Suhopoljska udruga KrEdA u suradnji s partnerima pokrenula je edukativne aktivnosti u sklopu projekta “GSS (Gradimo Sigurnost Skupa) u digitalnom svijetu”. U Osnovnoj školi Suhopolje i Osnovnoj školi Gradina započeli su s nizom edukacija namijenjenih nastavnicima, roditeljima i učenicima. Cilj ovog projekta, sufinanciranog od Ministarstva demografije i useljeništva Republike Hrvatske s iznosom od 12.480,00 eura, jest povećanje svijesti o sigurnosti djece na internetu te jačanje medijske i informacijske pismenosti.

Prvo u nizu predavanja održao je prof. Igor Kanižaj, potpredsjednik Društva za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK) i redoviti profesor na Studiju komunikologije Hrvatskog katoličkog sveučilišta. Kao koautor UNESCO-ove Pariške deklaracije o medijskoj i informacijskoj pismenosti u digitalnom dobu, prof. Kanižaj pružio je prisutnima uvid u izazove i opasnosti s kojima se djeca susreću na internetu. Kroz interaktivno izlaganje, okupljeni roditelji, učenici i nastavnici imali su priliku čuti korisne savjete o tome kako zaštititi djecu od negativnih digitalnih utjecaja te kako ih educirati za sigurno i odgovorno korištenje digitalnih medija.

Projekt su u školama-partnerima podržali i pozdravili ravnatelji OŠ Suhopolje i OŠ Gradina, Ivana Kovač i Anto Škraba, kao i voditeljica projekta ispred udruge KrEdA, Matea Jurković. Uz ove škole, partneri na projektu su i Dječji vrtić Suhopolje, Gradska knjižnica i čitaonica Virovitica, a dio aktivnosti provodi se u suradnji sa stručnjacima iz Obiteljskog centra VPŽ.

U sklopu projekta, 8. veljače, održana je cjelodnevna interaktivna radionica “Dječji talenti i granice” koju je vodila psihologinja Renata Križanović iz udruge Put do uspjeha. Predavanje je bilo namijenjeno roditeljima učenika OŠ Gradina, a isto će se ponoviti i za roditelje učenika OŠ Suhopolje. Za sve zainteresirane roditelje, ova je edukacija bila potpuno besplatna.

Projekt “GSS – Gradimo sigurnost skupa u digitalnom svijetu” traje deset mjeseci, od prosinca 2024. do rujna 2025., tijekom kojih će biti provedene brojne aktivnosti i edukacije usmjerene na sigurnost djece i mladih u digitalnom okruženju, ali i edukacije roditelja i pedagoških djelatnika.

(Udruga KrEdA)