Da uz brigu o kvadratima u kojima će živjeti do kraja života građani sve češće razmišljaju i o onima u kojima će počivati nakon svoje smrti svjedoči velik broj novoizgrađenih grobova na Gradskom groblju u Virovitici u kojima još uvijek pokojnika nema, ali su na njima uredno ispisana slova i to još uvijek – živućih ljudi!
Naime, ta su grobna mjesta, kojih je na novim blokovima groblja jako puno, kupili građani koji su na vrijeme odlučili uložiti sredstva u „sigurnu budućnost“, u kojoj troškove grobnog mjesta, kao i izrade spomenika ne žele ostaviti svojim bližnjima, već su se za njih, još za života, odlučili pobrinuti sami.
Potvrđuju nam to i u tvrtki Flora VTC d.o.o., koja gospodari Gradskim grobljem u Virovitici. Iz Flore ističu kako je u posljednje dvije i pol godine, odnosno, od početka 2022. godine do listopada ove godine ukupno izgrađeno 248 novih grobnih mjesta te da je u tom periodu prodano njih 150.
-Od ukupno 150 prodanih grobnih mjesta 56 grobnih mjesta je prazno, odnosno, kupljena su od strane korisnika bez potrebe za trenutnim ukopom. Riječ je o oko 37 posto od ukupno prodanih grobnih mjesta, a u odnosu na period do 2022. godine, došlo je do blagog povećanja od oko 7 posto – objašnjavaju u Flori.
GROBNO MJESTO OD 200 EURA
O kojim cijenama je riječ?
U Flori odgovaraju kako naknada za dodjelu zemljanog grobnog mjesta ovisi o broju osoba, kao i o tome je li riječ samo o grobu, grobnici, žele li betonski temelj ili sve; grobno mjesto, betonski temelj i spomenik…
-Naknada za grobno mjesto za jednu ili dvije osobe iznosi oko 200 eura. Za više osoba, odnosno za obiteljsku grobnicu naknada iznosi oko 270 eura. Ukoliko grobno mjesto uključuje i betonski temelj, cijene su više, pa se grobno mjesto za jednu ili dvije osobe kreće oko 400 eura, dok se za četiri ili više osoba, odnosno za obiteljsku grobnicu cijena kreće oko 550 eura – doznajemo od Siniše Orozovića, upravitelja Gradskog groblja, koji ističe kako u slučaju kupovine “gotovog” grobnog mjesta, s nadgrobnim spomenikom cijena ovisi o dogovoru s izvođačem radova.
Ujedno, vlasnici grobnog mjesta plaćaju i godišnju naknadu za održavanje, koja se, ovisno o veličini grobnog mjesta kreće od 22,25 eura naviše.
U posljednje gotovo tri godine virovitičko groblje je, poput ostatka grada, također jedno veliko gradilište. Nakon završenog grobnog polja 29, počela je izgradnja grobnog polja 30, na kojem je trenutno izgrađeno oko 190 od ukupno planiranih 198 grobnih mjesta.
-Groblje se i dalje širi, pa će krajem ove godine početi izgradnja novog grobnog polja, dok u sljedećoj godini planiramo započeti sa izgradnjom nove Aleje branitelja – najavljuje S. Orozović.
Ujedno, budući da Flora, odnosno Gradsko groblje u Virovitici godišnje zaprimi oko 10 zahtjeva za ukopom urni, što čini između tri i pet posto ukupnog broja ukopa, razmišljaju i o posebnom grobnom polju samo za urne.
-Zasad se urne ukapaju u postojeća grobna mjesta. U slučaju povećanja broja zahtjeva za ukop urni planiramo izgradnju grobnog polja predviđenog samo za njih, a za što već imamo predviđenu lokaciju i napravljen elaborat – kaže upravitelj Gradskog groblja.
NAJTRAŽENIJI SPOMENICI OKO 3.000 EURA
Grobno mjesto je između 200 do 550 eura, no koliko košta nadgrobni spomenik? Majstori klesari s kojima smo razgovarali ističu kako cijena nadgrobnog spomenika ovisi o nekoliko faktora; vrsti kamena (granit ili kulir), detaljima na ploči (crteži u kamenu, kao što su cvijeće, križ, tekstualne poruke), načinu izrade slova (klasična, zlato ili srebro).
