U sklopu obilježavanja Mjeseca hrvatske knjige, u Knjižnici i čitaonici Pitomača jučer (srijeda) je Zdravko Seleš predstavio svoju nagrađenu zbirku pjesama “Možda, usprkos svemu”.
Nakon nekoliko proznih djela, autor se ponovo vratio počecima i poeziji, a u zbirci pjesama ‘Možda, usprkos svemu’ odlučio za poetsku obradu ‘malih riječi’.
-Inspiracija za ovu zbirku je možda u riječi ‘možda’ jer to je ključna riječ i prva pjesma koja je nastala u zbirci te je iz nje izašao taj jedan koncept gdje se ja bavim ‘malim riječima’. Možda je mala riječ, možda ne znači ništa.. Od te prve pjesme s tom malom riječju, nastala je cijela zbirka pjesama u kojoj većina pjesama zove po tim malim riječima, dakle prilozima, prijedlozima. Igram se s tim malim riječima koje u principu ne držimo važnima. Obično su velike riječi važne, međutim te male riječi mogu promijeniti smisao svega – kaže nam autor.
Prve pjesme i priče objavio je 1980. i 1981. u časopisu „Podravska gruda“, 1981. objavio je plakat poezije u suradnji sa slikarom Josipom Turkovićem, a prvo ozbiljno pojavljivanje na književnoj sceni ciklus je pjesama „I vrijeme se mrvi“ u trobroju časopisa „Gesta“. Od tada objavljuje u nizu časopisa, novina i zbornika. Također, objavio je zbirku poezije “Razgovori sa srcem”, dvojezičnu, hrvatsko-esperantsku, zbirku “Noćnik – Noktulo”, kao i kajkavsku zbirku pjesama u prozi “Elegije Sigismunda Ernušta” u izdanju Matice hrvatske ogranka Đurđevac, čiji je i danas predsjednik.
Na 13. Danima Ivana Trnskog 2023. godine đurđevačkom je književniku Zdravku Selešu dodijeljena Nagrada Ivan Vitez za rukopis zbirke pjesama “Možda, usprkos svemu”.
-Ovo je moja posljednja zbirka pjesama, a radi se o zbirci koja se zove “Možda, usprkos svemu”. Ova zbirka dobila je nagradu Ivan Trnski, regionalna nagrada koju dodjeljuje Društvo književnika Podravsko-prigorski ogranak. Član sam Društva i inače se nagrada dodjeljivala mladim književnicima do 35 godine, no onda smo “otvorili” tu nagrdu za starije književnike. Objaviti knjigu danas je puno lakše nego ranije zato je ova zbirka meni moja nagrada – govori autor.
Inače, Zdravko Seleš rođen je 1962. godine u Đurđevcu. Godine 1987. na Filozofskom fakultetu u Zagrebu diplomirao je hrvatski jezik i književnost, a iste godine počinje raditi u srednjoj školi u Đurđevcu, gdje i danas živi i radi kao gimnazijski profesor hrvatskoga jezika.
Stvara uglavnom poeziju i književnu esejistiku, a bavio se i prevođenjem s međunarodnog jezika esperanta i na njega pa je sudjelovao i u nizu prevodilačkih projekata. Angažiran je u kulturnom i književnom životu Podravine i kajkavskih krajeva Hrvatske.
(icv.hr, ib)