Svjetski dan radija, koji se obilježava 13. veljače, posvećen je jednom od najvažnijih komunikacijskih alata u povijesti. Na prijedlog Španjolske, 2012. godine Opća je skupština UNESCO-a današnji datum proglasila je datumom obilježavanja Svjetskog dana radija, u znak sjećanja na 1946., kada je osnovan radio Ujedinjenih naroda, čime je započela tradicija radijskog emitiranja kao alata za međunarodnu suradnju i dijalog.

Radijski valovi postali su simbol globalne komunikacije. Od svog nastanka, radio je igrao ključnu ulogu u povezivanju ljudi, posebno u vremenima ratova i kriznih situacija, gdje je postao neprocjenjiv izvor informacija.

Iako smo svjedoci brzog razvoja digitalnih medija i interneta, radio ostaje relevantan i snažan alat u globalnoj komunikaciji. U mnogim zemljama, posebno u ruralnim i udaljenim područjima, radio je često jedini izvor informacija. On omogućava ljudima da budu povezani sa svijetom i da dobiju vijesti, obrazovne sadržaje, zabavu i informativne programe, čak i u uvjetima bez pristupa internetu.

Također, radio je ključan za pružanje brzih obavijesti u kriznim situacijama kada su druge komunikacijske mreže često izvan funkcije. Radio može brzo i učinkovito doći do široke publike, pružajući ljudima potrebne informacije koje mogu spasiti živote.

Bez obzira na brzi napredak tehnologije, radio ostaje ključni alat za povezivanje, informiranje i edukaciju ljudi diljem svijeta.

(icv.hr)