Marica Knežević (42) iz Dugog Sela Lukačkog prava je kraljica svoje košnice. S ljubavlju, strpljenjem i predanošću svakodnevno njeguje svoje pčele stvarajući ne samo visokokvalitetne pčelinje proizvode, već i pozitivne promjene u svojoj zajednici i okolišu. Sa suprugom Zdravkom i njihovo troje djece – Lucijom, Marijom i Josipom – vodi obiteljsko gospodarstvo koje spaja poljoprivredu i pčelarstvo. Ova vrijedna obitelj obrađuje gotovo 15 hektara zemlje, dok ih ljubav prema pčelama povezuje s prirodom kroz čak 150 pčelinjih zajednica.

Iako je Zdravko u mirovini, pčelarstvo nije samo posao, već terapija, način života i dodatni izvor prihoda za obitelj. Marica uz stalni posao ulaže vrijeme i trud kako bi gospodarstvo raslo, a njihova priča svjedoči o važnosti rada, edukacije i upornosti.

OD DESET KOŠNICA DO USPJEŠNOG GOSPODARSTVA

Prije dvanaest godina Kneževići su krenuli skromno – s tek deset košnica koje su prevezli u starom Fiat Ulysse-u.

– Krenula sam u pčelarstvo iz čiste znatiželje. Kad smo se suprug i ja odlučili vratiti iz Austrije, Zdravko je predložio da se bavimo pčelarstvom. Isprva sam mislila da to nije za nas, ali on nije odustajao – priznaje Marica.

Dakle, Zdravko je bio prvi koji je zaronio u svijet pčelarstva, sate provodeći proučavajući literaturu. Marica mu se ubrzo pridružila, i nakon dvije godine učenja odlučili su se ozbiljno posvetiti pčelama. Njihove prve košnice stigle su iz Slavonskog Broda, a početci su bili puni izazova.

Željka Đaković Leš
fotoŽeljka Đaković Leš

– Bili smo potpuni početnici. Nismo znali ništa o pčelama, a košnice smo prevezli u osobnom autu. Kada smo ih smjestili na pčelinjak svaki dan smo dolazili gledati kako rade i nose pelud na nožicama. Bilo nam je fascinantno vidjeti njihov trud i predanost. Taj umirujući zvuk pčela potpuno nas je očarao – prisjeća se Marica.

Danas, uz 150 košnica smještenih na dva pčelinjaka, Kneževići ne samo da su proširili svoje gospodarstvo već su krenuli i u modernizaciju proizvodnje. Trenutno su u fazi izgradnje nove vrcaone i punionice meda kako bi unaprijedili rad i povećali kapacitete.

– Ne mislimo stati na 150 košnica. Već razmatramo daljnje širenje, i to u nekoliko pravaca. Planiramo i kupovinu moderne mašine za punjenje meda. Stalno ulažemo u novu opremu jer želimo unaprijediti rad i osigurati kvalitetu naših proizvoda – kaže nam motivirano Marica.

Željka Đaković Leš
fotoŽeljka Đaković Leš

Njihova predanost radu donijela je i zaslužena priznanja. Godine 2015. njihov bagremov med osvojio je Srebrni tanjurić na AGROEXPO sajmu, u sklopu 10. županijskog ocjenjivanja meda, Sajma meda i pčelinjih proizvoda te 7. međunarodnog ocjenjivanja meda.

Obitelj Knežević, koja je od samog početka i član Udruge pčelara Virovitica,  koristila je i mogućnosti potpora iz europskih projekata. Naime, kroz projekt za mlade poljoprivrednike uspjeli su ostvariti značajna sredstva koja su uložili u pčelarstvo.

– Kroz taj projekt osigurali smo sredstva za kupovinu kontejnera za pčele, digitalnih vaga i druge opreme. Sve što smo dobili odmah smo uložili u naš posao – objašnjava Marica.

Njihova ulaganja omogućila su lakši transport pčela, preciznije praćenje njihovog stanja i dodatno povećala efikasnost rada.

„OBITELJSKA KOŠNICA“

Obitelj Knežević ne smatra pčelarstvo samo poslom, već i načinom života. Iako Marica prednjači u vođenju gospodarstva, cijela obitelj zajedno sudjeluje u svim aspektima rada, od vrcanja meda do održavanja košnica.

