Nakon dugogodišnjeg nedostatka specijalista, Virovitičko-podravska županija ponovno ima ortodonte. Dr. Monika Pavoković, specijalistica ortodoncije, od rujna prošle godine u ambulanti Doma zdravlja u Virovitici prima djecu, mlade i odrasle pacijente na preglede i terapije, uz podršku dentalne asistentice, med. sestre Valentine Šimić. Uz nju, dr. Vlatka Plantak, također ortodontica, u fazi je ugovaranja s HZZO-om, a pokriva slatinsko područje. 

Prvih gotovo pola godine rada ambulante dr. Pavoković bio je povod za kratko predstavljanje javnosti. Budući da je ortodontska skrb izrazito tražena, pacijenti joj dolaze ne samo iz Virovitičko-podravske županije, već i iz susjednih – Bjelovarsko-bilogorske i Koprivničko-križevačke. Veliku olakšicu predstavlja činjenica da više nije nužno putovati u veće centre poput Zagreba ili Osijeka kako bi se započela terapija.

Prema iskustvima stomatologa i ortodonata, gotovo svako drugo dijete danas ima potrebu za ortodontskom terapijom, bilo putem mobilnog ili fiksnog aparata.

Dr. Monika Pavoković, specijalistica ortodoncije, foto: Marija Lovrenc
fotoDr. Monika Pavoković, specijalistica ortodoncije, foto: Marija Lovrenc

Promjene u načinu prehrane i evolucijski faktori značajno su utjecali na anatomiju čeljusti i zubi. Smanjena potreba za žvakanjem tvrde hrane u usporedbi s prošlim generacijama dovela je do redukcije zubnog luka, skeletnih anomalija i povećane zbijenosti zubi, a to znači i više posla za ortodonte.

– U dobi od oko 12 godina, kada je trajna denticija već formirana, većina djece postaje kandidat za ortodontsku terapiju. Izuzetak su djeca u mliječnoj ili ranoj mješovitoj denticiji sa nepodesnim navikama poput sisanja palca, guranja jezika ili infantilnog gutanja koja zahtijevaju intervenciju ortodonta i ranije. Tada se kreće u terapiju liječenjem interceptivnim napravama ili dentofacijalnom ortopedijom kod težih skeletalnih malookluzija lica i čeljusti – objašnjava dr. Pavoković.

 

I TREND I TERAPIJA
Najčešće se primjenjuje fiksna ortodontska terapija, koja uključuje bravice i žičane lukove na gornjoj i donjoj čeljusti kako bi se zubi postavili u pravilan položaj. Ova terapija za pacijente mlađe od 18 godina dostupna je putem uputnice HZZO-a i u prosjeku traje 2 godine.

Marija Lovrenc
fotoMarija Lovrenc

Uz fiksne aparate, u određenim slučajevima koriste se i mobilni ortodontski uređaji, koji se nose preko dana i noći, ali se mogu skidati za vrijeme obroka. Iako su mobilni aparatići nekada bili češći, danas, razvojem tehnike ravnog luka 70-ih godina prošlog stoljeća, fiksne naprave postaju zastupljenije i popularnije među djecom i mladima. 

– Fiksni aparatići danas nisu samo terapijski alat, već i svojevrsni trend. Djeca ih rado prihvaćaju, što dodatno olakšava provođenje terapije – dodaje dr. Pavoković.

INDIVIDUALNI PRISTUP I VAŽNOST SURADNJE
Rad s djecom i mladima zahtijeva poseban pristup, a upravo su strpljenje, razumijevanje i prijateljska atmosfera ključni za uspjeh, ističe.

– Najveća mi je nagrada kada dijete dođe opušteno i spremno na suradnju. Pristup pun podrške čini cijeli proces, uključujući postavljanje aparatića, ugodnijim i bezbolnijim – ocjenjuje dr. Pavoković, priznajući kako je cijeli život željela raditi s djecom, uklanjati predrasude vezane uz stomatološku struku i pomoći im kroz lijep osmijeh i zdrave zube izgraditi i bolje samopouzdanje za život.

