Općina Čačinci bila je u nedjelju, 15. prosinca domaćin 33. obljetnice vojne akcije ‘Papuk 91’ kojom su oslobođena podpapučka sela kao jedna od prvih oslobođenih područja u Hrvatskoj u Domovinskom ratu. Ovaj važan događaj obilježen je dvama sadržajima, sportskim igrama branitelja i središnjim svečanim skupom koje je organizirala Udruga hrvatskih veterana Domovinskog rata 2. bojne 132. brigade uz generalno pokroviteljstvo Ministarstva hrvatskih branitelja i Općine Čačinci.
Sportske igre branitelja otvorio je načelnik općine Čačinci Alen Jurenac naglasivši važnost ovakvih susreta hrvatskih branitelja.
-Uvijek je lijepo biti dio ovakvih igara u kojima se hrvatski branitelji sastanu, druže i malo odmaknu od stvarnosti i životnih problema, to je njima nužnost i potreba. Nama mlađima i dužnosnicima je ovo jako važno jer u razgovoru s našim herojima uvijek saznamo i čujemo nova svjedočanstva o tim ratnim događanjima koje nam je obveza prenositi mladim naraštajima – rekao je Jurenac.
Osam braniteljskih udruga krenulo je potom u okršaje u tri discipline, viseća kuglana, pikado i šah. Na kraju u disciplini viseća kuglana slavila je ekipa UHVDR 2./132, srebro je pripalo Udruzi HVIDRA Orahovica, a bronca Udruzi specijalne policije “Orao”. U pikadu najprecizniji je bio dvojac iz UHBDDR Duga međa, drugi su bili članovi orahovačke HVIDRA-e, a treći Udruga hrvatskih branitelja Policijske postaje Orahovica 1990./1991. U šahu je pobjedu odnio Darko Čunko iz UHBL PTSP VPŽ, drugi je bio Luka Jurišić iz UHBDDR Duga Međa, a treći Ivica Bušljeta iz UHVDR 2./132. Nagrade najboljima uručili su načelnik Alen Jurenac i predsjednik udruge organizatora Nenad Sabo.
U nastavku obilježavanja odana je počast poginulim i umrlim hrvatskim braniteljima kod spomen obilježja u središtu Čačinaca, a potom je održan i središnji svečani skup u Domu Kulture Čačinci kojem su nazočili izaslanik ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, ravnatelj Veteranskog centra RH, general zbora Josip Lucić, izaslanik ministra obrane Ivana Anušića, voditelj poslova obrane Virovitica Damir Šarabok, izaslanik župana VPŽ Igora Androvića, predsjednik Odbora za branitelje i ZUiČ HVIDRA-e VPŽ Mato Bubaš, načelnik općine Čačinci Alen Jurenac, gradonačelnik Orahovice Saša Rister i mnoštvo predstavnika braniteljskih udruga te pripadnika slavne 2. bojne 132. brigade.
U uvodu nazočnima se obratio dopredsjednik udruge organizatora, pukovnik Goran Sokol te održao i kratku prezentaciju o ratnim zbivanjima na području cijele RH s posebnim naglaskom na oslobođenje zapadne Slavonije te posebno naglasio pogrešno tumačenje Domovinskog rata.
-Domovinski rat se potpuno pogrešno naziva građanskim ratom, on je bio obrambeno-oslobodilački rat. Mi smo branili i obranili svoje i to je jedino važno i istinito. Akcija ‘Papuk 91’ je krucijalno važna za obranu cijele Hrvatske jer smo uz oslobođenje podpapučkih sela spriječili prodor neprijatelja prema žili kucavici Slavonije – Podravskoj magistrali. Datum 15. prosinac bio je dan kada smo oslobodili ovaj kraj uz potporu policije i Narodne zaštite. Moram naglasiti da smo imali zarobljenih neprijateljskih vojnika i da niti jedan od njih nije maltretiran, pogubljen ili ranjen, svi su predani Vojnoj policiji u Osijek i svi su zdravi otišli u razmjenu. To je ponos naše bojne, mi smo obranili svoje i do kraja bili vojnici, dostojanstveni i puni domoljublja. Dana 22. prosinca smo već prebačeni na istočno slavonsko bojište u Ivanovac i tamo smo nastavili svoj ratni put – rekao je Sokol.
Kao i uvijek emotivno pred hrvatskim braniteljima obratio se načelnik općine Čačinci Alen Jurenac istaknuvši kako je sretan što su baš Čačinci prvi domaćini obljetnice ovakvog tipa uz braniteljske igre i svečani skup.
