Neočekivan “ulov”, odnosno, berbu, imao je David Nikolić (17) iz Voćina, jučer (petak) nešto iza 8 sati ujutro, kada je krenuo na svoju redovnu rutu trčanja po šumi na  obroncima Papuka. Iako nije iskusan gljivar, jedan neobičan primjerak zapeo mu je za oko, zbog svoje specifične veličine. 

-Bila je to najveća gljiva koju sam ikada vidio – kaže nam David, govoreći kako je riječ o bukovači, gljivi poznatoj domaćim beračima zbog svojeg prepoznatljivog “školjkastog” izgleda. 

Kao što joj i samo ime kaže, riječ je o gljivi koja je vezana uz drvo, najčešće raste na drvenim materijalima, posebno na različitim vrstama lišća, poput bukve, hrasta i topole, a može se vidjeti i na odumrlim stablima, panjevima ili stablima koja su oštećena. Berači je vole zbog aromatočnog okusa zbog kojeg je rado korištena ne samo kao samostalno jelo, već i prilog, za punjenje tjestenine, rižota i umake.

David velikoj gljivi nije odolio, ubrao ju je i odnio kući, a kad je išao izmjeriti tog giganta, iznenadio se. Ispalo je da je veći od 40 centimetara. 

-Znatiželja mi nije dala mira, malo sam tražio po internetu i ispada da bi ovo mogao biti rekordan primjerak u Hrvatskoj. Konzultirat ću se sa znalcima i udrugama gljivara. Ako je potrebno, gljivu ću poslati stručnjacima na procjenu. Bilo bi mi žao da završi samo kao još jedan obrok, a možda je rekord u pitanju – rekao nam je David, inače stolar po struci, dodavši kako je nedavno kao obrok završio i osobno rekordan primjerak vrganja, teži više od 3,5 kilograma, a kojeg je ubrao njegov stric, gljivar Vinko Nikolić u šumi u okolici Daruvara.  

-Od samo tog vrganja najela se cijela obitelj, a od moje bukovače također nitko neće ostati gladan – sa smješkom dodaje David, koji kaže kako će odmah i strica zvati za informacije. Svoju bukovaču prvo bi volio upisati u neki rekord, a tek onda dijelove gljive rasporediti po tanjuru, dodaje. 

Inače,bukovača je samo jedna od više desetaka vrsta gljiva koje se ovih dana mogu naći u šumama Voćina i okolice, na obroncima Papuka, za kojima tragaju brojni ljubitelji ovog “šumskog mesa”. Hoće li se još nekome osmjehnuti ovakav ulov za pamćenje, ostaje za vidjeti. 

(www.icv.hr, mlo, foto: ustupljene fotografije)