– Za nas, najljepši trenutak je kad svi zajedno radimo. Vrcanje meda je obiteljski trenutak. Svi smo angažirani, smijemo se i zajedno radimo. Djeca su oduvijek prisutna i to im prenosimo kao obiteljsku tradiciju – objašnjava Marica.

Zanimljivo, ovisno o godini, Kneževići proizvode do tonu i pol meda godišnje. Njihov med postao je prepoznatljiv po kvaliteti, a oni neprestano rade na njegovom unaprjeđenju i inovacijama.

Pčelarstvo, iako zahtjevno, Marici predstavlja i oblik terapije.

– Kad si među pčelama, sve brige nestanu. Pčele imaju svoj miran, umirujući zvuk. Iako je to posao, on je zapravo smirujući, gotovo meditativan – ističe. No, život pčelara nije uvijek lagan. – Najveći problemi su bolesti pčela i klimatske promjene. Varroa, primjerice, velika je prijetnja, a ove godine suša je značajno smanjila količinu bagremovog meda – dodaje.

Svakodnevna rutina ove pčelarke daleko je od monotone. Briga o pčelama uključuje redovito pregledavanje košnica, praćenje zdravlja zajednica i zaštitu od prijetnji poput bolesti i klimatskih promjena. Svaki dan donosi mnoge nepredvidive trenutke i izazove, a jedan od nezaboravnih zasigurno je onaj kada ju je, tijekom rada na pčelinjaku, ubolo čak 22 pčele.

Privatni arhiv
fotoPrivatni arhiv

– Zvuči dramatično, ali nije bilo strašno. Čak mi je bilo simpatično, osim što mi je bilo žao tih pčela koje su vjerojatno uginule jer su izgubile žalce – prisjeća se Marica s osmijehom, ali i priznanjem kako joj je noga od uboda bridila sigurno puna dva dana.

No, jedan od težih trenutaka bio je kada je kćerka Marija imala ozbiljnu alergijsku reakciju na ubod pčele.

– Pčela ju je ubola za uho što je izazvalo gušenje i osip. Odmah smo je odveli na hitnu, gdje je primila potrebnu terapiju. Zasad ne ide na pčelinjak, a već tri godine ide na liječenje u Zagreb. I dalje sudjeluje u nekim poslovima vezanim uz pčele kao što je vrcanje. Nadamo se da će se alergija uskoro smanjiti, pa će moći ponovno uživati u pčelarstvu i raditi ono što voli – kaže Marica, dodajući da i u ovom izazovu pronalaze priliku za učenje.

Zanimljivo, upravo se pčelinji otrov, koji Kneževići planiraju uključiti u svoju proizvodnju, koristi u liječenju osoba s alergijama na pčele kroz strogo kontrolirane imunoterpije.

– Trenutno istražujemo kako započeti proizvodnju pčelinjeg otrova. Proučavamo literaturu, razgovaramo s ljudima koji se time već bave i analiziramo sve potrebne korake – objašnjava Marica.

Privatni arhiv
fotoPrivatni arhiv

Edukacija i stalno usavršavanje ključni su u pčelarstvu, dodaje Marica, jer bez toga teško je odgovoriti na izazove koje donose pčele, priroda i tržište.

– Pčelarstvo je stalni proces uspinjanja. Uvijek ima novih izazova, a najvažnije je nikad ne prestati učiti. Redovito pohađamo seminare, razgovaramo s kolegama pčelarima i istražujemo nove tehnike kako bismo unaprijedili naše gospodarstvo – zaključuje ova predana pčelarka, prava kraljica svoje košnice, simbol strasti, rada i vizije.

Njeno gospodarstvo, izgrađeno na temeljima ljubavi prema prirodi i pčelama, odražava harmoniju između čovjeka i okoliša. Uz obitelj uz bok, nastavlja širiti svoj posao, doprinositi zajednici i čuvati prirodne resurse za buduće generacije.

Članak je dio serijala „Ogledalo zajednice: Životne priče žena na selu” te je objavljen uz financijsku potporu Agencije za elektroničke medije iz Programa poticanja novinarske izvrsnosti. 

(icv.hr, Željka Đaković Leš)