Od 17. rujna do 17. listopada u 35 nezavisnih kina diljem Hrvatske održat će se ovogodišnji filmski rendez-vous. Program je nastao u partnerstvu Francuskog instituta u Hrvatskoj, Kino mreže i Hrvatskog audiovizualnog centra. U povodu svečane 100. godišnjice Francuskog instituta u Hrvatskoj osmišljen je svečani program od šest filmskih naslova koji predstavljaju različite estetske trendove suvremene francuske kinematografije. Riječ je o višestruko nagrađivanim filmovima koji su ujedno svojedobno privukli i mnoštvo gledatelja u kinodvorane. Ove godine rekordan broj kina odazvao se programu Rendez-vous au cinéma, a među njima je već sedmu godinu zaredom i Kino Slatina, tj. Pučko otvoreno učilište Slatina.
Ljubitelji sedme umjetnosti moći će tako uživati u projekcijama odabranih klasičnih i suvremenih naslova francuske filmske produkcije kojima će im se približiti ta velika europska kinematografija.
REVIJA FRANCUSKOG FILMA
– Kino Slatina u ovom programu sudjeluje od samog početka. Zapravo smo mi od 2014. godine u jednoj velikoj nezavisnih zajednica kina i ima nas sada već oko 50. Radi se, naime, o kino mreži. Moram se pohvaliti da sam već drugi mandat u Upravnom odboru i da doista pažljivo promišljamo o programima koji bi privukli našu publiku. Idemo na onaj europski dio. s obzirom da je Kino Slatina i dio velike europske zajednice mi smo članovi Europa cinemas što znači da nam je promocija neameričkih filmova jedan od imperativa jer postoji puno lijepih filmova za koje mi ni ne bismo čuli da nije ove naše kino mreže. Tako da u sklopu kino mreže imamo jako puno ovakvih programa, od revije europskih filmova, hrvatskih filmova, Dane audiovizualne baštine, Ženijalne dane, organiziramo raznorazne božićne programe, a sve s ciljem popularizacije europskog filma. Između ostaloga, ove godine to je i Rendez-vous au cinéma.
Najbolji partner u ovom projektu nam je Srednja škola Marka Marulića Slatina s prof. Dijanom Fotez jer učenici osim što u školi uče francuski jezik dođu pogledati sve programe koje im pripremimo. Osim toga, polako budimo i publiku starije životne dobi koja se voli vratiti na neki stariji film pa tako izvrsno surađujemo i s umirovljenicima i raznoraznim udrugama – istaknula je Fabric Fabijanac.
Ove godine od 22. rujna do 6. listopada u Kinu Slatina bit će prikazano šest filmova, a projekcije su svake srijede u 18 i 20 sati. Na rasporedu su tako animirani film „Avantura na sjeveru“, romantična komedija s elementima fantastike o luckastoj djevojci koja je život posvetila tome da usreći druge ljude i pritom pronašla ljubav osvojila je srca milijuna gledatelja „Amelie“, najbolji francuski dokumentarni film iz 2016. godine „Sutra“, crnohumorna krimi komedija s elementima mjuzikla „8 žena“, biografska drama o karizmatičnom glavnom uredniku francuskog magazina „Elle“ pod nazivom „Skafander i leptir“ te kultni film s Jean-Paul Belmondom u glavnoj ulozi „Ludi Pierrot“.
PROJEKCIJE HRVATSKIH FILMOVA
Osim francuskih filmova filmoljupce očekuju i Dani hrvatskog filma.
– Redovito se javljamo na natječaj Hrvatskog audio-vizualnog centra koji nam je također partner u većini projekata i osmislili smo program Revija hrvatskog filma. Sve je počelo 16. rujna prikazivanjem drame „Murina“, nastavilo se 23. rujna filmom „Ljubav oko svijeta“ Anđele i Davora Rostuhara, potom će 21. listopada biti prikazan novi film Zrinka Ogreste „Plavi cvijet“ koji je na 28. Pulskom filmskom festivalu nagrađen Velikom zlatnom Arenom za najbolji film, a sve će završiti dramom „A bili smo vam dobri“ Branka Schmidta koji govori o nezadovoljnim hrvatskim braniteljima koji su nakon rata očekivali jako puno od Hrvatske i bore se za svoja prava – istaknula je naša sugovornica.
