Folklorna tradicija vrijedno je blago kulturne baštine svakoga kraja. Svaki grad, svako selo odlikuje se svojim posebnostima i upravo zbog toga njegove vrijednosti i tradiciju treba čuvati i prenositi na mlade naraštaje.

Narodnu izreku „Na mladima svijet ostaje“ čuli smo bezbroj puta, a ta je izreka nit vodilja Kulturno-umjetničkog društva „Lipa“ iz Nove Bukovice koji svoje mlade naraštaje uče od malih nogu bogatoj kulturnoj baštini novobukovačkog kraja. Dokaz tomu su i 32 djece i mladih, članova KUD-a, koja ponosno njeguju tu tradiciju.

– Iznimno smo ponosi na činjenicu što konstantno, od osnivanja do danas, društvo broji veliki broj djece i mladih svih uzrasta. Trenutno je aktivno 32 djece i mladih iz Nove Bukovice i okolice s tendencijom rasta što nam je posebno drago jer sa svakom novom probom naše se dječje članstvo povećava – kaže nam predsjednica Društva Anica Milosavljević te dodaje kako su djeca sve otvorenija prema otkrivanju starih običaja.

– Nakon dvije pandemijske godine djeca su željna druženja, igre, plesa i putovanja te otkrivanja novih običaja njihovih djedova i baka koje spremno upijaju u male radoznale glavice – dodaje Anica, a posebnost KUD-u daju i dvoje najmlađih članova snašica Dunja i bećar Ante.

Kulturno-umjetničko društvo “Lipa” osnovano je krajem 2013. godine, te je u samom početku brojilo 75 aktivnih članova što je bio veliki izazov za tadašnje vodstvo Udruge jer nisu imali opremu važnu za rad, a osobito narodne nošnje koja je i glavni „akter“ u cijeloj priči. No, uz trud i rad dolaze i do svoje prve nošnje.

– Kako smo osnovani entuzijazam članova željnih sudjelovanja u više sekcija: dječja i odrasla folklorna, dječja i odrasla dramska, tamburaška i rukotvorine, bio je na visokom nivou. Svoj prvi nastup odradili smo u nošnjama posudionice i radionice KUC-a Travno. No, već na drugom nastupu predstavljeni su prvi kompleti izvorne narodne nošnje našeg mjesta – kaže nam predsjednica Društva Anica Milosavljević

Kroz sve ove godine KUD “Lipa” bilježi mnogobrojne nastupe kako u samom mjestu, tako i u zemlji i u inozemstvu, a posebno ističu nastup na Đakovačkim vezovima. Kao i svako Društvo i Udruga, bili su pogođeni pandemijom koronavirusa, no to vrijeme iskoristili su vrlo korisno, a trenutno se pripremaju za nastup u Makedoniji.

– Za vrijeme pandemije, aktivnosti i nastupi u znatnoj su mjeri bili smanjeni, ali to vrijeme iskoristili smo za izradu nošnji za naše najmlađe, te smo započeli izradu još jedne replike nošnji za odrasle, koja izvorno datira iz tridesetih godina prošloga stoljeća. Trenutno se aktivno pripremamo za put na gostovanje u Makedoniju sljedeći mjesec – kaže Anica.

Vjerujemo da su ovi mladi ljudi jamstvo za očuvanje kulture, tradicije i folklornog izričaja te da će svoju baštinu prenositi dalje te tako očuvati blago koje cijela naša Hrvatska ima.

(www.icv.hr, ib; foto: A. Milosavljević)

no images were found