-Uvijek s ponosom slušam ono što branitelji govore, predavanja o ratnom putu slavne 2. bojne koje je nama ovdje dala slobodu i drago mi je da su učenici naše škole sudjelovali u ovom obilježavanju, to je najvažnije. Djeca moraju biti više upoznata s činjenicama iz Domovinskog rata, strahotama koje je naš narod proživio, od vojnika do posebno civila koji su mučki ubijani u Četekovcu, Voćinu i drugim mjestima pa sve do naše općine na području Kraskovića. Moram odati ogromno priznanje i zahvalu našim hrabrim hrvatskim braniteljima, 2. bojni 132. brigade koja je srcem stala na branik ovog područja i Domovine, a mi kao Općina ćemo uvijek biti potpora svakom hrvatskom branitelju i svakoj obljetnici, a posebno edukaciji mladih – rekao je Jurenac.
Izaslanik župana VPŽ Mato Bubaš izdvojio je ogroman napor župana Igora Androvića da se istina o Domovinskom ratu nikada ne zaboravi i da se istinski čuva uspomena na ime svakog stradalog hrvatskog branitelja i civila.
-Župan uvijek ističe čast, ponos i naklon što je na čelu županije koja je dala toliki broj hrvatskih branitelja u borbi za Hrvatsku. On je župan koji će uvijek biti uz nas branitelje, mogu odgovorno reći da je on čovjek koji će uvijek stati iza svakog od vas, iza vaših obitelji i pokušati riješiti sve vaše probleme, kao i svi mi koji smo oko njega. Posebno moram reći da je dokaz koliko ima domoljublja u našem županu i koliko ga nosi hrabrost da dokažemo zločine koji su kod nas počinjeni, činjenica da je na njegovu inicijativu prije neki dan na Hodočašće u Voćin došao glavni državni odvjetnik Ivan Turudić kojeg se željelo motivirati i potaknuti da nakon 33 godine nađu snage da se pronađu zločinci koji su činili strahote po našem kraju. Na ovom području, u ovoj akciji smo učinili ogromnu stvar, obranili ključna područja i ponosni smo na to, a sada je nama da o tome pričamo i prenosimo na mlade i zato pozdravljam sve udruge koje aktivno rade, Goranu Sokolu i Mirku Horvatinu koji kroz svoja predavanja to rade na najbolji mogući način. Budimo hrabri kao 1991. godine, borimo se i danas za Hrvatsku jer nam je to i dalje dužnost – rekao je Bubaš.
U nastavku je pozdrave uputio izaslanik ministra obrane Ivana Anušića, voditelj poslova obrane Virovitica Damir Šarabok, a potom se prepoznatljivo emotivno i s puno domoljublja obratio izaslanik ministra hrvatskih branitelja Tome Medveda, ravnatelj Veteranskog centra RH, general zbora Josip Lucić dotaknuvši se svih događanja u Domovinskom ratu po cijeloj Hrvatskoj, a s posebno biranim riječima govorio je o borbama na području zapadne Slavonije.
-Mi smo se kroz protekle 33 godine promijenili, ali naši poginuli suborci nisu, njihova mlada lica i dalje nas gledaju s fotografija, onakvi kakvi su se borili i dali život za Hrvatsku i zbog njih danas moramo pričati i ponositi se za sve što smo napravili i donijeli slobodu našoj Hrvatskoj. Naša borba je bila iznimno teška, ljudstva smo imali, domoljublja i srca, ali na početku nismo imali oružja i svakako smo se snalazili, ali na kraju smo uspjeli. Ljeto, jesen i zima 1991. bili su najteže razdoblje Domovinskog rata, posebno zima koja je bila iznimno hladna, ali sve smo izdržali, sve su izdržali i pripadnici 2. bojne 132. brigade na ovom području. Da bi Slavonija bila odsječena bilo je potrebno 15 do 20 kilometara i tu je važnost obrane Papuka i Podravske magistrale i uloge svih brigada i postrojbi u akciji ‘Papuk 91’. Godina 1991. je godina naše pobjede, tu smo spriječili neprijatelja da se širi i prodire u našu zemlju. Domovinski rat je temelj ove države, bio je tragičan, ali pun ponosa i domoljublja i u njemu smo svi bili pod jednom zastavom, našom svetom Hrvatskom pod koju nas je sve zajedno poveo naše prvi predsjednik Franjo Tuđman. Tako mora biti i danas, jer trebalo nam je 33 godine da skinemo sve optužbe sa sebe, jer mi smo branili svoje, nismo napadali i činili zlo. Budućnost zavisi od nas i koliko ćemo biti sposobni čuvati svoje i nikada ne sumnjati u svoju Domovinu – zaključio je Lucić.
(icv.hr, vg)