U Posjetiteljskom centru – Dvorac Janković u Suhopolju danas, 23. travnja, održana je završna konferencija projekta “Socijalni plan Virovitičko-podravske županije za razdoblje 2025.-2027.” financiranog iz Europskog socijalnog fonda plus u okviru Programa “Učinkoviti ljudski potencijali 2021.-2027.”
Riječ je o projektu koji za cilj ima omogućiti unaprjeđenje sustava socijalne skrbi i veću dostupnost socijalnih usluga na području VPŽ, a ukupna vrijednost mu je 55.997,80 eura, od čega je 95% bespovratnih sredstava. Nositelj izrade socijalnog plana Virovitičko-podravske županije je Savjet za socijalnu skrb, a jedna od glavnih aktivnosti projekta je izrada Socijalnog plana te održavanje sjednica i edukacija članova Savjeta za socijalnu skrb.
Završnoj konferenciji, uz članove Savjeta za socijalnu skrb VPŽ, nazočili su virovitičko-podravski župan Igor Andrović koji se prigodnim riječima obratio nazočnima, načelnik općine Gradina Josip Vučemilović – Jurić, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu i sport VPŽ Martina Bunić, pročelnik Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Virovitice Alen Bjelica te ravnatelji i predstavnici županijskih ustanova i pružatelja socijalnih usluga.
Socijalna skrb u Republici Hrvatskoj predstavlja organiziranu djelatnost od javnog interesa koja je usmjerena na pružanje pomoći i podrške socijalno ugroženim osobama, osobama u nepovoljnim osobnim ili obiteljskim okolnostima, osobama s teškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom. Cilj ove djelatnosti je unaprijediti kvalitetu života korisnika, osnažiti ih za samostalno zadovoljavanje osnovnih životnih potreba i omogućiti njihovo aktivno uključivanje u društvo. Sustav socijalne skrbi posebno se posvećuje pružanju podrške osobama koje se suočavaju s izazovima invalidnosti, bolesti, starosti, ovisnosti ili drugim nepovoljnim životnim situacijama, uz naglasak na rješavanje njihovih specifičnih potreba. Kroz ovaj sustav, korisnicima se nastoji osigurati pomoć koja doprinosi njihovoj socijalnoj sigurnosti, integraciji i osnaživanju za samostalnost.
Više o ciljevima, mjerama i aktivnostima ovog projekta na području VPŽ rekla je županijska pročelnica za zdravstvo, branitelje i socijalnu skrb, Melita Sirovica.
-Nakon što smo izvršili detaljno prikupljanje podataka o socijalnim uslugama koje postoje na području Virovitičko-podravske županije, ali i potrebama koje nisu razvijene, ili nisu dovoljno razvijene, dobili smo kvalitetan presjek usluga koje imamo i koje nam trebaju. Dobivene podatke grupirali smo u kategorije i vidjeli da se tu ponajprije radi o uslugama za djecu i mlade, stare i nemoćne te branitelje. Nadalje, osmislili smo aktivnosti koje je potrebno provesti kako bismo povećali usluge koje imamo, ili ustrojili one koje nam nedostaju. Tako, na primjer, u Virovitici imamo razvijene usluge za djecu i mlade s poteškoćama, ali nam nedostaje kapaciteta kako bismo obuhvatili sve korisnike pa je to jedna od usluga i aktivnosti koje planiramo razvijati. Cilj je bio napraviti takav Plan koji je ostvariv s obzirom na naše kadrovske i financijske kapacitete, a ne nešto što ne možemo realizirati. Najveći problem jest taj što nemamo dovoljno stručnog kadra za provođenje Sirovica i naglasila da će se svake godine donositi akcijski plan provođenja aktivnosti kojim će se pratiti realizacija usluga i provoditi edukacija.
O važnosti izrade Socijalnog plana i glavnim zadaćama Savjeta za socijalnu skrb VPŽ, govorila je članica istog Marija Bajan Prokl, inače ravnateljica Hrvatskog zavoda za socijalni rad – Službe Virovitičko-podravske županije, a prezentaciju projekta održala je stručna suradnica za zdravstvo, socijalnu skrb i branitelje VPŽ Mara Vidović.
-Ovo je izuzetno važan Plan jer kada želimo nešto napraviti, moramo imati jasnu strukturu iz koje dalje razvijamo jasne procese, i to se upravo dogodilo ovim Planom. Svaka sredina ima svoje potrebe i prioritete pa smo se trudili uključiti sve aktere te što jasnije i jednostavnije postaviti ciljeve koje možemo realizirati. Upravo to je najveća kvaliteta ovog Plana. Znamo u kojem ćemo pravcu ići, što ćemo ponuditi i što možemo ostvariti, sagledavajući sve potrebe na terenu. Danas svi težimo deinstitucionalizaciji i razvoju usluga u zajednici. S tim ciljem, svaki sudionik je iz svog područja predlagao upravo takve, vaninstitucionalne usluge, kao što je pomoć u kući i slično – zaključila je Bajan Prokl.
(icv.hr, vpz.hr)