Gostujući u emisiji ICV radija Nedjeljom aktualno, upravitelj tvrtke Flora VTC Vladimir Šušak govorio je o brojnim aktualnostima, među kojima i obračunu odvoza otpada.

– Obračun koji primjenjujemo, primjenjujemo sukladno Zakonu koji je izašao još 2019. godine. Sukladno tom zakonu svi mi, korisnici usluga, smo potpisivali izjavu, jedan ugovor, gdje smo upoznati na koji način i kako će se obračunavati usluga odvoza komunalnog otpada. Ništa se nije promijenilo. Promjena je jedino što sada građanima dolazi tzv. obračunski račun. Svi smo bili upoznati da će se usluga obračunavati tako da u cijeni usluge imate tzv. fiksni dio usluge, odnosno tzv. obaveznu minimalnu javnu uslugu, te varijabilni dio cijene usluge, a to je broj pražnjenja vaših posuda – rekao je Šušak, dodajući kako je smisao da se građane potakne na odvajanje otpada. 

– Oni koji odvoje otpad te imaju više pražnjenja žutih, plavih i smeđih kanti, a koje se ne naplaćuju, imaju manje pražnjenja zelene posude s tzv. miješanim komunalnim otpadom te će tako plaćati manje. Tada smo još građane upoznali da ćemo obračunavati samo dva odvoza, što nije prema našem, nego prema planu i podlozi Grada te se smatra da je potpuno dovoljno prosječnom virovitičkom domaćinstvu. Onome koji bude imao više, naplaćivati ćemo tzv. ugovornu kaznu za loše odvajanje otpada, ne odvajanje otpada i druge radnje koje su protivne zakonu – rekao je Šušak ističući da je novi obračun odvoza otpada napravljen na početku ove godine i korisnici ga primaju na kućne adrese.

– Posjedujemo evidenciju za tri godine. Pratimo i možemo reći da čak 30 posto građana posudu iznosi manje od dva puta mjesečno, čime ostvaruju povrat preplaćenih sredstava. Tim građanima će sljedeći račun biti umanjen. Naravno, ima onih koji su više puta iznosili, njima će biti naplaćeno dodatno pražnjenje po cjeniku koji su dobili još prije četiri godine. Dakle na sljedećem računu mogu očekivati da će dobiti povećan iznos odvoza za dodatna dva pražnjenja. Ovim obračunom će im to biti precizno iskazano – objašnjava Upravitelj Flore VTC.

Koliko će to “nismo znali” koštati građane?

– Koliko sam uspio pogledati, povrati i dodatna naplata, od nekakvih 1,6 do najviše 26 eura. Naš cjenik je objavljen 2019. godine, a promijenjen je prije godinu dana. Možete ga vidjeti na našim web stranicama, na Gradskim stranicama, odnosno na stranicama jedinica lokalne samouprave u kojima vršimo uslugu odvoza otpada. Vi ste u tim izjavama trebali napisati koju veličinu spremnika i koliko pražnjenja mjesečno želite. Oni koji se nisu očitovali, suglasno smo stavili dva pražnjenja. Građani prosječno plaćaju 1,7 eura po jednom pražnjenju zelene posude. Dakle, tih 1,7 eura puta broj prekomjernih pražnjenja će platiti većina građana koji su svaki puta ove godine imali kantu na pražnjenju – rekao je Šušak.

Tvrtka Flora VTC nedavno je provela projekt ugradnje mini drobilica u sudopere u jednoj stambenoj zgradi u Virovitici. 

