U subotu, u Hrvatskom domu u Špišić Bukovici, održana je prva županijska izložba goblena pod nazivom “Neka nova priča”. Ovaj događaj predstavljao je spoj tradicije, umjetnosti i zajedništva, okupivši domaće stanovnike te umirovljeničke udruge iz nekoliko susjednih županija.
Organizatori izložbe, Udruga umirovljenika općine Špišić Bukovica, udružili su snage s nekoliko umirovljeničkih udruga te pod pokroviteljstvom Općine Špišić Bukovica i uz potporu Matice umirovljeničkih udruga Virovitičko-podravske županije, ponudili javnosti inspirativan uvid u bogatu tradiciju i suvremenu kreativnost izrade goblena.
Na izložbi se sa stotinjak radova predstavilo dvadeset i pet autora iz pet umirovljeničkih udruga – Matija Gubec (Virovitica), Pitomača, Milanovac, Suhopolje i Špišić Bukovica, a pristiglo je i nekoliko pojedinaca iz Valpova, Virovitice, Bušetine, Đurđevca i Podravskih Sesveta. Posjetitelji su imali priliku uživati u raznolikosti stilova, motiva i tehnika izrade goblena, od tradicionalnih do suvremenih interpretacija.
Izložbu je svečano otvorio župan Virovitičko-podravski, Igor Andrović, ističući važnost očuvanja tradicionalnih umjetničkih izraza poput goblena.
– Ova izložba je prilika da se cijeni i promiče vrijednost ručno izrađenih umjetnina, te da se obnovi interes javnosti za ovu iznimnu tradiciju. Izrada goblena nije samo važan dio kulturnog naslijeđa regije, već i izraz vještine, ljubavi i predanosti svakog pojedinca koji se bavi ovim zanatom. Također, posebno mi je drago što se ova tradicija i znanje prenosi i na mlađe generacije kako bi se osiguralo da ovaj vrijedan obrt ne izumre – naglasio je župan.
Načelnik Općine Špišić Bukovica Hrvoje Miler, izrazio je ponos što se njegova općina pokazala kao domaćin prve županijske izložbe goblena.
– Ovo događanje nije važno samo za promociju kulturnog i umjetničkog stvaralaštva u regiji, već i za očuvanje tradicije i naslijeđa. Zahvaljujem organizatorima i sudionicima izložbe na trudu i predanosti u očuvanju i promicanju umjetnosti izrade goblena – rekao je Miler te naglasio podršku Općine Špišić Bukovica u ovakvim inicijativama koje promiču lokalnu kulturu i okupljaju zajednicu.
Predsjednik Matice umirovljeničkih udruga VPŽ Antun Han također je pozdravio prisutne, istaknuo podršku domaćinima te pohvalio trud i angažman svih sudionika.
Ivanka Jurišić, predsjednica Udruge umirovljenika općine Špišić Bukovica, naglasila je da je glavni cilj ove izložbe bio vraćanje goblena na zidove domova, unatoč tome što su kod nje osobno stalno prisutni.
– U udruzi gotovo svi imaju svoje goblene i aktivno sudjeluju u njihovoj izradi, pa je ovo bila izvrsna prilika za sve članove da se predstave. Ja sam svoj prvi goblen dobila od majke u sedmom razredu što je bila početna točka moje ljubavi prema ovom zanatu. Strast prema goblenima probudila se kada sam se udala i postala majka – kaže I. Jurišić koja je čak i svoju kćer potaknula da se pridruži ovom hobiju.
Izlagačica Kata Maras iz Špišić Bukovice već od malih nogu radi goblene, nastavljajući obiteljsku tradiciju. Ističe kako izrada goblena nije komplicirana, ali zahtijeva volju i predanost. Prodaje svoje radove jer joj mirovina nije dovoljna, iako priznaje da nije baš velika potražnja za njima.
Lidija Šimić iz Valpova na otvorenju je govorila o ovoj tradiciji. Pritom je istaknula kako goblene izrađuje od malih nogu, slijedeći obiteljsku tradiciju koju su joj prenijele bake.
– Zahvaljujući suradnji s jednim velikim proizvođačem goblena u Srbiji, usvojila sam sve aspekte izrade goblena. Vjerujem da svatko može naučiti izrađivati goblene, no to zahtijeva istinsku želju i predanost. Kroz svoj rad, podučavala sam brojne žene potičući ih da svojim radom stvaraju svoja mala umjetnička djela – istaknula je Šimić čiji je rad prepoznat diljem svijeta budući da je dobila pozive za podučavanje izrade goblena iz raznih dijelova svijeta.
Ilona Kovač iz Pitomače izložila je neke od najvrjednijih goblena na izložbi. Njezina remek-djela poput “Posljednje večere” procijenjena su na oko 15 tisuća eura, “Uskrsnuće” na oko 10 tisuća eura, dok je “Badnje veče” cijenjeno negdje oko 7 tisuća eura. Ova izložba predstavlja za nju iznimno zadovoljstvo, jer nakon 50 godina ima priliku pokazati svoje radove.