U Čačincima je u organizaciji Udruge hrvatskih veterana Domovinskog rata 2. bojne 132. brigade i Općine Čačinci, pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja i Virovitičko-podravske županije, održana 32. Obljetnica oslobađanja podpapučkog područja u vojno-redarstvenoj akciji Papuk 91,  prvo oslobođeno područje od neprijatelja u Domovinskom ratu na prostoru Republike Hrvatske.

Obljetnici su nazočili pripadnici 2. bojne 132.brigade, izaslanica ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, voditeljica Ureda Ministarstva u Virovitici Marina Kraljić, zamjenik župana Virovitičko-podravske županije Marijo Klement, načelnik općine Čačinci Alen Jurenac, načelnik Policijske postaje Orahovica Krunoslav Bot, zamjenica ravnateljica OŠ Antuna Gustava Matoša Čačinci Svjetlana Carić te predstavnici braniteljskih udruga sa šireg orahovačkog područja.

Obljetnica je započela odavanjem počasti svim poginulim, nestalim i umrlim hrvatskim braniteljima ispred njihovog spomen obilježja u središtu Čačinaca, a potom je središnji skup održan u čačinačkom Domu Kulture. 

Predsjednik Udruge Nenad Sabo rekao je kako im je uz Ministarstvo hrvatskih branitelja, Virovitičko-podravsku županiju i Općinu Čačinci jako puno pomogla i Osnovna škola Antuna Gustava Matoša, čiji su učenici nacrtali slike i napisali literarne uratke na temu Domovinskog rata.

-Od srca im zahvaljujem, kao i svima koji su se odazvali našem pozivu, da i dalje pronosimo istinu i čuvamo uspomenu na ovu veličanstvenu pobjedu – rekao je Sabo, a potom je o detaljima akcije Papuk 91 i hrabrim ratnim trenucima pričao ratni zamjenik zapovjednika 2. bojne 132. brigade Goran Sokol. 

Istaknuo je kako je oslobođenje Papuka jedan od najvažnijih događaja u novijoj hrvatskoj povijesti. 

-Ponosan sam danas stajati ovdje pred vama, pred ljudima koje smo zapovjednik Husnjak i ja poveli u veliku akciju oslobođenja i kojom smo oslobodili podpapučka sela spriječivši time proboj neprijatelja prema tolikom im željenoj Podravskoj magistrali. Nije bilo lako u tim trenucima, trebalo je imati puno mudrosti, hrabrosti i snage te veliko hrvatsko srce da  donesemo našem narodu slobodu. Uz ogroman pijetet i počast svim našim poginulim i umrlim suborcima, mogu slobodno reći da je slavna 2. bojna učinila prvi i najveći korak oslobađanja Hrvatske – rekao je Sokol.

Načelnik Alen Jurenac zahvalio je pripadnicima 2. bojne koji su, kako je rekao, ti koji su dali svoje živote, a mnogima je rat ostavio posljedice i na tijelu, da danas možemo slobodno koračati slobodnom Hrvatskom. 

-Bio sam tih ratnih godina dijete koje nije znalo što se događa, samo se bojalo, a nije znalo čega. Ipak, sada znam da su mene, moju obitelj, rodbinu i prijatelje čuvali najhrabriji ljudi koju su nam kraju donijeli slobodu, u našoj Hrvatskoj. Suosjećam s obiteljima poginulih branitelja. Najteže je kada ostaneš bez člana obitelji, ali i oni svakako moraju osjećati ponos što su dali takve velike ljude za svetu nam Domovinu.

Hvala vam hrvatski branitelji, hvala vam pripadnici 2. bojne, hvala vam od srca za Domovinu – rekao je Jurenac. Zamjenik župana Marijo Klement pozdravio je nazočne u ime župana Igora Androvića te naglasio kako je Županija podrška svakom hrvatskom branitelju. 

-Ovdje smo da svjedočimo, da ustrajemo u istini i uspomeni i nikada ne dozvolimo da se nijedno ime hrvatskog branitelja, nijedna pobjeda nikada ne zaboravi. 2. bojna je započela slavni ratni put Hrvatske vojske i hvala im od srca na hrabrosti i domoljublju koje su imali i nosili u sebi. VPŽ je uvijek tu, kao prijatelj i suradnik i uvijek će pomagati i biti dio ovakvih obljetnica – rekao je Klement.

Na kraju se obratila voditeljica Ureda Ministarstva hrvatskih branitelja Marina Kraljić naglasivši kako Ministarstvo i ministar Tomo Medved srdačno pozdravljaju i podržavaju ovu veliku obljetnicu. 

-Ministarstvo je uvijek pokrovitelj svih obljetnica iz Domovinskog ata, a posebno smo ponosni na akciju Papuk 91 koja je utrla put svakoj narednoj hrvatskoj pobjedi u Domovinskom ratu. Hvala vam što ste tada bili najhrabriji, ali isto tako hvala vam i što ste danas ovdje i svjedočite, prenosite istinu i uspomenu koja se nikada ne smije zaboraviti – zaključila je Kraljić.

Na kraju obljetnice prikazan je film autora Dine Mataza i Mihaela Puljića ”Sinovi zapadne Slavonije” koji govori upravo o akciji Papuk 91, a potom su nazočni obišli izložbu likovnih radova učenika čačinačke osnovne škole.                   

(www.icv.hr, vg)