Kako bi se podigla svijest o značaju pčela i upozorilo na smanjenje njihovog broja u svijetu, Ujedinjeni narodi proglasili su 20. svibnja Svjetskim danom pčela. Ovu rezoluciju je predložila Slovenija, a podržale sve članice EU i mnoge druge zemlje svijeta. Pčele i drugi oprašivači konačno imaju mjesto koje zaslužuju, s obzirom na njihov značaj za svijet i čovječanstvo. Ovaj dan će biti obilježavan kroz edukaciju i aktivnosti usmjerene na podizanje svijesti o značaju pčela i drugih oprašivača, na opasnosti s kojima se suočavaju, kao i njihov doprinos održivom razvoju.
Ove godine Pčelarska udruga „Pčelica“ Orahovica u suradnji s Tehnološko-inovacijskim centrom Virovitica obilježit će Svjetski dan pčela kroz edukaciju i podizanju svijesti o značenju pčela kod najmlađih, posjetom dječjim vrtićima 19. svibnja i to u Zdencima u 8,30 te u Dječjem vrtiću Palčić Orahovica u 10 sati.
Kako bi približili važnost pčelarstva u životu ljudi te dugu i bogatu tradiciju ovog zanimanja donosimo priču o pčelarstvu na širem orahovačkom području dugu preko 100 godina. Kako kažu dostupni podaci koje prenosi predsjednik udruge “Pčelica” Duško Grdić, u prvo vrijeme pčelarilo se na tradicionalan način sa pleterama i drvenim sanducima s nepokretnim saćem. Pčele bi se u jesen gušile sumpornim trakama, a med se izrezivao iz košnica i gnječenjem vadio iz saća.
– Nositelji modernijeg pčelarenja, odnosno pčelarenja pokretnim saćem u košnicama tzv. Džirzonkama, bili su učitelji. Većina škola imala je školski vrt pa bi tako u njega smještali pčelinjake. Škola u Orahovici imala je školski pčelinjak 1901. godine. U to vrijeme i željezničari su primali subvencije za pčelarenje pa je tako u Čačincima kod Stražarnice bio postavljen pčelinjak s pleterama. Početak modernijeg pčelarenja ne gušenjem već iskucavanjem pčela veže se za dvadesete godine 19. stoljeća. Krajem 18. stoljeća i početkom 19. stoljeća pčelari su se počeli udruživati. Tako je 1929. godine u Slatinskom Drenovcu osnovana Općinska pčelarska zadruga. Predsjednik je bio Anzelmo Bradičić, a tajnik učitelj Mita Stojkov. Zadruga je na početku imala 26 članova. Sjedište zadruge je 1933. godine preneseno u Pušinu i promjenilo je naziv u Pčelarsku zadrugu u Pušini, podružnica Hrvatsko-slavonskog društva u Osijeku koje je osnovano 1879. godine. Upravo iz gore navedenog smatramo da je 1929. godina, godina utemeljenja ove naše udruge – kaže Grdić te naglašava kako je orahovačka udruga službeno osnovana u Orahovici 04. veljače 1940. godine osnivačkom Skupštinom u gostionici Hornung.
– Na skupštini je bilo nazočno 19 pčelara, sreski agronom iz Našica i tajnik Hrvatskog –slavonskog društva iz Osijeka Josipa Valašek. Društvo pčelara osnovano je kao podružnica Hrvatsko-slavonskog društva iz Osijeka. Za predsjednika je izabran Bela Ekreš, za potpredsjednika Stjepan Helfert, za tajnika i blgajnika Franjo Hocenski ml., za odbornika Josip Andelfinger, Ivan Andelfinger, Srećko Rupnik, Josip Flenkenstein, Ferdo Fabšić i Franjo Bunčić. Društvo je na početku svoga rada brojilo 24 člana. Društvo je radilo sa oscilacijama i prekidima. Rad društva obnovljen je 1983. godine kada je osnovano Udruženje pčelara „Pčelica“ Orahovica. Predsjednik ovog društva bio je Petar Drobec, tajnik Mato Lacković, a blagajnik Zvonko Švamberger. Društvo je 1984. godine u okviru dječjeg Cvjetnog korza organiziralo pčelarsku izložbu, na kojoj su prikazali pčelinje proizvode i opremu pčelara. Nažalost društvo zbog Domovinskog rata prestaje s radom, a poslije rata pčelari s ovog područja bili su članovi sudjednih nam pčelarkih udruga od kojih su velika većina bili članovi Udruge pčelara „Lipa“ Slatina – priča Grdić te nastavlja kako je u Orahovici s udrugom nastavljano kako je i počelo.
