Poduzetnik Ivan Šantić iz Cabune jedan je od onih koji je doslovno otkrio toplu vodu i to u svom  – bunaru. Ondje, naime, na 12 metara dubine „bućka“ topla voda koja, kada stigne do cijevi spojene na slavinu, ne pada ispod 26 stupnjeva. Ovisno o vanjskim čimbenicima, zna narasti i do 30 Celzijevaca.

-Počelo je prije tri mjeseca, krajem kolovoza, nedugo nakon što je INA sa suradnicima Poljacima radila neka istraživanja na ovom području, vezano uz senzore, vibracije i detonacije u tlu.  Budući da smo tvrtka koja se bavi, između ostalog, prodajom i servisom pumpi za navodnjavanje, koristimo velike količine vode. Primjerice, jedna pumpa u testnom periodu zna potrošiti tisuću litara vode samo u jednoj minuti. To su ogromne količine vode koju ne možemo koristiti iz javnog vodovoda, već koristimo svoj stari, dubinski bunar, iz kojeg crpimo vodu za rad pumpi i redovno poslovanje.   

Tog jutra išao sam natočiti vodu u bačvu, kad vidim, curi topla voda. Ništa mi nije bilo jasno. Koristio sam slavinu i crijevo za vodu za pranje kamiona, jednog automobila, drugog…Mislio sam, neka je greška proći će, no sve to vrijeme iz bunara dolazi topla voda. Izmjerili smo termometrom, pokazivalo je 30 stupnjeva – sjeća se Ivan Šantić, koji je odmah kontaktirao osobu iz INA-e, zaduženu za područje na kojem su se vodila ispitivanja.

-I on se čudio, rekao je da može biti povezano s detonacijama u tlu, no, ako je riječ o reakciji na ispitivanja, da će proći kako je i došlo. Međutim, tri je mjeseca prošlo, a voda je i dalje topla. Kad padne kiša, voda padne na oko 26 stupnjeva Celzijevih, a onda ponovno naraste na tridesetak – ističe Šantić, pokazujući bunar, hidrofor i slavinu iz koje, nakon što voda iscuri nekoliko minuta, zaista počinje teći ugodna, topla voda.

topla voda 9
fotoMarija Lovrenc

Šantić, koji je okrenut održivoj proizvodnji energije i postavio je solarne panele na trgovine i servise, kao i na obiteljsku kuću, kaže kako bi volio znati ima li ova topla voda u njegovom bunaru dodatni ekološki potencijal. Priznaje da je otkrio toplu vodu možda i zahvaljujući velikoj eksploataciji potrebnoj za rad pumpi, odnosno, da se na manje količine ta neobičnost ne primjeti. 

-Zasad toplu vodu iz bunara koristimo za cijelo poslovanje – ispitivanje pumpi, pranje vozila… Topla je voda u bunaru koji mi je i kod kuće u dvorištu, prekoputa tvrtke. Ako se nastavi ovako, na proljeće ću praviti plastenik i ugraditi izmjenjivač topline, kako bih imao i besplatno grijanje plastenika. Probao sam u selu otkriti ima li još tko poput mene toplu vodu u bunaru, ali nisam uspio. Gotovo svi su svoje bunare zatrpali ili ih pretvorili u sabrine jame i nema načina da otkrijemo jesam li ja izoliran slučaj ili svi vezani uz dubinske bunare sada u njima imaju toplu vodu – kaže naš sugovornik.

Spreman je, ističe, da se na njegovom bunaru napravi istraživanje od strane svih struka koje bi otkrile o čemu je riječ. Najviše ga zanima može li se njegova situacija povezati s istraživanjem geotermalnih izvora na području Virovitičko-podravske županije, sadrži li voda u bunaru posebne vitamine i minerale ili je pak riječ o potencijalu cijele Cabune za buduće toplice. 

-Moji su rodom iz tzv. Stare Cabune, a ondje je, uz šumarak, uvijek izvirala topla voda. Mi smo kao djeca odlazili na taj izvor, a po zimi su na njega dolazile patke i guske jer je tamo uvijek bilo pitke vode, čak i dok je sve drugo bilo zaleđeno. Brat je kupio tu parcelu, iz izvora je napunio pet ribnjaka, no voda i dalje izvire. Znači, neki potencijal za Cabunu postoji i bit će mi drago otkriti koji je – zaključuje poduzetnik koji kaže kako će toplu vodu koristiti dok je god bude bilo u bunaru.

Da je njegov slučaj zasad izoliran i da vjerojatno nema veze s ispitivanjima geotermalnog potencijala na području Virovitičko-podravske županije, ističe Bojan Mijok, pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo i poljoprivredu VPŽ. 

Topla voda u bunaru 2
fotoMarija Lovrenc

Konkretan slučaj Ivana Šantića im nije prijavljen, no čuli su za njega, kaže pročelnik, koji naglašava kako je moguće da je tijekom ispitivanja tla došlo do miješanja slojeva, zbog čega je narasla temperatura podzemnih voda, a koje se koriste za dubinske bunare.

–  Svakako treba ostaviti struci da istraži situaciju i kaže svoje mišljenje i zašto je došlo do povećanja temperature vode nakon geotehničkih istraživanja. Mi smo kao županija još od 2019. godine provodili studiju procjene geotermalnih potencijala na našem području. Otkriveno je kako potencijal postoji, ali na puno većim dubinama, konkretno, oko 5 kilometara dubine. Topla voda o kojoj je riječ u Cabuni, na oko 30 stupnjeva, na 12-15 metara dubine, svakako je zanimljiv slučaj, ali mislim da ga u ovom trenu ne možemo povezati s geotermalnim potencijalom o kojem razmišljamo u vidu bušotina, elektrana i slično – objašnjava Mijok.

Bojan-Mijok
fotoMarija Lovrenc

Dosadašnja istraživanja i studija pokazale su kako je područje pod Bilogorom bogato geotermalnim izvorima, ali na velikoj dubini i to od nekoliko kilometara, od Virovitice (Rezovac), Suhopolja (Pčelić) Slatine, Nove Bukovice, pa sve do Orahovice. Konkretno, nalazimo se na velikom geotermalnom bazenu koji ima svoj potencijal za budućnost, ali u njega treba ulagati i to puno. 

-U ovom trenu imamo jednu aktivnu bušotinu koja se nalazi u Čađavici, na dubini od  5 kilometara, s temperaturom vode od oko 200 stupnjeva, a koja će omogućiti izgradnju najveće elektrane na području EU, snage 20 megavata.

Prednost takvih pogona je što rade 365 dana u godini, 24 sata dnevno i osiguravaju neprekinutu proizvodnju električne energije, što će značiti dodatnu vrijednost za cijelu županiju. U slučaju gospodina Šantića iz Cabune, možemo reći kako nam je drago zbog njega, ako u ovom trenu toplu vodu može iskoristiti za tvrtku ili poljoprivredu, a voljeli bismo čuti i struku, njihov stav o cijeloj situaciji, je li riječ o prolaznoj posljedici ispitivanja ili je riječ o nečemu drugome – zaključuje Bojan Mijok.

Upit smo poslali smo i INA-i, o tome jesu li upoznati sa slučajem Ivana Šantića i što nam mogu reći o samim ispitivanjima koje provode na području Virovitičko-podravske županije, a sa željom rasvijetliti neobičnu situaciju Ivana Šantića iz Cabune. Odgovore na naše upite objavit ćemo čim ih dobijemo. 

(icv.hr, mlo)