– Projekt je završen prije nešto više od mjesec dana. Trajao je devet mjeseci, a nositelj je bio Grad Virovitica. Projekt je bio vrijedan oko 50 tisuća eura i po ima velik značaj za cijelu našu Hrvatsku, ali i šire. Jedini je takav proveden u ovom dijelu Europe i to na način da smo izabrali dvije zgrade, gotovo identične. U jednu smo ugradili sudoperske mini drobilice, koje služe za usitnjavanje bio ostataka od pripreme hrane, a u drugu nismo. Kada smo usporedili podatke, pokazalo se da su one fantastične i njihovi korisnici su bili oduševljeni. Biorazgradni otpad tako se zbrinjava na mjestu njegova nastanka, što je najefikasniji način. Nema smradova, nema bakterija, nema buba, ne morate izlaziti, ne morate kupovati vrećice za bio otpad, ne morate nositi dolje u zeleni kontejner. U svim ispitivanjima se pokazalo da te drobilice nemaju nikakav utjecaj na pročistač, ni pozitivan, ni negativan, niti na opterećenje kanalizacijskih cijevi, a pozitivne stvari, osim što sam rekao za korisnike, to je smanjenje količine biootpada koje se stvara i odlaže na odlagališta te smanjenje štetne emisije plinova poput metana. Smanjuje se dio biorazgradivog otpada u miješanom komunalnom otpadu, smanjuju se troškovi sakupljanja općenito, troškovi građanima. Smanjuje se emisija CO2. Projekt je pokazao niz pozitivnih učinaka i pohvaljen je na svim nivoima Hrvatske države – ističe Šušak.

Kako kaže, otpad od hrane u Hrvatskoj iznosi čak 56 posto sveukupnog otpada.

– 489.404 tone takvog otpada je proizvedeno i bačeno. Od tih skoro pola milijuna tona najveći dio smo napravili mi građani. Na samu hranu koja se može upotrijebiti odlazi čak 200 tona, što iznosi preko 70 kilograma po stanovniku. To je ogromna količina ispravne hrane koja se baci. Mi smo sada jedna od najgorih zemalja Europske unije po pitanju bacanja hrane. To je nevjerojatno. Dakle, sve one tradicionalne vrijednosti koje smo mi kao djeca, naša generacija barem imali, nismo primijenili na nove generacije. Ako smo mi to izgubili u tih 20-30 godina, to vrlo jednostavno možemo i promijeniti. Zato uvijek krenimo od sebe, mi smo sad ti koji bacaju hranu. Ponašamo se bahato i bezobrazno. Neodgovorno – naglasio je Šušak.

Govoreći o sustavu upravljanja otpadom, te o tome kako stojimo u odnosu na druge, Vladimir Šušak je rekao kako, srećom, nismo najgori.

– Nismo čak ni među najgorima u ispunjenju ciljeva, onako solidni smo, donja trećina. Znači za sada dobro. I prije dvadeset godina u našim planovima uspostavljena je hijerarhija u gospodarenju otpadom koja i sada važi. Prvo je spriječiti njegov nastanak. Sve sljedeće mjere izazivaju od 10, 50 do 100 puta veće troškove. Nažalost, najmanje se radi upravo na toj najvažnijoj stvari: sprječavanju nastanka otpada. Ne možemo to uvijek uspjeti, otpad se mora proizvesti. Ako se proizvede, sljedeća mjera je pokušati pripremiti ga ili proizvesti na takav način da se može ponovno uporabiti. Voditi računa od planiranja pa na dalje – objašnjava Šušak. 

Iako Virovitica ima dugu tradiciju odvajanja otpada, u tom segmentu uvijek postoje problemi, no i one pozitivne treba istaknuti.

– Stalno pričamo o problemima, o računima, idu, ne idu. Htio bih istaknuti ponovno te revne, odgovorne građane. Ljude koji se trude oko svake sitnice. Ako ima volje, ako to želiš, ako to shvatiš, nije problem napraviti. Ovim putem zahvaljujem svim tim našim sugrađanima, našim korisnicima usluga, podržavam ih da se trude i odvajaju. Ovi novi računi, obračuni, trebali bi u konačnici ići u korist ljudi koji se trude. Dosta je više da se neki trude, a neki uopće ne. Ponavljam, nekih 30 posto građana se izrazito trudi, pet se neće ništa potruditi, još će i namjereno praviti probleme, a treći onako kilave bi ne bi. Nadam se da će ova mjera, koja je trebala biti od 2019., tome malo pripomoći – zaključio je upravitelj Flore VTC Vladimir Šušak.

(icv.hr, mk)