Gost “Nedjeljom aktualno” ICV radija bio je Božidar Dumenčić, bivši pomoćnik zapovjednika specijalne policije „Omega“ Bjelovar. U emisiji je govorio o najtežim danima Domovinskog rata 1991. godine, padu Vukovara, pobjedama, ulozi Specijalne policije u Domovinskom ratu, ratištima, ratnim događajima i sadašnjem životu.

– Studeni je poseban mjesec za sve, tako i za nas bivše, a i sadašnje specijalce, jer smo u studenom, prvenstveno u Vukovaru, izgubili kolege iz Varaždinskih “Roda” i iz Vinkovačkih “Krpelja”, govorimo o specijalnoj policiji. Ovo nam je uvijek tužan mjesec – rekao je Dumenčić i prisjetio se svog ratnog puta 1991. godine.

– Bio sam u okolici Grubišnog polja. Tada sam još bio policajac, specijalac. Vozio sam borbeno-oklopno vozilo s “maljutkama”, znači protutenkovskima raketama. Tamo smo sudjelovali u određenim akcijama, na kraju i u akciji Otkos 10, kojom je oslobođena cesta Virovitica – Grubišno Polje – prisjeća se i objašnjava što su bile zadaće specijalne policije. 

– Samo smo imali naziv policija, no tijekom cijelog Domovinskog rata bili smo “lakojurišna brigada” u sastavu Ministarstva unutarnjih poslova, ali gotovo pod zapovjedništvom Ministarstva obrane. Sudjelovali smo u svim većim i manjim ratnim zadaćama s Hrvatskom vojskom. Krenuo sam od običnog policajca-specijalca, što je i normalno. Onda sam polako napredovao. Prvo sam poslan na prvi tečaj u Policijsku školu Josip Jović u Zagreb na izobrazbu za pirotehničara, znači za protuminsko djelovanje. Tečaj sam završio i dobio zvanje zapovjednika voda ili po ondašnjem ustroju instruktora specijalističke obuke. Nakon dvije godine rada kao instruktor predložen sam, od strane zapovjednika postrojbe, za njegovog pomoćnika – objašnjava Dumenčić.

Prioritetno ratište Specijalne policije “Omega” Bjelovar je bio grad Pakrac, međutim prošli su gotovo sva ratišta u Republici Hrvatskoj.

– Kao jedinica nismo bili jedino na vukovarskom, vinkovačkom i osječkom ratištu. Bio sam s određenim brojem ljudi na osječkom ratištu po nekim posebnim zadaćama: razminiravanje, obuka i tome slično. Druga ratišta smo sva prošli, počevši od Pakraca, Velebita, Dubrovnika – govori Dumenčić te ističe kako mu je Velebit posebno ostao u pamćenju. Ondje su, naime, proveli dvije godine. 

– Velebit je bio dugo godina u pripremi za Oluju. Ondje smo držali najveće vrhove prema Lici. Cijelu tu liniju je držala Specijalna policija i na jednom dijelu nam je ispomoć davala Gardijska brigada Vukovi. Bile su tu povremeno i druge Gardijske brigade. Mi smo onda preuzeli taj cijeli dio i proveli smo dvije godine gore. S Velebita smo krenuli kada je počela Oluja. Po cijeloj liniji smo se spuštali s Velebita – prisjeća se Dumenčić.

Najveće vojno-redarstvene operacije “Bljesak” i “Oluja” su provedene 1995. godine. Njihova preciznost i efikasnost u ostvarenju ciljeva dokaz su tadašnje visoke obučenosti i hrabrosti postrojbi Hrvatske vojske i policije. 

– Oluja je kruna svega. U Oluji je specijalna policija krenula s Velebita i zato ga zovemo “našom svetom planinom”. Na Velebitu vam se mijenjaju četiri godišnja doba u roku par sati, i po ljeti i po zimi. S Velebita smo dolje krenuli u pet sati bez razmišljanja, čim je došla zapovijed. Uz borbena djelovanja prema neprijatelju, koji je vrlo brzo bio razbijen i natjeran u bijeg, drugi smo dan sišli dolje i bili u Gračacu. Prvi dan smo dobili vijest da je Knin oslobođen i to nam je dalo još dodatan poticaj. Onda nas više nitko nije mogao zaustaviti. Oluja je kruna svega, i za nas specijalce i za gardiste, i za vojnike i vojnikinje. To je profesionalan posao u kojem nema razmišljanja, nema ljubavi, nema mržnje, jednostavno je to bio naš posao koji smo obavili – rekao je Dumenčić.

Već je gotovo 30 godina prošlo od završetka Domovinskog rata te neke udruge proistekle iz Domovinskog rata održavaju predavanja djeci po školama o tim teškim, ali slavnim danima. U takvim aktivnostima sudjeluje i Božidar Dumenčić.

– Dio djece nas gleda sa strahopoštovanjem. Naravno, neki gledaju samo da što prije završimo, a sretni su jer su izbjegli matematiku ili hrvatski. To je normalno, to su djeca. Što se tiče naših predavanja, koliko sam primijetio, djeca su zainteresirana i postavljaju svakakva pitanja. Naravno, ima tu i pitanja na koja mi u principu ne dajemo odgovore. Mi ne želimo usađivati mržnju prema nikome, nego želimo jednostavno toj djeci približiti to vrijeme. Da shvate da moraju stremiti prema tome da se takva vremena nikada više ne ponove, jer će oni biti nosioci i ekonomije i političkog života – zaključio je pomoćnik zapovjednika specijalne policije „Omega“ Bjelovar Božidar Dumenčić.

(icv.hr, mk)