Mnogi gradovi u Hrvatskoj imaju Centar za nestalu i zlostavljanu djecu pa tako i oni u Slavoniji. Organizacija je to sa sjedištem u Višnjevcu koja se bavi zaštitom djece posljednjih 18 godina, a radi u osam gradova: Virovitici, Našicama, Slavonskom Brodu, Požegi, Vinkovcima, Višnjevcu, Podgoraču i Dardi. Centar ima poludnevne boravke gdje se provode tretmanske i preventivne aktivnosti s djecom, a iznimno je humanog karaktera i pomaže djeci u njihovim najtežim životnim trenucima.
Jedan od takvih Centara je onaj grada Osijeka koji ima svoj program poludnevnog boravka za djecu u riziku u Našicama, a koji se pokazao iznimno korisnim i vrijednim. Posebna priča ovog našičkog poludnevnog boravka je njegovo srce i duša, Orahovčanka Sara Žaček, dugogodišnja zaposlenica Centra. Kako navode iz Centra, u 2023. godini, statistika koju vodi Ministarstvo unutarnjih poslova, iznijela je zabrinjavajući podatak – čak 1004 kaznena djela počinjena su na štetu djece u pet slavonskih županija. U Osječko-baranjskoj županiji počinjeno ih je čak 340 što je definitivno poziv na uzbunu, podsjećajući nas na ranjivost djece i mladeži te na potrebu za jačanjem mreže podrške i zaštite.
Kako se ova brojka nažalost povećava sve je veća potreba za stručnim ljudima i prije svega onima koji voljom i srcem žele pomoći takvoj djeci i tu dolazimo do Sare. Sara u prostorima Osnovne škole Dore Pejačević u Našicama djeci s ovakvim potrebama osigurava prilagodbu kroz raznovrsne i korisne aktivnosti kao što su strukturirano slobodno vrijeme, edukativni sadržaji te individualni i grupni rad koji pružaju poticajno okruženje u kojem djeca mogu izražavati svoje ideje, osjećaje i snove. Sara naglašava kako su njene dužnosti u sklopu poludnevnog boravka raznolike, ali sve ih radi s velikom voljom.
– Područja kojima se bavimo su obrazovanje, slobodno vrijeme, radne navike, socio-emocionalni razvoj, odnos prema sebi i prema drugima, briga o zdravlju te rad s roditeljima, odnosno obitelji. U poludnevni boravak djeca dolaze prije ili poslije škole, a prvih pola sata rezervirano je za opušteni razgovor u kojem ja zapravo doznajem što ima novog kod njih te kakvi ih problemi muče– kaže Sara te naglašava kako nakon tih razgovora kreće obrazovni rad gdje korisnicima pruža pomoć i podršku s obzirom na potrebe koje taj dan imaju.
– Iz toga imamo različite radionice, korisnici provode vrijeme na računalu, igramo društvene igre, odlazimo na igralište… Najviše vremena provodimo u grupnim i individualnim razgovorima tijekom kojih korisnici imaju prilike raditi na sebi, ali i odnosu s drugima– kaže Sara te naglašava kako je iznimno važno da ovakvi centri postoje u svih pet slavonskih županija. Uz rad s djecom, kako kaže Sara Žaček, Centar pridaje veliku pažnju suradnji s roditeljima i školama, ali i drugim institucijama. Ova suradnja je nužna kako bi se osigurao cjelovit pristup svakom djetetu i prepoznale specifične potrebe i izazovi s kojima se suočavaju.
– U opisu posla odgajatelja je i suradnja s roditeljima, koordiniranje i praćenje volontera koji su uključeni u rad, suradnja s drugim institucijama poput škole, policije, Hrvatskog zavoda za socijalni rad te u konačnici rješavanje raznih administrativnih poslova i dokumentacije– kaže Sara koja je djeci definitivno više od odgajateljice, ona je savjetnik, rame za plakanje, pomoć u učenju, organizator rođendanskih proslava i kreativnih radionica, ali i puno više od toga.
– Rekla bi da mene kao odgajatelja doživljavaju osobom od povjerenja, često sam ja ta kojoj se obraćaju kada su suočeni s nekom teškoćom ili kad imaju potrebu podijeliti nešto što ih muči, ljuti ili rastužuje. Znaju reći da sam ja njihov “borac za pravdu” jer stanem na njihovu stranu kada osjećaju da to ne čini nitko drugi. Djeca se često nastavljaju vraćati i javljati i nakon što su završili s tretmanom, a što meni kao odgajatelju govori da sam ostavila određeni trag u njihovim životima– kaže Sara na kojoj se vidi da posao koji radi, radi s punom dušom i srcem.
– Ova vrsta posla nije lagana, ali smatram da je plemenita i ispunjujuća. Svaki dan je zanimljiv i drugačiji od onog prethodnog. Kao odgajatelj, trudim se biti dostupna djeci, pružiti im pomoć i podršku, ali i sama učiti od njih. Čini mi se da često zaboravljamo da su djeca veliki izvor znanja i da im treba pružiti priliku da pokažu svoj potencijal i mogućnosti- kaže Sara te dodaje i kako su sama djeca više nego zadovoljna njezinim radom što ju posebno uveseljava.
(icv.hr, vg)