15. TJEDAN CJELOŽIVOTNOG UČENJA
Pučko otvoreno učilište uključeno je u još jedan projekt. Naime, Agencija za strukovno obrazovanje i obrazovanje odraslih i ove godine od 27. rujna do 3. listopada organizira jubilarni 15. Tjedan cjeloživotnog učenja, nacionalnu obrazovnu kampanju u kojoj se građanima na neposredan, često i neformalan način prenosi poruka o važnosti obrazovanja i učenja. Ovogodišnji moto je „Provježbaj mozak“. Radi se o UNESCO-ovoj inicijativi koja je pokrenuta 1999. godine, a svake godine obilježava se u brojnim zemljama na svim kontinentima kako bi se senzibilizirala javnost za cjeloživotno učenje, promicala kultura učenja te potaknula osobna motivacija. Stoga se svake godine u sklopu ove kampanje organizira veliki broj vrlo različitih aktivnosti – od predavanja, radionica, okruglih stolova do koncerata, izložaba…
– Učenje je iznimno, posebice cjeloživotno učenje. Važno je i ne treba ga shvatiti isključivo kao formalno školovanje ili nešto što se odnosi samo na mlađu životnu dob – učiti se može i kroz razne neformalne oblike, tečajeve, radionice, predavanja, kao i samostalno čitajući, a vrijedan oblik učenja je i učenje kroz iskustvo (radno, životno, itd.). Također, učenje nije ograničeno ni na jednu životnu dob, već je važno i korisno u svim životnim razdobljima – od predškolske dobi pa do duboke starosti. Kad završe školovanje, ljudima je potreban praktični dio, dodatne edukacije i osposobljavanja, a upravo to promiče PUO Slatina. Mi imamo lepezu od 60 raznoraznih zanimanja, a u suradnji s Virovitičko-podravske županije imamo malu poljoprivrednu školu.
Budući da je ova godina u znaku pismenosti i čitanja, i ovogodišnji program Tjedna cjeloživotnog učenja povezan je s time- istaknula je ravnateljica POU Slatina.
PROMOCIJA FILMA I ALMANAHA O SLATINSKOJ KINEMATOGRAFIJI
– Tim povodom predstavit ćemo knjigu „Almanah slatinske kinematografije“ autora Olivera Jukića i mene koja je objavljena uz financijsku potporu Ministarstva kulture RH i Turističke zajednice grada Slatine i film “Kino su ljudi – 100 godina o nama” koji je nastao u suradnji Roberta Turkalja, Marija Kokorića i mene. Riječ je o kratkom dokumentarcu kroz koje nas vode zaljubljenici u kino i neki umirovljeni djelatnici ove ustanove – istaknula je Danijela Fabric Fabijanac.
Prikazivanje filmova na slatinskom području seže uistinu u daleku prošlost, u 1920. godinu, a da je tomu tako svjedoči i knjiga “Almanah slatinske kinematografije” Olivera Jukića i Danijele Fabric Fabijanac. Knjigom je dočarano značenje kina, kojom su autori “kroz tekst, dijelove izvješća o radu i slike nastojali dočarati značenje kina nekada i sada”. Sažeta je povijest kinoprikazivačke djelatnosti u Slatini, sve do današnjih dana i moderno opremljenog i uređenog slatinskog kina, a sadržava i godišnja izvješća ustanova koje su se bavile prikazivanjem filmova i pregled događanja vezanih uz kinoprikazivačku djelatnost, kao i sudbine nekih kinooperatera.
Knjiga obuhvaća i zanimljivo poglavlje koje donosi tekstove o slatinskim kinooperaterima i njihovim sjećanjima, te svjedočanstva i priče sugrađana “iz prve ruke” o tome kako su doživljavali kino svoga vremena. Primjerice, nedavno preminule Marije Turk Kuči o njenim zapisivanjima filmova koje je gledala, Saše Vujanovića o strahovima da se “provincijsko” kino ne zatvori, obitelji Šantak o učestalosti dolaska u kino članova triju obiteljskih generacija, Jasne Jukić o sjećanjima na kino i mliječni restoran, te Olivera Jukića o raskošnim spektaklima “Ben Hur” i “Deset zapovijedi”, obožavanim hororima i Šipcu koji je prodavao špice i kikiriki. Među brojnim informacijama o djelovanju kina u okviru Pučkog otvorenog učilišta Almanah donosi i onu o nagradama i priznanjima.
POBJEDNIČKO UČENJE
– U Tjednu cjeloživotnog učenja odlučili smo predstaviti i ono čime se želimo baviti u budućnosti. Radi se o jednoj franšizi „Pobjedničko učenje“ za učenike osnovne škole (od 10 godina starosti pa nadalje), učenike viših razreda osnovne škole, srednjoškolce i studente, pa čak i odrasle. Kako razvijati kreativno i funkcionalno razmišljanje, kako se koncentrirati, kako učiti, kako stvarati mape uma, mape znanja i baze znanja, biti koncentrirani tijekom učenja, u školi i kod kuće, otkriti svoj stil učenja i kako ga unaprijediti, učiti s lakoćom i uživanjem… Ovaj obrazovni program „Efikasno i ubrzano učenje – Pobjedničko učenje“ trajat će osam mjeseci, a edukatorice su Martina i Hana Tepeš. Nadamo se dobrom odazivu jer je cilj ovog programa uz primjenu inovativne nastave omogućiti skladan unutrašnji razvoj cjelokupne osobnosti djece i mladih, odnosno svakog učenika dovesti do uspjeha – naglasila je Danijela Fabric Fabijanac.
(www.icv.hr, rtk)