Zato je rado dočekala specijalizaciju iz ortodoncije koju je raspisao županijski Dom zdravlja te se nakon završenog ispita vratila u Viroviticu, gdje se vidi i u budućnosti.
Ističe da, kako bi se postigli optimalni rezultati, ortodontska terapija uključuje suradnju s roditeljima, stomatolozima (opće prakse) te oralnim kirurzima. Prvi ortodontski pregled preporučuje se čim se primijeti bilo kakva dentalna anomalija.

Marija Lovrenc
fotoMarija Lovrenc

– Prvi ortodontski pregled preporučuje se u dobi od sedam godina jer trajni zubi počinju nicati otprilike oko 6. i 7. godine života djeteta, kako bismo mogli pratiti na vrijeme mijenu denticije i rast i razvoj djeteta.

Iako je većina naših pacijenata u dobi od 12 godina, imali smo i slučajeve gdje su pacijenti upućeni već s pet godina, ali i odrasle osobe koje žele poboljšati estetiku i funkcionalnost svog osmijeha – objašnjava dr. Pavoković, zahvaljujući svim kolegama s područja VPŽ i drugih županija na kvalitetnoj i dobroj suradnji u zajedničkoj brizi za pacijente.

VELIKA POTRAŽNJA
Ordinacija dr. Pavoković mjesečno postavi oko 30 fiksnih i 5-6 mobilnih aparata, uz brojne preglede i kontrole. Potražnja za ortodontskom terapijom iznimno je visoka, stoga se termini organiziraju prema hitnosti i dostupnosti.

– Nastojimo da svi pacijenti budu adekvatno zbrinuti, a liste čekanja organiziramo tako da čim se oslobodi termin, odmah kontaktiramo sljedećeg pacijenta – navodi dr. Pavoković.

Dentalna asistentica, med. sestra Valentina Šimić, foto: Marija Lovrenc
fotoDentalna asistentica, med. sestra Valentina Šimić, foto: Marija Lovrenc

SAVJET ZA PRAVILNIJE ZUBE: VIŠE ŽVAKANJA!

Dok stomatolozi često savjetuju pravilnu oralnu higijenu i prehranu bogatu voćem i povrćem, dr. Pavoković ističe važnost žvakanja kao ključnog faktora za razvoj pravilnog zagriza.
– Na genetiku ne možemo utjecati, ali možemo potaknuti djecu da koriste svoje zube na prirodan način. Već u najranijoj dobi treba ih poticati da jedu hranu koja zahtijeva žvakanje, poput mrkve ili jabuke, umjesto da im se sve usitnjava – zaključuje dr. Pavoković.

Ortodontska skrb nije samo estetska korekcija, već ulaganje u dugoročno oralno zdravlje. Kroz individualiziran pristup i suvremene metode, dr. Pavoković i njezin tim omogućuju pacijentima da kroz terapiju prolaze s osmijehom – doslovno i metaforički, na obostrano zadovoljstvo.

TRAŽENA I DUGO ČEKANA SPECIJALIZACIJA

Da je dugih 12 godina prošlo između zadnje specijalizacije iz ortodoncije do započinjanje nove tj. do početka specijalizacije dr. Pavoković, kaže dr. Ivica Fotez, ravnatelj Doma zdravlja Virovitičko-podravske županije.

-Za razliku od zadnje specijalizacije, koju je financirao HZZO, specijalizaciju dr. Pavoković financirao je DZ VPŽ iz vlastitih sredstava i danas smo neizmjerno sretni što ponovno možemo pružati zdravstvenu zaštitu našim osiguranicima na teret HZZO-a, dakle na uputnicu.

fotodr. Ivica Fotez, ravnatelj Doma zdravlja VPŽ, foto: Kristijan Toplak

Nažalost, očekuju se liste čekanja zbog ograničenja broja postupaka mjesečno na teret HZZO-a, no nadamo se da će u budućnosti biti omogućeno zbrinjavanje i onih pacijenata koji su na listi čekanja, a spremni su snositi troškove liječenja osobno.

Naravno, za usluge liječenja dobit će račun, međutim nemaju pravo refundiranja novčanih sredstava od HZZO-a.  Omogućit ćemo zbrinjavanje zainteresiranih pacijenata kod naše vrhunske ortodontice bez potrebe za odlaskom u druge županije – ističe dr. Fotez. 

(icv.hr, mlo)