Skromno, ali časno i ponosno s punim hrvatskim srcem i dušom, obilježena je 30. obljetnica slavne 2. bojne 132. brigade Orahovica-Našice. Obljetnicu je organizirala Udruga hrvatskih veterana Domovinskog rata 2. bojne 132. brigade Orahovica uz pokroviteljstvo Ministarstva hrvatskih branitelja i Grada Orahovice, a ista je započela prijemom u maloj gradskoj vijećnici od strane gradonačelnika Orahovice Saše Ristera te načelnika općina Čačinci Alena Jurenca i Crnac Mate Damjana. Prilikom prijema gradonačelnik Rister pripremio je povelje zahvalnosti svim zapovjednicima bojne od ustroja do demobilizacije za izniman doprinos u obrani suvereniteta i neovisnosti Republike Hrvatske i to Željku Šafaru, Tomislavu Dasoviću, Živku Mijiću, Mirku Koiću i Ivanu Husnjaku koji je jedini bio nazočan i osobno primio povelju.
Nastavak obilježavanja bio je komemorativni skup ispred spomen obilježja poginulim hrvatskim braniteljima u središtu Orahovice kojem su nazočili izaslanik ministra hrvatskih branitelja Dinko Tandara, izaslanik načelnika Glavnog Stožera Oružanih snaga RH brigadir Stjepan Krešić, u ime Virovitičko-podravske županije predsjednik Odbora za branitelje i ZUiČ HVIDR-e VPŽ Mato Bubaš, gradonačelnik Orahovice Saša Ristera te načelnici općina Čačinci Alen Jurenac i Crnac Mato Damjan, predsjednica Odbora za branitelje grada Orahovice i gradskog Vijeća Karmen Halgaš te predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata i pripadnici 2. bojne. O ratnom putu bojne pričao je predsjednik udruge organizatora Jozo Šramek.
– 2. bojna je u Orahovici počela s postrojavanjem polovinom rujna 1991., a popunjava se dragovoljcima s područja Orahovice, Čačinaca, Zdenaca i Crnca. Svoj ratni put Bojna počinje obranom vlastitog teritorija. Prvo postrojavanje bojne održano je 4. listopada 1991. Na igralištu osnovne škole u Čačincima. Ustrajnom provedbom aktivne obrane zajedno s hrvatskom policijom i susjednim postrojbama Hrvatske vojske, oslobađamo područje podpapučkih sela bivše općine Orahovice. Nakon oslobađanja ovoga područja, Bojna odlazi na ratište Istočne Slavonije u obranu grada Osijeka u selo Ivanovac, potom odlazi u obranu hrvatske Posavine i s ponosom ispunjava zadaće u potpori provedbe akcija Bljeska i Oluja i time daje svoj doprinos u konačnom oslobođenju Republike Hrvatske. Kroz ustrojbeni sastav Bojne tijekom Domovinskog rata prošlo je preko 1200 bojovnika, 18 pripadnika je poginulo, a 78 je ranjeno – rekao je Šramek.
Gradonačelnik Orahovice Saša Rister istaknuo je važnost 2. bojne u borbi za slobodnu Hrvatsku te obilježavanje ovakvih obljetnica.
– 2.bojna obranila je ovo područje i spriječila prodor neprijatelja preko Podravske magistrale, a potom i sudjelovala u svim ostalim velikim vojno-redarstvenim akcijama diljem Lijepe Naše i svega izašli kao pobjednici, ali nažalost ta sloboda je plaćena životima hrvatskih branitelja. Mi danas baštinimo tu slobodu i zato je naša dužnost čuvati istinu o Domovinskom ratu i sjećanje na sve poginule vitezove – rekao je Rister.
Predsjednik Odbora za branitelje i ZUiČ HVIDR-e VPŽ Mato Bubaš obratio se u ime Virovitičko-podravske županije.
– U Domovinskom ratu ostvarili smo veliku pobjedu, a najbolji hrvatski sinovi među nama položili su svoje živote i zato vječno čuvajmo uspomenu na njih, poštujmo sami sebe i svoju hrabrost i poštujmo Hrvatsku državu – rekao je Bubaš.
Izaslanik načelnika Glavnog Stožera Oružanih snaga RH brigadir Stjepan Krešić rekao je kao obilježavajući ovaj dan, svi se prisjećamo teških i presudnih trenutaka za Domovinu.
– Bili su to trenuci i kada su ostvareni stoljetni snovi naših predaka za slobodnu i neovisnu Hrvatsku. S ponosom se prisjećamo svih naših heroja, suboraca koji su dali svoje živote za dobrobit svog zavičaja, svoje Domovine. Ponosni i hrabri pripadnici 2. bojne 132. brigade tijekom Domovinskog rata pokazali su odlučnost i spremnost za uspostavu i očuvanje RH kao samostalne, suvremene i demokratske države. Branili su svoj dom na ponos i čast svih građana ove zemlje i dragi pripadnici vaš primjer i žrtva daje nam snagu za suočavanje sa svim izazovima današnjice. Vrijednosti Domovinskog rata prenosimo na nove generacije koje odrastaju u miru koji je utemeljen na vašem domoljublju. Velik broj momaka i djevojaka s ovog područja i danas s ponosom nosi odoru hrvatskog vojnika i na taj način nastavlja časnu tradiciju svoga naroda – rekao je iz među ostalog Krešić.
Na kraju se obratio izaslanik ministra hrvatskih branitelja generala Tome Medveda, Dinko Tandara koji je naglasio da je ovaj dan jednako posvećen ustroju bojne i njenim poginulim pripadnicima.
– Posebno se danas prisjećamo naših vitezova koji više nisu s nama jer samo oni koji su poginuli su vidjeli kraj rata. Mi ga nismo vidjeli, jest da je rat završio, ali borba za Hrvatsku još nije i to je naša dužnost nastaviti ono što smo kao hrvatski branitelji započeli, stvoriti sigurnu i stabilnu Hrvatsku. Naša je dužnost, posebno nama na funkcijama, služiti hrvatskom narodu i zato i jesmo ovdje da skrbimo o svojim ljudima i to je ono što branitelji traže od nas, samo pošteno raditi svoj posao – zaključio je Tandara.
Obljetnica je zaključena Svetom Misom za poginule pripadnike 2. bojne te zajedničkim domjenkom u centru za posjetitelje u Orahovici gdje je udruga organizatora uručila zahvalnice svim onim udrugama proisteklim iz Domovinskog rata s orahovačkog područja koji su do osnutka udruge, organizirali sadržaje i obljetnice vezane uz 2. bojnu. Ratnici duše papučke, 2. bojna 132. brigade zlatnim se slovima upisala u hrvatsku povijest kao postrojba koja je obranila prvo okupirano područje u Domovinskom ratu i upravo je to bila prva pobjeda kojom se krenulo u veličanstvene akcije i pobjede Hrvatske vojske.
(www.icv.hr, vg)