan je na Listu zaštićenih kulturnih dobara. Unatoč tome do ove godine nikada nisu provedena arheološka istraživanja i još uvijek nije poznat tlocrt utvrđenja. Već je i za vrijeme Gjure Szabe, poznatog hrvatskog povjesničara i muzeologa, koji je opisivao srednjovjekovne utvrde na području Hrvatske početkom 20. stoljeća, bio vidljiv tek komad zida “građen od kamena i cigle, a izvana obložen lijepo tesanim kamenom”.
Istraživanjima koje je ove godine proveo Zavičajni muzej Slatina dobio se uvid u nova saznanja o voćinskoj utvrdi koja će biti predstavljena javnosti kroz stručno predavanje. Planirana su i daljnja istraživanja i aktivnosti koje bi spriječile propadanje vidljivih ostataka. Arheološka iskopavanja potvrdila su kako se radi o vrlo važnom lokalitetu s velikim arheološkim i turističkim potencijalom.
(vocin.info)