Prije 32 godine na današnji dan, 11. kolovoza u prijepodnevnim satima, službenici Policijske postaje Orahovica Josip Jurković, Stjepan Mlakar i Franjo Sterle, krenuli su u redovnu ophodnju prema Slatinskom Drenovcu, prolaskom kroz Humljane u pravcu mjesta Pušina. Iznenada se začula se rafalna pucnjava iz kukavički postavljene zasjede lokalnih pobunjenih srba, nakon koje su prvi hici počeli prodirati kroz lim službenog automobila. Detalji ove strašne tragedije u kojoj je život izgubio Stjepan Mlakar, a teško ranjen Franjo Sterle, ponavljaju se na komemoracijama svake godine, no kako su istaknuli svi govornici na komemoraciji, ni nakon 32 godine nitko za nju nije odgovarao.

Na današnjoj obljetnici na Spomen obilježju stradalom policajcu, između mjesta Humljani i Pušina, vijence i zapaljene svijeće položili su obitelj i rodbina Stjepana Mlakara, gradonačelnik Orahovice Saša Rister sa suradnicima, načelnik općine Mikleuš Robert Grabar sa suradnicima, predsjednik Općinskog vijeća Čačinaca Tomislav Tomić sa suradnicima, načelnik PU VPŽ Marcel Štrok i njegov zamjenik Nenad Križić sa suradnicima te predstavnici braniteljskih udruga proizašlih iz Domovinskog rata.

– Iako je prošlo 32 godine od ovog strašnog događaja, uspomene na to svima nama koji smo u to vrijeme živjeli, još su uvijek svježe – istaknuo je u svom govoru ratni zamjenik zapovjednika PP Orahovica Ante Grabovac.

– Ono što ponavljam na svakoj obljetnici je da pobunjeni srbi uistinu nisu imali razloga za to što su učinili. Demokratski izabrana hrvatska vlast garantirala im je sigurnost i normalan život na ovim prostorima. Međutim istina je da njih nije zanimao razlog i počeli su se redati njihovi zločini. No, zahvaljujući hrvatskoj vojsci i policiji pod zapovjedništvom predsjednika RH Franje Tuđmana kao i hrabrosti naših žitelja, Hrvatska je oslobođena. No i danas ostaje bolna činjenica da ni za ovaj zločin, kao i mnoge druge koje su počinili četnici još uvijek nitko nije odgovarao – naglasio je Grabovac.

Okupljenima se potom obratio predsjednik Općinskog vijeća Čačinaca Tomislav Tomić.

– Stjepan Mlakar je sa svojim kolegama policajcima obavljao časnu zadaću u kojoj je nažalost nasilnički prekinut od ruke neprijatelja ove Zemlje i ovog naroda. Zajedno sa još oko 15.000 poginulih hrvatskih branitelja njihova je misija bila obraniti ovu Zemlju i ostvariti tisućljetni san naših predaka, stvoriti slobodnu Hrvatsku – istaknuo je u svom izlaganju Tomislav Tomić, posebno naglasivši da su pripadnici policije bili prvi na crti obrane.

– Nikada to ne smijemo zaboraviti, ali isto tako i to da je Stjepan Mlakar bio prva hrvatska žrtva u Domovinskom ratu u orahovačkom kraju. Na svim obljetnicama zahvaljujemo Stjepanu, ali i svim drugim našim poginulim vitezovima čija slova imena trebaju biti upisana zlatnim slovima u povijest nove Hrvatske države – rekao je između ostalog Tomislav Tomić.

Načelnik PU VPŽ Marcel Štrok još je jednom izrazio zahvalnost, ali i ponos što je Stjepan bio pripadnik Hrvatske policije u ono vrijeme kada je bilo najteže.

– Stjepan je bio među 20 policijskih službenika PU VPŽ koji su dali život za domovinu i koji nikada ne smiju biti zaboravljeni. Policija je dala nemjerljiv doprinos u Domovinskom ratu, prva je stala u obranu Hrvatske i kao tada jedina oružana sila mogla se suprotstaviti neprijatelju. Junaštvo, snaga i požrtvovnost policijskih službenika u Domovinskom ratu treba nam danas svima biti poticaj u poteškoćama i izazovima s kojima se susrećemo u obavljanju svojih redovnih dužnosti. Žrtva Stjepana Mlakara, kao i svih drugih poginulih hrvatskih policajaca i branitelja omogućila nam je da danas živimo u slobodnoj Hrvatskoj i to nikad ne smijemo zaboraviti – napomenuo je Marcel Štrok.

Komemoracija je nastavljena posljednjem počivalištu Stjepana Mlakara na mjesnom groblju u Četekovcu gdje su izaslanstva odala počast, a načelnik općine Mikleuš posebno je zahvalio Stjepanu Mlakaru te svim hrvatskim branitelja na slobodnoj i neovisnoj Hrvatskoj.

– Ponosan sam danas što sam načelnik općine iz koje je došao heroj Stjepan Mlakar, čovjek koji je simbol obrane ovih prostora. Obitelji i rodbini izražavam najdublju sućut, a Stjepanu neka je laka hrvatska gruda i vječna slava, mi ga nikada nećemo zaboraviti – zaključio je Grabar.

Kao i svake godine svoj obol ovoj obljetnici dali su i članovi Udruge hrvatskih branitelja liječenih od PTSP-a Virovitičko-podravske županije i članovi njihovih obitelji i pod vodstvom predsjednika udruge Miroslava Milovukovića koji je tom prigodom izrazio zadovoljstvo što svaki put u ovoj hodnji sudjeluju i obitelji članova, posebno djeca.

– Krenuli smo iz Orahovice pa preko Gornje i Donje Pištane, Kokočaka do Humljana, odnosno do spomen obilježja koje se nalazi između Humljana i Pušina. Svake godine nam se pridruže novi mladi hodači koji poštuju žrtvu hrvatskih branitelja, a to nam daje veliku nadu da će se Domovinski rat i hrabrost naših bojovnika pamtiti iz generacije u generaciju – rekao je tom prigodom Milovuković.

(www.icv.hr, bs, foto: B. Sokele)