Trenutno najniža cijena nadgrobnog spomenika je oko 1.500 eura, dok se najčešće traže spomenici vrijedni između 2.500 i 3.000 eura, ističu klesari.
-Danas se za 3.000 eura može kupiti nadgrobni spomenik koji će po izgledu i vrijednosti materijala ulaziti u razred najviše kvalitete i njega nam danas najviše traže, kako za pokojnike, tako i oni koji za sebe i supružnika unaprijed kupuju grobno mjesto i spomenik – kažu vlasnici nekoliko klesarskih obrta s kojima smo razgovarali.
Među onima koji su si unaprijed kupili grobno mjesto za dvoje i dali napraviti spomenik su umirovljenici, bračni par Antun i Marija (podatci poznati redakciji) iz Virovitice.
-Razmišljali smo kako nije u redu da visoke troškove pokopa, grobnog mjesta i spomenika podnesu naša djeca i obitelj te kako čovjek treba biti odgovoran i sam se pobrinuti za to, još za života. Kupili smo grobno mjesto i unaprijed platili održavanje za narednih 15 godina. Spomenik nas je stajao oko 3.000 eura. Uložili smo svoju ušteđevinu u nešto što smo procijenili potrebnim investiranjem u budućnost.
Troškovi koji prate smrt člana u obitelji su skupi. Sama sahrana košta oko 1.000 eura, karmine su još toliko, a kad se uzme u obzir da treba uzeti i spomenik, cijena raste između 5 i 6 tisuća eura. Malo tko si to može priuštiti. Nije pošteno da obitelj mora podići kredit i sahraniti svog člana, ako se veći troškovi poput grobnog mjesta i spomenika mogu i ranije riješiti – smatraju supružnici.
I mlađi ljudi kupuju spomenike. Marko (podatci poznati redakciji) odlučio je svoje posljednje počivalište imati u grobnici sa svojim prabakom i pradjedom. Spomenik koji je naručio upravo je u postupku izrade.
-Smatram da je to odgovoran način razmišljanja o budućnosti. Želim počivati sa svojom obitelji. Imali smo grobno mjesto, no potreban je potpuno novi spomenik. U našem slučaju, odabrao sam kvalitetne materijale, cijena je oko 2.500 eura. Iako ima onih koji su si ranije dali ugravirati ime i prezime na spomenik, ja nisam pobornik toga, na spomeniku će biti moji pokojnici, a moje će ime doći tek kad dođe moj red da im se pridružim – zaključuje naš sugovornik.
BEZUSPJEŠNO POKLANJAJU GROBNA MJESTA
Na Gradskom groblju Virovitica danas je ukupno oko 8000 grobnih mjesta. Od tog broja, pokazuju podatci, oko pet posto, konkretno, njih oko 400 je napušteno. Kakva je njihova budućnost, pitamo upravitelja groblja.
-Napuštena grobna mjesta se sukladno zakonu mogu dodijeliti na korištenje novim korisnicima uz obvezu premještanja posmrtnih ostataka u Gradsku kosturnicu te su označena odgovarajućom naljepnicom kojom se nasljednici pozivaju na reguliranje tog grobnog mjesta – odgovara S. Orozović.
Klesari s kojima smo razgovarali, ali i oglasi koji se mogu vidjeti na oglasnim pločama po gradu, oglasnicima ili u novinama svjedoče kako dio takvih, službeno napuštenih grobnih mjesta, nasljednici obitelji pokušavaju prodati, pa čak i pokloniti, ali bezuspješno.
Razlog su visoke cijene postupka eshumacije, a koje se kreću od oko 300 do 450 eura, ovisno postoji li potreba i za ukopom.
Kupci zato radije biraju novo mjesto, u kojima će, kao prvi, a ujedno i posljednji “stanari”, mirno i vječno počivati.
(icv.hr, mlo)