Svake godine 11. veljače obilježava se Međunarodni dan žena i djevojaka u znanosti čiji je cilj promicanje ravnopravnosti žena i djevojaka u znanosti i obrazovanju općenito, a posebice po pitanju odlučivanja. Obilježavanjem ovog dana nastoji se ukazati na potrebu dokidanja svih oblika diskriminacije žena u znanosti i obrazovanju te na nužnost poticanja razvoja njihovih karijera te daljnjega znanstvenog usavršavanja.
– Ove godine treću godinu zaredom smo obilježili ovaj dan u Osnovnoj školi Suhopolje. Učenici 7. i 8. razreda osmislile su prezentacije i predavanja o poznatim ženama koje su tijekom povijesti doprinijele razvoju znanosti. Posebno su učenicima bile zanimljive poljska znanstvenica Maria Curie, grčka matematičarka Hipatija, talijanska matematičarka Maria Gaetana Agnesi, britanska programerka Ada Lovalace, engleska kemičarka Rosalind Franklin, te rumunjska liječnica Sofia Ionescu. Učenice 7. razreda Kiara Đeri i Leona Malečić osmislile su predavanje o poznatim ženama koje su se bavile biologijom i kemijom kroz povijest (Mariji Curie, Rosalind Franklin, Barbari McClintock), Vanesa Keleković i Marta Jurić su napravile predavanje o poznatim matematičarkama kroz povijest, David Pešec je napravio predavanje o poznatim kemičarkama, dok je Vedran Jović napravio predavanje o Adi Lovelace, poznatoj britanskoj programerki. Matija Poljak i Elisa Molnar napravili su predavanje o poznatim matematičarkama, Hipatiji, Mariji Gaetani Agnesi, M.S. Germain, Sofiji Kovalevskoj. Učenici 8. razreda pripremili su predavanja o rumunjskoj neurokirurginji Sofiji Ionescu (Hana Rokinger i Bojana Polimanac), Marie Curie (Marko Androš i Jan Tuček), britanskoj fizičarki Jocelyn Bell Burnell (Adriano Poje) i američkoj kemičarki Alice Ball (Elizabeta Matoković). Nakon predavanja učenici Šimun Bumba, Luka Pančić, Hana Rokinger, Bojana Polimanac, Marin Perković i Kristijan Matovina su napravili Kahoot kvizove kojim su učenici provjerili naučeno na predavanjima- istaknuli su iz OŠ Suhopolje.
Iako čine tek 30% svjetskih znanstvenika, inženjera i matematičara, žene i djevojke i dalje predvode inovacije i revolucionarna istraživanja. Rade na projektima koji spašavaju život, istražuju svemir i postavljaju temelje za razumijevanje strukture svijeta.
– Isto tako, nastojimo potaknuti i neke od naših učenica da karijeru nastave u znanosti te svojom motiviranošću, trudom i radom promijene svijet- dodali su iz OŠ Suhopolje.
(icv.hr, OŠ Suhopolje)