– Kako je počelo 1940. godine tako je 2013. godine pčelar Rajko Maglaić u gostionici kod Žige u Čačincima sazvao grupu pčelara i obrazložio potrebu osnivanja pčelarske udruge. Na području grada Orahovice te općina Crnac, Čačinci, Zdenci ima oko 40 pčelara koji su neorganizirani i kojima nisu dostupne informacije vezano za pčelarstvo. Ukupna površina istog područja je 432,69 km2 od toga je obradivih površina, livada i šuma 403,77 km2 što predstavlja velike pčelinje paše s kojima bi trebali upravljati mi pčelari s ovoga područja. Inicijativni odbor je donio jednoglasnu odluku o osnivanju pčelarske udruge za grad Orahovicu, općine Crnac, Čačinci i Zdenci sa sjedištem u Orahovici pod nazivom „Pčelica“ Orahovica. Vrlo brzo održana je i osnivačka Skupština koje je jednoglasno usvojila statut udruge, donijela odluku o imenu te izabrala vodstvo udruge. Za predsjednika udruge izabran je Rajko Maglaić – kaže Grdić koji je ulogu predsjednika od Maglaića preuzeo 2017. godine.
– Od 2013. godine pa sve do danas udruga je svake godine rasla i povećavala svoje aktivnosti. Organizirali smo predavanja, odlazili na pčelarske sajmove Gudovec, Split, Beograd, sudjelovali na manifestacijama grada Orahovice i općine Čačinci. Organizirali smo i pretvorili u tradiciju obilježavanje dana naše udruge pod nazivom Dan Pčelice. Svake godine organiziramo s povjernikom pašnog reda godišnju dojavu pčelinjih zajednica i upis novih pčelara i pčelinjaka. Isto tako svake godine u suradnji s Veterinarskom stanicom Orahovica organiziramo kupovinu VMP-a i kiselina za lječenje pčela. Tradicionalno na dan pčela 20. svibnja odlazimo u vrtiće i s našima najmlađima obilježimo taj dan, a tako će biti i ove godine 19. svibnja. Isto tako u suradnji s Tehnološko-inovacijskim centrom počeli smo obilježavati dan sv. Ambozija zaštitnika pčelara i pčela na način da u sklopu Školskog mednog dana 7. prosinca obilazimo osnovne škole i obilježimo dan s učenicima prvih razreda. Uspostavili smo suradnju i održavamo ju sa svim jedinicama lokalne uprave s ovog područja, veterinarskom stanicom Orahovica, PP Orahovica, šumarijama Čačinci, Orahovica, vrtićima, školama, pčelarskim udrugama s naše županije i drugih županija – nastavlja Grdić te naglašava kako je Udruga konačno prošle godine, a nakon devet godina čekanja, dobila povjerenik pašnog reda iz svoje udruge, Miroslava Farkaša.
– To je nešto jako važno za rad udruge i bavljanje pčelarstvm u našem kraju i svi smo ovo dočekali s oduševljenjem. Kroz udrugu je u novih deset godina rada prošlo 99 članova, a danas udruga broji 50 članova od toga je 9 pčelarki, a dvije su u Upravnom odboru udruge. Prema godišnjoj dojavi pčelinjih zajednica pčelarimo s oko 4000 pčelinjih zajednica. Prosječna dob pčelara je 56,72 godina. Najmlađi ima 35 godina, a najstariji ima 91 godinu – iznosi podatke predsjednik Grdić te za kraj ističe odlične rezultate orahovačkih pčelara.
– Pčelari Pčelarske udruge “Pčelica” Orahovica redovito sudjeluju na natjecanjima za ocjenjivanje meda. Tako je 2009. godine naš pčelar Rajko Maglaić na 14. Ocjenjivanju meda u Hrvatskoj u Osijeku bio šampion bagremovog meda i ukupni pobjednik natjecanja. 2015. godine Branko Borić je na 20. Ocjenjivanju meda u Hrvatskoj u Osijeku bio šampion bagremovog meda i ukupni pobjednik, zatim na 11. Županijskom ocjenjivanju i 8. Međunarodnom ocjenjivanju meda 2016. godine Jasna Grdić osvojila je Zlatnu žlicu za bagremov med i bila je ukupni pobjednik natjecanja. Na 16. Županijskom ocjenjivanju i 13. Međunarodnom ocjenjivanju meda 2021. godine eto i ja sam i osvojio Zlatnu žlicu za lipov med i bio ukupni pobjednik natjecanja – istaknuo je Grdić.
(www.icv.hr, vg)