Patronažna služba Doma zdravlja Virovitičko podravske-županije u Slatini je provela akciju kojom se želi podignuti svijest o moždanom udaru kod žena. Patronažne sestre građanima su mjerile krvni tlak i glukozu u krvi, te savjetovale o preventivnim mjerama. Povišen krvni tlak i dijabetes su jedne od bitnih čimbenika rizika nastanka moždanog udara. Čimbenici rizika se dijele na one na koje možemo utjecati i one na koje ne možemo.

Čimbenici na koje ne možemo utjecati su: dob, spol, rasa, genetska predispozicija. Čimbenici na koje možemo utjecati su: pušenje, nepravilna prehrana, tjelesna neaktivnost, nereguliran krvni tlak i glukoza u krvi, povišen kolesterol, bolesti srca i povećana konzumacija alkohola. Kod žena rizik raste s obzirom i na hormonski status.

Kod žena su dodatni čimbenici:

  • oralni kontraceptivi – žene koje već imaju rizik od moždanog udara trebaju poduzeti dodatne mjere opreza
  • trudnoća – trudnice s visokim krvnim tlakom trebaju se liječiti i nadzirati
  • korištenje hormonske nadomjesne terapije
  • migrene s aurom – osobito ako puše ili koriste oralne kontraceptive
fotoDom zdravlja VPŽ

Najčešći simptomi moždanog udara su: iznenadna utrnulost ili oduzetost jedne strane tijela ili ekstremiteta, iznenadne smetnje govora, vida, kretanja, iznenadna jaka glavobolja, mučnina i povraćanje. Također neki od simptoma mogu biti i nespecifični kao što su: nesvjestica, slabost, poteškoće disanja, zbunjenost, dezorijentacija, nagla promjena ponašanja i halucinacije. Kampanjom „Dan crvenih haljina“ želi se potaknuti žene na brigu o svom zdravlju, o zdravlju krvožilnog sustava, te o preventivnim zdravstvenim navikama. Simbol kampanje je crvena haljina – haljina kao slika žene i crvena kao boja zdravlja, života i upozorenja.

(Dom zdravlja VPŽ)