Iako je Domovinski rat tri desetljeća iza nas, neke stvari se ne zaboravljaju niti se smiju zaboraviti. Zasigurno su za to najzaslužnije brojne braniteljske udruge kojima je glavna zadaća čuvanje istine o Domovinskom ratu i obilježavanje važnih obljetnica.
No, braniteljske udruge imaju još jednu važnu zadaću, a to je aktivno sudjelovanje u radu lokalne samouprave kao i u svim drugim segmentima područja na kojima djeluju.
Jedna od takvih udruga, koja se uistinu može podičiti odličnim radom, je UHBDDR Duga Međa u općini Zdenci koja ne samo da sudjeluje u aktivnostima općine, nego je i pokretač života u ovom malom naselju koje broji jedva 150 žitelja.
Dokaz tome su brojna priznanja, među kojima je najnovije priznanje za izniman doprinos u radu s braniteljima i promociju istine o Domovinskom ratu koje im je ove godine dodijelila općina Zdenci.
Odlučili smo ih posjetiti u njihovom središtu u Dugoj Međi, a dočekala nas je glavna četvorka, predsjednik Mirko Bušljeta, njegov brat i dopredsjednik Ivica Bušljeta, drugi dopredsjednik Darko Ajhler i član predsjedništva, umirovljeni ratni zapovjednik specijalne policije, general-bojnik Mirko Horvatin.
Prvo što smo osjetili je pozitivna energija i izuzetna druželjubivost vodstva ove udruge što nam je odmah na početku značajno pojasnilo zašto su toliko omiljeni u svom selu, ali i u cijeloj općini Zdenci, gradu Orahovici, ali i šire.
– Pošto u našoj općini nije prije postojala nijedna braniteljska udruga, niti je bilo zainteresiranih za to, 2013. godine nas četvorica dolazimo na ideju da ju osnujemo i te godine je naša Udruga hrvatskih branitelja dragovoljaca domovinskog rata započela s radom. Prva nit vodilja bila je sjećanje na Domovinski rat.
Važno je napomenuti da je Duga Međa iznjedrila oko 80 hrvatskih branitelja koji su u Domovinskom ratu bili raspoređeni po bojišnicama diljem Hrvatske. Na žalost njih 25 više nije s nama, ali naša glavna zadaća je ne zaboraviti ih, stoga smo poginulima podigli i spomen obilježja – rekao je predsjednik Mirko Bušljeta koji je tad prepustio riječ svom kolegi Darku Ajhleru koji je bio prvi predsjednik udruge.
SADRŽAJ KOJI ĆE SVIMA KORISTITI
-Ne kaže se bez razloga da je svaki početak težak, pa je tako bilo i s našom udrugom. Te 2013. godine već se prilično počelo zaboravljati ono što se nikad ne smije zaboraviti, a u to smo malo pomalo uvjerili i tadašnju lokalnu samoupravu, kao i naše žitelje. Nedugo poslije osnovana je i braniteljska udruga u Zdencima i krenulo je. Već od naših početaka htjeli smo preuzeti inicijativu i biti pokretač života i rada u ovom našem malom selu vrijednih ljudi. Ispočetka je to bilo skromno, ali svake smo godine sve više stasali – priča Ajhler.
Iza njega na mjesto predsjednika došao je Ivica Bušljeta koji je nastavio koracima svog prethodnika. Kaže kako su njih četvorica nerazdvojni te da su uvijek zajednički dogovarali i donosili odluke.
-Mislim da je upravo to ključ uspjeha ove naše udruge u kojoj nikad nije bilo većih problema ni previranja. Dobar smo tim i slično razmišljamo. Drago nam je da je to prepoznato širom županije, ali i dalje jer odlično surađujemo i sa drugim županijama, Krapinsko-zagorskom i Osječko-baranjskom na primjer. Svaka, pa i naša udruga mora biti što otvorenija za suradnju sa svim segmentima društva u kojemu živi i djeluje – smatra naš sugovornik.
Svima su dobro poznate manifestacije za široku javnost poput “Pekmezijade” i “Kobasijade” kojima je pokretač upravo UHBDDRA Duga Međa. Naime, oni su tu incijativu započeli i prije osnivanja udruge, a “Kobasijada” je došla nešto kasnije. Time su stvorili svoj vlastiti brend domaćih proizvoda, ali još važnije, znatno proširili broj prijatelja te stvorili odličan sadržaj koji odgovara životu hrvatskih branitelja, pogotovo onih starijih.
-Druženje i aktivan rad, a sve to uz veselo ozračje i kvalitetan domaći pekmez ili suhomesnati proizvodi pokazalo su se kao dobitna kombinacija. Ta nastojanja prepoznali su brojni žitelji, braniteljske udruge, ali i lokalna samouprava, Općina Zdenci, Grad Orahovica, a posebno Virovitičko-podravska županija koja nas prati i podržava od naših samih početaka. Zahvalni smo im na tome – rekao je Mirko Bušljeta.
POMAŽU POTREBITIMA, ŠKOLARCIMA, UMIROVLJENICIMA
Kaže da im je cilj unaprijediti standard u svom mjestu, ali i općini. Organiziraju zato humanitarne akcije za potrebite, neovisno je li riječ o udrugama ili pojedincima, s posebnim naglaskom na mlade. Jedna od takvih akcija je i donacija računala i narukvica za veću sigurnost u prometu zdenačkim školarcima.
-Ne bih nas sad previše isticao jer sve što činimo, činimo od srca, a to je i naša dužnost. Od uređenja našeg sela, izgradnje objekata, razvijanja kulturnog i društvenog života, materijalne pomoći potrebitima i naravno skrbi o svim braniteljima i mještanima, posebno onih starije životne dobi kojima redovno pomažemo kad im zatreba.
Kaže se da rad oplemenjuje čovjeka, a humanitarni rad još i više, no o tome neka govore naša djela, a ne mi. Tako smo činili od početaka i tako nastavljamo dalje – rekao nam je predsjednik Mirko Bušljeta.
General Mirko Horvatin bio je najšutljiviji u društvu, a napomenuo nam je da je ionako previše eksponiran u medijima.
-Istina je da sam zajedno sa svojom postrojbom dao doprinos u Domovinskom ratu, a osobno sam prošao skoro sve crte hrvatskih bojišnica, od Vukovara, slavonskog ratišta Osijeka i okolice, bio sudionik akcija “Pakrac”, “Trokut”, “Poskok”, “Maslenica”, “Medački džep” i mnogih drugih pa sve do “Oluje”. To iskustvo zasigurno mi je dalo inspiraciju da zajedništvo nastavim i u miru, pa je to bio i jedan od glavnih razloga što sam pristupio ovoj udruzi.
Držim da zadaća nas branitelja nije završila s ratom, nego valja djelovati i u miru. Sa zadovoljstvom mogu reći da nas četvorica zajedno sa ostalim članovima udruge činimo odličan i poduzetan tim koji ne samo da redovno sudjeluje na svim obljetnicama diljem VPŽ i šire, nego, kao što je rečeno, stalno drži inicijativu u našem naselju i općini. Vjerujem da je to način kvalitetnog života i uspješnosti, kako nas članova, tako i naše udruge – zaključuje general.
(www.icv.hr, bs)