Dugogodišnji lovci, lovočuvari i lovnici udruge Jastreb iz Lukača, ostali su nemalo iznenađeni kad su na svojim kamerama, postavljenima u šumi, otkrili da netko neovlašteno sakuplja i odnosi vrijedno rogovlje iz njihova lovišta. LU Jastreb inače pokriva oko 8 000 hektara lovišta i danas okuplja oko 70 aktivnih članova te skrbi za divljač na svom području.
Dio lovišta pokriven je videonadzorom, odnosno, putem kamera. Iste su otkrile kako su u periodu siječnja i veljače nepoznate osobe u bar tri navrata iz lovišta otuđile veći broj rogovlja, koje je divljač ove zime odbacila.

Ujedno, kamere su uhvatile i osobni automobil mađarskih registarskih oznaka u svoj fokus, pa su predstavnici udruge slučaj prijavili PU virovitičko-podravskoj.

Glavni lovnik Udruge Josip Škrablin kaže kako je u 50 godina, otkako se bavi lovom, ovo prvi put da se on i kolege susreću s ovakvom situacijom na svom području.

– Nismo znali da po rogovlje nezakonito dolaze ljudi iz Mađarske. Neugodno smo se iznenadili kad smo vidjeli što je zabilježila kamera, ali i na što smo i sami naišli. Sakupljanje rogovlja, koje predstavlja veliku vrijednost i bogatstvo za naše terene, dozvoljeno je u vrijeme odbacivanja rogovlja, a to je zimski period, kao i u vrijeme odstrela. Rogovlje inače službeno mogu sakupljati lovci – objašnjava Škrablin.

S odbačenim rogovljem, pojašnjava detaljnije, radi se ocjena vrijednosti lovišta, a dio njih će poslužiti za izradu vrijednih suvenira.

-Što su kradljivci željeli s rogovljem iz našeg lovišta, ne mogu govoriti, slučaj je prijavljen policiji i moram zahvaliti na njihovoj brzoj i pravovremenoj reakciji. Nedugo nakon naše prijave, saznali smo da su počinitelji otkriveni, sada je red na sustavu – kaže Škrablin.

fotoIlustracija Canva, ustupljena fotografija

ZAŠTO JE ROGOVLJE VAŽNO?

Rogovlje inače predstavlja vrijedan lovački, ali i prirodni trofej te ima višestruku vrijednost. Rogovi koje odbace jeleni, srne, losovi i druge životinje bogati su mineralima poput kalcija i fosfora, te će mnogim šumskim životinjama, uključujući glodavce i mesojede, poslužiti za nadoknadu minerala potrebnih za razvoj kostiju i zuba.

Odbačeno rogovlje koristi se i za izradu suvenira, nakita, drški za noževe, ukrasnih predmeta i tradicionalnih rukotvorina. Praćenje odbačenih rogova pomaže lovcima i biolozima lakše procijeniti brojnost, zdravlje i genetiku određene vrste divljači u nekom području, a tu je i njihova turistička, odnosno lovna vrijednost.

Naime, za vrijeme odstrela, kvalitetno rogovlje može varirati između 3 i 5 tisuća eura, po komadu, ovisno o primjercima. Odbačeno rogovlje također je na cijeni, kaže J. Škrablin i kreće se oko 17 eura po kilogramu, također ovisno o veličini i kvaliteti. Kako će slučaj krađe i krijumčenja ovog prirodnog blaga iz lukačkog lovišta završiti, znat će se više nakon policijske istrage koja je u tijeku. 

 

(icv.hr, mlo, foto: LU Jastreb Lukač)